Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Olsztynie rozstrzygnięto konkursy plastyczne

Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie był organizatorem dwóch konkursów plastycznych, adresowanych do dzieci i młodzieży. Niedawno zostały ogłoszone wyniki tych konkursów, a uroczyste rozdanie nagród odbyło się 5 grudnia br. Jury uznało, że w konkursie pt. Alkohol i papierosy szkodzą zdrowiu najlepsze prace przygotowały Ewelina Mistek i Anna Kulińska z SP w Turowie. Na drugim miejscu uplasowali się: Mateusz Piasecki z SP w Biskupicach i Łukasz Kozieł z SP w Turowie. Trzecie miejsce przypadło Grzegorzowi Woźniakowi z SP w Turowie.
Drugi z konkursów nosił tytuł Pejzaż jurajski. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych, wśród uczniów klas początkowych pierwsze miejsce zdobyli: Melania Duchowicz z SP w Olsztynie, Katarzyna Haładyn z SP w Olsztynie i Arkadiusz Biczak z SP w Biskupicach. Na miejscu drugim uplasowały się: Patrycja Strączyńska z SP w Olsztynie, Angelika Kulińska z SP w Kusiętach oraz Ewelina Milka z SP w Biskupicach. Trzecie miejsce zajęli: Kordian Bekus ze Świetlicy Środowiskowej w Skrajnicy oraz Klaudia Szadkowska z SP w Olsztynie.
W kategorii uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęli: Aleksandra Nabiałek z SP w Olsztynie, Łukasz Kozieł z SP w Turowie oraz Anna Bednarek z SP w Olsztynie. Drugie miejsce zdobyła Dominika Martałek z SP w Zarębicach. Na trzecim miejscu zostali sklasyfikowani: Paulina Kowalczewska ze Świetlicy Środowiskowej w Skrajnicy, Patrycja Tomzik z SP w Zrębicach oraz Małgorzata Knapik z SP w Zrębicach.

Anna Wyszyńska

Św. Cecylia w Koziegłowach

W ostatnią sobotę listopada w parafii w Koziegłowach schola parafialna uroczyście świętowała wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Wraz z opiekunem ks. Pawłem Szatlewskim członkowie scholi zaprosili do wspólnego świętowania także swoich rodziców.
Wieczór św. Cecylii rozpoczęła Msza św., którą w intencji scholi oraz jej rodzin odprawił proboszcz ks. Grzegorz Banasiak. Następnie w salce parafialnej odbył się koncert życzeń dedykowany rodzicom. Radości i śpiewom nie było końca. Już teraz członkowie scholi z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie za rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hanna Filipczyk

Żywność dla potrzebujących

Już po raz 6. Związek Stowarzyszeń „Częstochowski Bank Żywności” zorganizował w regionie częstochowskim świąteczną zbiórkę żywności. W dniach 28-30 listopada, równolegle z ogólnopolską akcją Federacji Polskich Banków Żywności, w ponad 70. placówkach handlowych zbierano na ten cel wszelkie artykuły spożywcze. Wolontariusze, dyżurujący przy oznakowanych koszach, zachęcali klientów do zakupienia jednego produktu więcej, dzięki czemu zgromadzono znaczną ilość takich artykułów, jak: cukier, olej, mąka, ryż, makaron, dżem, słodycze, itp. W sumie w regionie częstochowskim zebrano ok. 10 ton żywności, z czego 7 ton w samej Częstochowie. Do akcji włączyły się zarówno wielkie instytucje handlowe (m. in. „Auchan”, „Tesco”, „Real”, „Macro”, „Biedronka”, „Społem”), jak również małe sklepy osiedlowe. „Z mniejszych sklepów pozyskaliśmy wiele kilogramów żywności, biorąc pod uwagę znacznie mniejszą liczbę klientów w porównaniu z hiper- i supermarketami” - twierdzi zastępca prezesa Związku Witold Mackiewicz. - Okazuje się, że właśnie w małych sklepach spożywczych można najbardziej liczyć na ludzką życzliwość”.
Pozyskana żywność zostanie następnie przekazana do instytucji współpracujących z Związkiem Stowarzyszeń „Częstochowski Bank Żywności”, uczestniczących w zbiórce, a także do innych organizacji pozarządowych, działających w obszarze pomocy społecznej, potrzebujących wsparcia żywnościowego. Produkty trafią także do szkolnych stołówek i placówek dydaktyczno-wychowawczych. Do licznego grona odbiorców żywności, a zarazem współpracowników Związku Stowarzyszeń, należą m.in.: Polski Czerwony Krzyż w Częstochowie, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, Stowarzyszenie Rodziców Rodzin Wielodzietnych, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz wiele innych.

Marta Bilonowicz-Hutna

Ministrancki turniej w Miedźnie

4 grudnia br. w Miedźnie odbył się Międzyparafialny Turniej Halowej Piłki Nożnej. Wzięli w nim udział ministranci z 16 parafii naszej archidiecezji. Celem tego turnieju było podziękowanie chłopcom za to, że przez cały rok służą Panu Bogu przy ołtarzu oraz stworzenie możliwości lepszego poznania się. Przed rozpoczęciem turnieju odbyło się losowanie, dzięki któremu powstały 4 grupy, po 4 drużyny w każdej. Rozgrywki, pełne radości i emocji, trwały przez cały dzień. Podczas turnieju sędziowali Marek Szczypior i Michał Wasilewski. Gościem honorowym imprezy był piłkarz Legii Warszawa Jacek Magiera. On też ufundował atrakcyjne nagrody - koszulkę Legii z nr 18 dla króla strzelców oraz piłkę z autografami swoich klubowych kolegów, przeznaczoną dla najlepszego bramkarza turnieju.
Po zaciętej i wyrównanej walce I miejsce zdobyła drużyna z parafii św. Floriana w Częstochowie. II miejsce zajęli ministranci z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Mokrsku, a tuż za nimi ich koledzy z parafii św. Katarzyny w Miedźnie. Dla zwycięzców zostały przygotowane puchary, medale i czekolady. Dla pozostałych uczestników dyplomy z autografem Jacka Magiery i słodycze. Najwięcej bramek strzelił Paweł Kleszcz z parafii św. Katarzyny w Miedźnie i to on odebrał z rąk piłkarza Legii koszulkę tego klubu. Najlepszym bramkarzem turnieju (wpuścił najmniejszą ilość goli) i odbiorcą piłki z autografami piłkarzy warszawskiego klubu Legia okazał się służący przy tym samym ołtarzu, co król strzelców Bartosz Dedyk.
Organizatorami turnieju byli: Jacek Magiera, ks. kan. Andrzej Banaszek - proboszcz parafii św. Katarzyny w Miedźnie, Krzysztof Szymonik - dyrektor Gimnazjum w Miedźnie, ks. Sebastian Ciastek - prefekt miedźnowskiej parafii i opiekun tamtejszej służby liturgicznej ołtarza.
Ks. Sebastian Ciastek dziękuję wszystkim organizatorom oraz księżom, opiekunom i uczestnikom, a także częstochowskim parafiom: św. Floriana, św. Jadwigi Królowej, św. Andrzeja Boboli, Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników, św. Stanisława Kostki w Zawierciu, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Mrzygłodzie, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, św. Stanisława BM w Dankowie, Zesłania Ducha Świętego w Lindowie, św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach, św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy, św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie, parafii św. Stanisława BM w Mokrsku - za udział w turnieju.

Ks. Sebastian Ciastek

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23

[ TEMATY ]

szkoła

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN obiecało ściąć treści podstaw programowe dla 18 przedmiotów. Najwięcej emocji wciąż wywołują propozycje zmian z historii i języka polskiego. Resortowa gilotyna nie oszczędziła ani chrztu Polski, ani Sienkiewicza obecnego w kanonie lektur nawet w czasach PRL. Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.

Rollercoaster konsultacji społecznych i publicznych 

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

[ TEMATY ]

wywiad

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Marcin Przeciszewski, KAI: W ostatnich dniach kwietnia do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/123 84702/katalog/13056494#1305649). Projekt ten zakłada dużo większe niż do tej pory możliwości łączenia uczniów uczęszczających na lekcje religii w grupy międzyoddziałowe, obejmujące uczniów na tym samym poziomie nauczania oraz w grupy międzyklasowe, zbierające uczniów z różnych poziomów kształcenia. Co Ksiądz Profesor na to?

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję