Reklama

Piotrków czci Matkę Bożą

Niedziela łódzka 39/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małgorzata Lachowicz-Skrzyńska

Obraz Matki Bożej Trybunalskiej w piotrkowskim kościele Ojców Jezuitów doznaje czci wiernych od ponad 400 lat. Namalowany techniką tempery na lipowej desce przez nieznanego malarza szkoły włoskiej jest wysokiej klasy dziełem sztuki ikonograficznej.

Najstarsze zapisy historyczne wskazują, że obraz w 1580 r. został ofiarowany Trybunałowi Koronnemu, który został ustanowiony w Piotrkowie dwa lata wcześniej przez króla Stefana Batorego. Przed rozpoczęciem posiedzeń sądowych, po uroczystym nabożeństwie w kościele farnym procesjonalnie przenoszono obraz do kaplicy Trybunału, który mieścił się w ratuszu. Tam codziennie odprawiano Mszę św. w intencji sprawiedliwych wyroków. Matka Boża patronowała obradom Trybunału Koronnego, który był najwyższym sądem ówczesnej Rzeczpospolitej. Do Niej modlili się sędziowie, pokrzywdzeni i skazańcy. Wolni ludzie w wolnym kraju pragnęli sprawować sprawiedliwe sądy za przyczyną Maryi, według sentencji umieszczonej w sali obrad: "Sądźcie sprawiedliwie, bo i Ja sądził będę wasze wyroki". Po zakończeniu kadencji uroczyście odnoszono obraz do fary, gdzie odbywało się nabożeństwo zamykające sesję Trybunału.

Trybunał istniał w Piotrkowie przez 214 lat. Zniósł go zaborca po drugim rozbiorze Polski (w 1792 r.). Wtedy obraz został zdeponowany do archiwum trybunalskiego, gdzie przez prawie 40 lat znajdował się w wilgotnym pomieszczeniu. W roku 1829 staraniem pijara, o. Szelewskiego, ówczesnego rektora kościoła pojezuickiego, obraz Matki Bożej przeniesiono uroczyście do tegoż kościoła i umieszczono w ołtarzu głównym. Wielka liczba wiernych, którzy brali udział w uroczystości, świadczy o trwałości kultu Maryi w Jej trybunalskim obrazie, mimo wielu lat namacalnej nieobecności wśród Ludu Bożego.

Kult Matki Bożej Trybunalskiej nie ustawał. Świadczą o tym ufundowane srebrne sukienki wraz ze złotymi koronami. W tamtych czasach tylko sławniejsze obrazy ubierano w sukienki i korony. Pośród zachowanych do dziś wot znajduje się kilka naszyjników z pereł i z bursztynów, 7 krzyży, 49 serc ze srebra i złota, 27 złotych i srebrnych medalionów oraz srebrna korona z palmami męczeństwa. Ostatnio Matka Boża otrzymała kielich z pateną - dar senatora RP Piotra Ł. J. Andrzejewskiego.

Dziś kult Matki Bożej Trybunalskiej jest nadal żywy. Jego wyrazem jest udział wiernych w różnorodnych formach pracy duszpasterskiej podejmowanych przez ojców jezuitów w Jej sanktuarium.

* W każdą sobotę jest sprawowana Msza św. z formularza o Matce Bożej, Matce Pocieszenia, poprzedzona nabożeństwem do Matki Bożej Trybunalskiej, podczas którego czytane są prośby i błagania oraz podziękowania składane przez Jej czcicieli.

* Młodzież z Ruchu Światło-Życie gromadzi się co tydzień przed obrazem Maryi, by uczestniczyć w modlitwie i Mszy św.

* Wspólnota Życia Chrześcijańskiego raz w miesiącu ma swoje czuwanie przed obrazem po wieczornej Mszy św., które kończy się Apelem Maryjnym.

* Również raz w miesiącu grupa modlitewna modli się za przyczyną Matki Bożej Trybunalskiej po Mszy św. porannej, kończąc czuwanie o godz. 13.00.

* Apele Tysiąclecia dla młodzieży miasta Piotrkowa odbywają się w ostatni piątek każdego miesiąca i gromadzą ok. 200-osobową grupę młodych piotrkowian.

* Co miesiąc sprawowana jest także Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

* Grupy AA (Anonimowi Alkoholicy) w każdą ostatnią sobotę miesiąca gromadzą się na Mszy św., by modlić się o trzeźwość miasta Piotrkowa. Po Mszy św. odbywa się mityng otwarty dla tych, którzy mają problem alkoholowy. Dla wszystkich, którzy pragną walczyć ze swoim nałogiem lub pragną świadczyć swoim życiem trzeźwego chrześcijanina, jest możliwość złożenia ślubowania Matce Bożej Trybunalskiej przed Jej obrazem na Krzyż i Ewangelię.

* Każdego 13. dnia miesiąca przez pośrednictwo Matki Bożej Trybunalskiej zanoszone są modlitwy w intencji Ojczyzny podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.30.

* W listopadzie (z okazji Święta Niepodległości) odbywa się w sanktuarium Maryi konkurs recytatorski polskiej poezji patriotycznej " Rzeczpospolita Niepodległa" (organizowany dla młodzieży piotrkowskich szkół średnich przez senatora RP Piotra Ł. J. Andrzejewskiego).

* Wierni gromadzą się licznie na nabożeństwach różańcowych w październiku, a także na nabożeństwach majowych, które kończy tradycyjnie hołd kwiatów ofiarowanych Maryi przez Jej czcicieli i składanych indywidualnie u stóp ołtarza.

* Uroczysta Msza św. odpustowa jest odprawiana w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej 4 września.



Tegoroczną Mszę św. w uroczystość Matki Bożej Pocieszenia, Pani Trybunalskiej, sprawował bp Ireneusz Pękalski w asyście kapłanów miejscowych parafii z dziekanem tutejszego dekanatu, ks. Stanisławem Sochą na czele. Kościół wypełnili czciciele Maryi, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej i miejscowych władz samorządowych. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup nawiązał m.in. do tytułu Matki Bożej - Matki Pocieszenia i podzielił się z zebranymi świadectwem łaski pocieszenia, jakiej doświadczył za przyczyną Maryi w swym życiu. Zachęcił też zgromadzonych do naśladowania Maryi, zwłaszcza w dzisiejszej trudnej rzeczywistości, i niesienia pociechy bliźnim. Po Komunii św. Ksiądz Biskup odczytał modlitwę do Matki Bożej Trybunalskiej, w której powierzył Piotrków i całą Polskę Jej matczynej opiece, a następnie wyśpiewał wraz z wiernymi pieśń ku czci Matki Bożej Trybunalskiej.

Podczas uroczystości odbyło się poświęcenie wyremontowanej elewacji barokowego sanktuarium. Rektor kościoła, o. Edmund Lenz podziękował Matce Bożej, która od początku remontu zjednywała sobie wiele gorących serc, które pośpieszyły Jej na pomoc. Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się swym zaangażowaniem, ofiarnością i modlitwą do odnowienia świątyni, zagrożonej do niedawna pękającymi murami, przeciekającym dachem i oknami. Słowami wdzięczności objął wielką rzeszę anonimowych ofiarodawców, a następnie przekazał reprodukcje obrazu Matki Bożej Trybunalskiej tym, którzy bezpośrednio uczestniczyli w zabieganiu o środki finansowe i w pracach remontowych. Wśród wyróżnionych znalazł się senator RP Piotr Ł.J. Andrzejewski, a także przedstawiciele firm wykonujących prace elewacyjne i dekarskie, architekci, sponsorzy - nagrodzeni przez zebranych brawami.

Bp Ireneusz Pękalski wyraził radość z dokonanego dzieła odnowy, które przynosi chlubę kościołowi lokalnemu i całej archidiecezji łódzkiej, oraz podziękował o. E. Lenzowi za podjęty trud przeprowadzenia tak wielkiego remontu. Wierni wyrazili swe uznanie dla pracy Ojca Rektora długimi oklaskami.

Uroczystość Matki Bożej Trybunalskiej zakończyła się pasterskim błogosławieństwem, którego Ksiądz Biskup udzielił zebranym na Mszy św. czcicielom Maryi, Matki Pocieszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciel Anioł Stróż

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

anioł

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

2 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Zazwyczaj w liturgii upamiętnia się imiona świętych, ale Aniołowie Stróżowie są uosobieniem działania Bożej Opatrzności. Chociaż więc nie znamy ich z imienia, rola ich jest szczególna. W granicach świętych obcowania dane jest nam przeżywać więź z istotami, o których wiemy niewiele, ale których ślady obecności zapisane są w świadomości Kościoła, a także w doświadczeniu wierzących.

Czy aniołowie istnieją naprawdę, a jeśli tak, to kim są? Choć nasza wiara pełna jest odniesień do niebieskich duchów, do istot widzialnych i niewidzialnych, do ich działania i obecności, to często tak naprawdę nie wiemy, jak włączyć ich istnienie do naszej codzienności, by było owocne, realne i skuteczne, a przy tym by nie przesłaniało nam Boga.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Wrocławska cały czas pomaga

2024-10-02 16:04

ks. Łukasz Romańczuk

Mimo, że woda na rzekach opada, wciąż potrzebna jest pomoc tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Nieustanna pomoc płynie cały czas z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dziś do Lewina Brzeskiego pojechało 15 osuszaczy, a do Oławy pięć. O działaniach na rzecz powodzian opowiada Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od samego początku niesie pomoc powodzianom. - Z jednej strony fala powodziowa, z drugiej strony ogromna fala dobroci i pomocy, która się objawia na bardzo wielu płaszczyznach. Około 50 osuszaczy w najbliższych dniach już trafiło do powodzian. Tylko dzisiaj kolejnych 15 wyjechało do Lewina Brzeskiego, a 5 trafi do Oławy. Te osuszacze są niezmiernie tam potrzebne, ponieważ zalanych jest ponad pół tysiąca domów. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego i okolicznych miejscowości konkretnie doświadczyło tego, że przez 5 dni fala powodziowa stała w domu. Te zniszczenia nie są tak spektakularne jak np. w Stroniu Śląskim. Są one w jakimś sensie trudniejsze, ponieważ nie zawsze je widać, a ich skutki mogą być odczuwane nawet przez kilka następnych miesięcy. Dlatego ważne jest teraz osuszanie domów. Jest już październik, zaczęły się nawet przymrozki. Dlatego intensyfikujemy działania, staramy się kupować osuszacze - zaznacza Paweł Trawka.
CZYTAJ DALEJ

Parkowanie w mieście – triki i wskazówki dla początkujących kierowców

2024-10-03 10:48

[ TEMATY ]

Parkowanie w mieście

triki

techniki parkowania

Materiał partnera / Envato Elements

Parkowanie w mieście

Parkowanie w mieście

Parkowanie w mieście to wyzwanie dla początkujących kierowców. Znalezienie odpowiedniego miejsca i manewrowanie na ograniczonej przestrzeni może być stresujące. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci opanować tę umiejętność.

Parkowanie w mieście stanowi wyzwanie z kilku powodów:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję