Reklama

Polska

Zmarł ks. prof. Stanisław Bielecki, biblista

[ TEMATY ]

zmarły

kapłan

GRAZIAKO

W wieku 65 lat i w 40. roku kapłaństwa zmarł dzisiaj ks. prof. dr hab. Stanisław Bielecki, autor m.in. najnowszego przekładu Listu św. Pawła do Tytusa w Nowym Testamencie i Psalmach, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, znawca teologii biblijnej i pastoralnej. Przyczyną zgonu były prawdopodobnie powikłania wskutek przewlekłej cukrzycy, na którą od lat chorował. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 stycznia w Kielcach i w rodzinnym Miechowie. Msza św. żałobna w kieleckiej katedrze jest zaplanowana na środę 2 stycznia. O godz. 9 - będzie jej przewodniczył bp Marian Florczyk, natomiast Msza św. pogrzebowa odbędzie się w tym samym dniu w Miechowie w bazylice Grobu Bożego. Przewodniczyć jej będzie biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

Śp. ks. Stanisław Bielecki urodził się 14 września 1947 r. w Miechowie, gdzie kończył szkołę podstawową i średnią i gdzie otrzymał świadectwo dojrzałości. Studia w WSD w Kielcach odbywał w latach 1966-1972. Jako wikary pracował w Bielinach i w Olkuszu. W latach 1976-1981 odbył studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, zakończone doktoratem w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1984).

Od 1985 r. prowadził wykłady na KUL, gdzie m.in. do 2000 r. był kierownikiem Instytutu Teologii Pastoralnej Ogólnej. Wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach trwały z kolei od 1986 r. Jako pracownik kieleckiej i lubelskiej uczelni wykładał także w seminariach na Ukrainie, Słowacji, Białorusi. Zjeździł – poza północną – niemal całą Europę i po śladach św. Pawła – Afrykę. We Włoszech spędził 7 lat, w Niemczech - 2 lata, we Francji, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii – po kilkanaście miesięcy. Biegle posługiwał się kilkoma językami. Fascynowała go także katecheza dla dzieci.

Od 2011 r. Ksiądz Profesor przebywał na urlopie zdrowotnym, mieszkając w domu Księży Emerytów w Kielcach. Przewlekła cukrzyca spowodowała m.in. znaczną utratę wzroku i przykuła go od kilku lat do łóżka. Jego zaangażowanie naukowe zaowocowało wypromowaniem ok. 360 magistrów i 19 doktorów.

Śp. ks. prof. St. Bielecki jest autorem m.in. 9. tomów „Homilii dla dzieci”, homilii dla dzieci na pierwsze piątki miesiąca „Twemu Sercu cześć składamy”, homilii ślubnych „Ślubuję CI” oraz najnowszego przekładu Listu św. Pawła do Tytusa w Nowym Testamencie i Psalmach, wydanego przez Edycję Świętego Pawła. Drukiem wydano jego rozprawę habilitacyjną „Kairos chrześcijanina w ujęciu listów św. Pawła” oraz „Chrześcijanin i czas według listów św. Pawła” i „Teologia znaków czasu”.

Za pracę naukowo-dydaktyczną w 2010 r. prezydent RP odznaczył go Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. 8 października 2012 r. środowisko naukowe KUL uhonorowało go z kolei prestiżowym wydawnictwem pt. „Księga pamiątkowa ku czci Księdza Profesora Stanisława Bieleckiego”. To szczególne wyróżnienie przysługuje pracownikom naukowym z racji jubileuszy lub jako podsumowanie pracy.

Bp Kazimierz Ryczan we wstępie do Księgi napisał m.in.: „Jestem rad z inicjatywy Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL, który dla uczczenia 65 rocznicy urodzin Profesora, poświęcił mu numer specjalny Roczników Pastoralno-Katechetycznych. Jest to wyraz uznania za długoletnią pracę naukową Księdza Profesora. Wydała ona wspaniałe owoce na polu rozważań teoretycznych , jak i praktyczno-duszpasterskich. W szeregu składających gratulacje staje ponad trzystu magistrów i wielu doktorów. Wdzięczność swoją wyrażają studenci ze Słowacji i z Ukrainy (…). Szczególny powód do dumy i wdzięczność ma kieleckie Seminarium Duchowne, które miało szczęście korzystać z bogatych doświadczeń naukowych Księdza Profesora. Z wiedzy biblijnej i teologicznej obficie czerpały parafie organizując duszpasterstwo biblijne”.

2012-12-28 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. Konstancjusz Kunz - były przeor Jasnej Góry

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zmarły

przeor

BPJG

o. Konstancjusz Kunz - pierwszy z prawej.

o. Konstancjusz Kunz - pierwszy z prawej.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł o. Konstancjusz Kunz, paulin. Miał 87 lat. Był przeorem Jasnej Góry w latach 1978 - 84. To on organizował obchody 600-lecia fundacji klasztoru w 1982r. i z tego powodu nazywa się go „przeorem sześćsetlecia”. Kapłanem był 56 lat.

O. Józef Płatek, generał Zakonu Paulinów w czasie obchodów 600-lecia Jasnej Góry podkreśla, że „przypadło mu odpowiedzialne i trudne zadanie, i nawet trudno wyliczyć wszystkie dzieła, których wtedy dokonał, mimo, że początkowo był to okres stanu wojennego”. O. Konstancjusz robił wszystko, by uroczystości 600-lecia odbyły się godnie. - Jemu zawdzięczamy troskę o odnowienie Kaplicy Matki Bożej, a zwłaszcza ołtarza głównego, powstanie Muzeum 600-lecia, Arsenału wylicza o. Płatek. Podkreśla, że o. Kunz „zajął się też wtedy wydawnictwem, które było zaniedbane, to on powołał czasopismo „Jasna Góra”, zabiegał o dokumentację, był właściwie pierwszym odpowiedzialnym za wydawnictwa paulińskie i z tego okresu możemy mu bardzo dużo zawdzięczać”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję