Reklama

Rodzina

W Tygodniu Ekumenicznym zbiórka na rzecz samotnych matek

[ TEMATY ]

ekumenizm

matka

kobieta

BOŻENA SZTAJNER

Samotne matki doświadczone przemocą wesprze specjalny fundusz pomocy powołany właśnie przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE). Na ten cel zostaną przekazane ofiary pieniężne zbierane w świątyniach różnych wyznań podczas rozpoczynającego się Tygodnia Ekumenicznego.

Materiały na tegoroczny Tydzień Ekumeniczny przygotowali chrześcijanie z Indii. Zwracają oni uwagę, że 80 proc. indyjskich chrześcijan stanowią dalici lub ich potomkowie, to znaczy najuboższa grupa społeczna Indii. Dalici w języku hindi oznacza „uciśnieni”.

Bp Edward Puślecki, sekretarz PRE wyraził nadzieję, że zwracając uwagę na sytuację w Indiach, Kościoły chrześcijańskie jeszcze mocniej zjednoczy się w działaniach na rzecz ludzi cierpiących, ubogich, zmarginalizowanych.

"Któż miałby inny zajmować się tymi ludźmi jeśli nie Kościoły, które otrzymały przykład takiej służby w osobie Syna Bożego, który przyszedł właśnie do tych zapomnianych, odrzuconych, biednych" – pyta w rozmowie z KAI biskup Kościołe Ewangelicko-metodystycznego.

Sekretarz PRE zwraca uwagę, że w naszym kraju także mamy obszary biedy, nędzy, zapomnienia i odrzucenia, zaś jednym z nich są kobiety, które samotnie wychowują dzieci, ponieważ musiały uciekać z domu, przed mężem alkoholikiem, który maltretował żonę i dzieci.

"Te kobiety są najczęściej napiętnowane przez swoje rodziny, środowisko a niekiedy przez Kościoły, bo jeśli kobieta nie radzi sobie z budowaniem własnego domu, to znaczy że coś złego musi być złego jej stornie" - zauważa bp Puślecki. Jego zdaniem Kościoły powinny pytać o to w jaki sposób mogą pomóc takim kobietom, często bezrobotnym.

Sekretarz PRE poinformował, że Rada postanowiła pomóc takim matkom, przekazując im środki zebrane z tegorocznych wpłat na powołany właśnie przez PRE fundusz pomocy. Pieniądze będą zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych sprawowanych w świątyniach różnych podczas rozpoczynającego się dziś Tygodnia Ekumenicznego. Jak zapowiedział bp Puślecki fundusze te zostaną przekazane na rzecz jednego z domów samotnej matki.

"Chodzi o to, by te kobiety zobaczyły nową nadzieję i dostrzegły że chrześcijanie interesują się konkretnymi sprawami ludzi żyjących na marginesie i to nie z własnej winy ale dlatego, że tak im się życie ułożyło" – mówi sekretarz PRE.

Reklama

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje?", inspirowanym tekstem z Księgi Proroka Micheasza (6,8). Od dziś do 25 stycznia w całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność chrześcijan.

W trakcie Tygodnia, w świątyniach różnych wyznań w całym kraju odbywać się będzie wspólne nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego.

Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziejów. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez PRE i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.

Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

2013-01-18 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski życzenia dla kobiet

[ TEMATY ]

kobieta

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Dziś 8 marca, pozdrawiam wszystkie kobiety, które każdego dnia starają się budować społeczeństwo bardziej ludzkie i gościnne" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież dodał: "Po bratersku dziękuję tym wszystkim, które na tysiące sposobów świadczą Ewangelię i pracują w Kościele".

„Dziś 8 marca, pozdrawiam wszystkie kobiety, które każdego dnia starają się budować społeczeństwo bardziej ludzkie i gościnne. Po bratersku dziękuję tym wszystkim, które na tysiące sposobów świadczą Ewangelię i pracują w Kościele. Jest to także dla nas okazja, by podkreślić znaczenie i konieczność ich obecności w życiu. Świat, w którym kobiety są usuwane na margines jest światem bezpłodnym, ponieważ kobiety nie tylko przynoszą życie ale przekazują nam również zdolność widzenia dalej, widzą nie tylko siebie, przekazują nam zdolność zrozumienia świata innymi oczyma, poczucia spraw sercem bardziej twórczym, cierpliwszym, łagodniejszym. Modlę się dziś szczególnie i błogosławię wszystkim kobietom obecnym tu na placu i dla wszystkich kobiet! Serdecznie pozdrawiam".

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję