Reklama

Polska

Opłatek Rodzin Smoleńskich

[ TEMATY ]

Rzym

Stuligrosz

Bożena Sztajner/Niedziela

12 stycznia w kościele św. Klemensa w Warszawie odbędzie się spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010. Sprawowana będzie Msza św. Skupieniu modlitewnemu towarzyszyć będzie m.in. Elegia Smoleńska.

Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 zaprasza wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic, środowiska patriotyczne, Rodzinę Radia Maryja w sobotę 12 stycznia do kościoła św. Klemensa, przy ulicy Karolkowej 49 w Warszawie. Sprawowana będzie Eucharystia, zaplanowano występy artystyczne, rodziny smoleńskie podzielą się opłatkiem.

Spotkanie opłatkowe rozpocznie się o godz. 13:00 Mszą św. w intencji ofiar katastrofy i ich bliskich. Eucharystii będzie przewodniczył o. Waldemar Gonczaruk CSsR. Spotkaniu modlitewnemu będzie towarzyszyła refleksja i zaduma. Anna Chodakowska zaprezentuje fragmenty Antygony.

- Dramat smoleński wyrasta na gruncie kłamstwa. Wpisuje się również w antyczny dramat Antygony, opisany przez Sofoklesa. Kreonowie współczesnej sceny politycznej, łamiąc prawa boskie i społeczne bronią praw i zasad ustanowionych przez siebie, które stoją na straży własnych interesów, a nie dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej. Ład społeczny zastępuje metodycznie wprowadzana anarchia. Wyrasta ona na glebie dramatu i kłamstwa smoleńskiego. Taki stan rzeczy może utrzymać tylko tyrania. Te mechanizmy rodzą się na naszych oczach. Odnajdujemy je i widzimy właśnie w antycznym dramacie Antygony – powiedział o. Waldemar Gonczaruk CSsR.


Uczestniczy spotkania wysłuchają Elegii Smoleńskiej – utworu muzycznego skomponowanego przez Piotra Wróbla.

- Skupieniu modlitewnemu towarzyszyć będzie Elegia Smoleńska – utwór muzyczny skomponowany w rok po tragedii przez młodego, utalentowanego i nagradzanego kompozytora, Piotra Wróbla. Utwór ten był często proponowany przez kompozytora i artystów – jednak nie pozwalano na jego wykonanie. Tym razem wybrzmi w Kościele św. Klemensa w wykonaniu Cameraty Vistuli, zespołu wybitnych instrumentalistów stołecznych z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – dodał o. Waldemar Gonczaruk CSsR. CZYTAJ WIĘCEJ

Reklama


Po Mszy św. odbędzie kameralne spotkanie opłatkowe. Zuzanna Kurtyka, małżonka zmarłego pod Smoleńskiem prezesa IPN zwraca uwagę na trzy ważne aspekty spotkania rodzin smoleńskich: sam fakt spotkania, miejsce i możliwość złożenia życzeń bożonarodzeniowych. Dodała, że dzięki takim spotkaniom bliscy ofiar smoleńskim mogą podzielić się smutkiem.

- Możemy się spotkać. To podtrzymuje na duchu i jest bardzo potrzebne. Ogromne ważne są takie miejsca, jak klasztor oo. redemptorystów, który zawsze nas gościnnie przyjmuje. Świadomość, że mamy się gdzie udać pomaga w życiu. Trzeci aspekt to spotkanie opłatkowe. Cieszymy się swoją obecnością, czujemy wzajemne wsparcie w szczególnym czasie narodzenia Jezusa – powiedziała Zuzanna Kurtyka. Pos. Beata Gosiewska powiedziała, że rodziny smoleńskie starają się być razem w trudnych dniach „liczonych już w latach”. Dodała, że wkrótce minie trzy lata od śmierci ich bliskich.

- Chcemy modlić się o naszych bliskich. Także o to, by starczyło nam i naszym bliskim sił w dążeniu do prawdy. Jest to także spotkanie noworoczno – opłatkowe. Spotykamy się dosyć rzadko więc wszyscy bardzo pragną się zobaczyć. Serdecznie zapraszamy słuchaczy Radia Maryja i wszystkich ludzi, którzy chcą przyjść i modlić się w tej intencji – powiedziała pos. Beata Gosiewska.

2013-01-11 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspominając mistrza

Żegnając zmarłych, czasem przywołujemy C. K. Norwida, który w usta śmierci wkłada słowa: „Nie stargam Cię, ja nie! Ja uwydatnię!...” („Fortepian Chopina”). Uwydatnienie dokonuje się w głębi ludzkiego wnętrza, jest przeżyciem bardzo osobistym i ma wiele kształtów. Zapewne początkiem takiego przeżycia jest moment dotarcia do nas wiadomości o śmierci kogoś, kogo nam było dane spotkać na naszych życiowych drogach. Zaobserwowany przez Norwida proces uwydatnienia nabiera intensywności, gdy uczestniczymy w liturgii pogrzebu i żałobnej uroczystości. Udział w takiej wspólnocie: wspólna modlitwa, jakieś współmyślenie, współodczuwanie w sposób znaczący dopełniają to, co narodziło się jako przeżycie indywidualne. Pamięć, która jest nie od końca odganioną duchową władzą człowieka, ale to ona stanowi spoiwo naszej psychiki, potrafi dokonywać rzeczy niezwykłych i przywoływać czasem z dużą dokładnością wydarzenia bardzo oddalone w czasie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

2023-02-03 11:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję