Reklama

Polska

Wigilia dla ponad 200 bezdomnych w centrum miasta

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

wigilia

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Betlejem oznacza dom chleba. Każdy człowiek nosi w sobie pragnienie domu” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 grudnia spotkał się na Starym Rynku w Częstochowie z ponad 200 biednymi i bezdomnymi, dla których Caritas częstochowska przygotowała wigilię. - Dom jest miejscem, za którym tęsknimy. Trzeba, żeby to pragnienie doprowadziło do wspólnoty z innymi, którzy pragną domu - mówił abp Depo.

W dniach 20- 22 grudnia prawie tysiąc osób bezdomnych i ubogich, mogło uczestniczyć w siedmiu wieczerzach wigilijnych, które przygotował Caritas archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gromadzili się na wigiliach w stołówkach przy parafiach: Miłosierdzia Bożego, św. Antoniego, św. Rodziny oraz w stołówce Caritas Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Przytulisku dla bezdomnych kobiet z dziećmi OAZA, w świetlicy budynku Straży Miejskiej.

Ponadto Urząd Miasta Częstochowy, Caritas częstochowska oraz inne organizacje pozarządowe zaapelowały do mieszkańców miasta, by podczas mrozów zgłaszali miejsca, gdzie przebywają bezdomni - na klatkach schodowych, dworcach, altankach działkowych, węzłach ciepłowniczych.

Reklama

Zostały uruchomione schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w Częstochowie, Mariance Rędzińskiej i Lubojence prowadzone przez Caritas Archidiecezji częstochowskiej oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”. W placówkach dla bezdomnych z Częstochowy i regionu pomoc i schronienie znajduje blisko 270 osób.

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Noclegownię dla Bezdomnych Mężczyzn, Przytulisko dla Kobiet „OAZA”, Noclegownię dla Kobiet „OAZA”, Przytulisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Przytulisko dla Bezdomnych Rodzin, Ogrzewalnię dla osób bezdomnych prowadzi Caritas archidiecezji częstochowskiej. Dwie placówki w Mariance Rędzińskiej i jedną w Lubojence prowadzi Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „AGAPE”. Caritas prowadzi również 7 jadłodajni.

Ponadto w Częstochowie zostały otwarte ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych, które będą wydawać żywność, odzież, środki medyczne przy oddziale rejonowym PCK, Caritas częstochowskiej, Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”, Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Fundacji św. Barnaby, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego „Jozue” oraz przy parafiach częstochowskich: Miłosierdzia Bożego, Zesłania Ducha Świętego, św. Maksymiliana Kolbe, św. Józefa Rzemieślnika, NMP Zwycięskiej, św. Teresy, Świętej Rodziny.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa również Zespół ds. pomocy bezdomnym i grupom wybranym, przy ul. Nowowiejskiego 26, tel. 34 324 38 22.

Adresy, telefony placówek zapewniających schronienie, wyżywienie, odzież lub inne formy pomocy osobom bezdomnym, działające na terenie Częstochowy, prowadzone przez samorząd i organizacje pozarządowe opublikował na swojej stronie UM Częstochowy pod adresem http:// www.czestochowa.pl/samorzad/wydarzenia_samorzad/pomoc-dla-bezdomnych-1

Adresy jadłodajni i punktów prowadzonych przez Cartitas archidiecezji częstochowskiej znajdują się na stronie www.caritas.czest.pl

2012-12-22 17:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: trzeba oddać się Chrystusowi przez większą miłość

– Dzień Życia Konsekrowanego jest dany osobom życia konsekrowanego, aby dać sposobność odnowienia przyrzeczeń oraz wzmocnienia uczuć, które powinni ożywiać ich oddanie Chrystusowi przez większą miłość – powiedział abp Wacław Depo w święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W 12. rocznicę swojego ingresu do tej świątyni metropolita częstochowski przewodniczył w niej Mszy św. dziękczynnej za dar osób życia konsekrowanego.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Fernando Filoni mówi o liczeniu głosów i reakcji kard. Prevosta

2025-05-15 09:39

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

„Najmocniejszym momentem konklawe jest chwila, gdy oczekiwanie zamienia się w rzeczywistość” - powiedział kard. Fernando Filoni. W czasie czwartego rozstrzygającego głosowania podczas konklawe był on skrutatorem, czyli osobą wyznaczoną do liczenia głosów.

Podziel się cytatem Poruszenie wyborem „Wszyscy wstaliśmy, gdy powiedziałem, że uzyskaliśmy 89 głos, ale scrutinium się jeszcze nie skończyło, więc były tylko oklaski. Oczywiście kandydat, który teraz stał się wybranym papież, pozostał na swoim miejscu, wyraźnie poruszony uznaniem braci. Następnie, po tej pierwszej chwili, ponownie rozpoczęło się odliczanie głosów do końca” - powiedział kard. Filoni w rozmowie z włoskim dziennikiem „Il Fatto Quotidiano”. Dodał, że gdy później zobaczył Leona XIV w papieskim stroju, wydał mu się uszyty na miarę.
CZYTAJ DALEJ

Polacy podczas Mszy w Watykanie dziękowali za wybór Leona XIV

2025-05-15 10:17

[ TEMATY ]

Watykan

Polacy

grób JPII

Papież Leon XIV

ks. Paweł Rytel-Andrianik / @VaticanNewsPL

Dziś, stając przy grobie św. Jana Pawła II, w tydzień po wyborze nowego Papieża, dziękujemy Bogu za Ojca Świętego Leona, wypraszając dla kolejnego następcy Piotra wszystkie łaski, których potrzebuje do owocnego sprawowania swojej posługi w Kościele i świecie - mówił ks. Mirosław Wachowski, podsekretarz ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Na początku homilii ks. Wachowski nawiązał do słów Jezusa, który powiedział, że „sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał" (J 13, 16). Jak podkreślił kaznodzieja, kluczem do właściwego zrozumienia przesłania Jezusa jest kontekst, gdyż Chrystus wypowiedział te słowa po umyciu stóp swoim uczniom. „On, Mistrz, stał się sługą. Ten, który ma wszelką władzę, wybrał ostatnie miejsce - podkreślił ks. Wachowski. - Nie mówi, że Pan jest większy od sługi, ale że jeśli On, Pan, postanowił służyć, to my również powinniśmy postępować tak samo”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję