Z początkiem roku wystartowała inicjatywa „Jeden z nas” (One of us), opowiadająca się za prawną ochroną życia ludzkiego. Celem kampanii, która potrwa do 1 listopada br., jest stworzenie prawodawstwa chroniącego prawo do życia dzieci nienarodzonych od chwili ich poczęcia, w tym także podwyższona ochrona ludzkich zarodków. Koordynatorem kampanii jest zespół złożony z przedstawicieli 7 krajów członkowskich UE i centralne biuro w Brukseli, finansowane przez włoską organizację obrońców życia „Fondazione vita Nova”.
Inicjatywa obywatelska została oficjalnie zarejestrowana przez władze w Luksemburgu 8 stycznia. Inicjatorzy zamierzają w siedmiu krajach członkowskich UE zebrać milion podpisów (na papierze i w Internecie). Zgodnie z Traktatem Lizbońskim tyle głosów potrzeba, aby Komisja Europejska mogła opracować projekt odpowiedniej ustawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Inicjatywa ma przeszkodzić w wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie, co dotychczas miało miejsce – powiedział włoskiej agencji katolickiej „Zenit” Carlo Casini, przewodniczący Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim, działający tam na rzecz obrony życia. Przypomniał, że Unia Europejska wspiera organizacje, które przeprowadzają aborcje w krajach rozwijających się i reklamują przerywanie ciąży. Ponadto UE finansuje badawcze projekty naukowe, które manipulują zarodkami człowieka i niszczą je.
Uznanie prawa do życia od poczęcia stanowiłoby „pierwszy krok ku zwróceniu większej uwagi politykom europejskim na problemy powstającego życia” – stwierdził włoski eurodeputowany. Dodał, że podjęta decyzja stanowiłaby także sygnał dla poszczególnych krajów unijnych, a także na płaszczyźnie międzynarodowej. Według Casiniego rocznie 1,2 mln dzieci „jest pozbawionych prawa do przyjścia na świat”.