Reklama

Kościół

Jasna Góra: obrady Rady Biskupów Diecezjalnych

Wdrożenie w diecezjach programu prewencji przed przestępstwami nadużyć seksualnych wobec dzieci, przygotowania do Synodu Biskupów o młodzieży w Rzymie i do szczytu klimatycznego w Katowicach oraz nowe zasady formacji kleryków - to najważniejsze tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się w sobotę 25 sierpnia na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prewencja wobec nadużyć seksualnych

Abp Wojciech Polak poinformował KAI, że w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każda diecezja zobowiązała się przygotować taki program, określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Program ma obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich pracujących z młodzieżą na terenie danej diecezji, a więc w szkołach i placówkach wychowawczych, czy ruchach młodzieżowych.

Analogiczne programy prewencji mają powstać w każdym zgromadzeniu zakonnym prowadzącym pracę wychowawczą bądź edukacyjną. – Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy w danej diecezji lub zakonie mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, potrafili właściwie w różnych sytuacjach działać, jeśli dostrzegliby jakiekolwiek zagrożenia – wyjaśnił prymas Polski.

Szczyt klimatyczny w Katowicach

O przygotowaniach do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach mówił biskupom abp Wiktor Skworc. Zdaniem metropolity katowickiego, organizacja tego wydarzenia jest dla Polski ogromnym wyzwaniem merytorycznym i logistycznym, a dla lokalnych Kościołów, katolickiego oraz zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, wyzwaniem duszpasterskim.

W szczycie klimatycznym w dniach 3-14 grudnia wezmą udział delegacje prawie wszystkich państw należących do ONZ w liczbie niemal 40 tys. uczestników. Będą również przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, na czele z kard. Peterem Tuksonem, prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie z 2015 r., w którym określono ogólnoświatowy plan działania w celu ochrony Ziemi przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia Paryskiego w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Reklama

Zdaniem abp. Skworca, szczyt klimatyczny jest znakomitą okazją, aby „pochylić się głębiej nad encykliką papieża Franciszka "Laudato sì", spojrzeć na człowieka w całości jego warunków życia na ziemi”.

Kościoły z okazji tego wydarzenia przygotowują szereg inicjatyw. Jedną z nich ma być od 6 do 10 października w Katowicach Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna o charakterze ekumenicznym, współorganizowana przez Konferencję Kościołów Europy i Polską Radę Ekumeniczną. specjalną konferencję klimatyczną zorganizuje 30 listopada Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Odbędzie się też panel dyskusyjny z udziałem szefa Caritas kard. Louisa Antonio Tagle. Przewidziane jest też nabożeństwo ekumeniczne 9 grudnia w katowickiej katedrze, na które zaproszeni są miejscowi wierni oraz chętni spośród uczestników szczytu.

Przed synodem biskupów o młodzieży

Jednym z tematów obrad Rady Biskupów Diecezjalnych był stan przygotowań do październikowego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach w Rzymie.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski, duszpasterstwo młodych jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Kościołem, podobnie jak duszpasterstwo rodzin. Obrady synodu poświęcone powinny pobudzić refleksję na ten temat i doprowadzić do konkretnych działań. - Musimy sobie uświadomić, że duszpasterstwo młodzieży jest sprawą całego duszpasterstwa, jakie prowadzi Kościół, a nie tylko jakimś wyspecjalizowanym dodatkiem - podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że „przy całej różnorodnej pracy kapłanów trzeba ich znacznie większego zaangażowania na tym polu, takiego o jakim myślał kard. Karol Wojtyła, kiedy mówił, że zadanie prowadzenia „Oazy” skupiającej młodych nie jest jakimś dodatkowym zadaniem, ale integralną częścią całego duszpasterstwa”.

Reklama

- Duszpasterstwo młodzieży nie może być więc dodatkiem do duszpasterstwa w ogóle, ale integralną częścią całego duszpasterstwa. Stąd sprawa ta dotyczy nie tylko młodych księży, którzy idą do szkoły czy pracują z młodymi, ale dotyczyć musi też proboszczów, gdyż oni są odpowiedzialni za całość duszpasterstwa w ich parafiach – stwierdził przewodniczący KEP.

Zdaniem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, Polska ma dużo do zaoferowania światu, jeśli chodzi o formację młodych. - Mamy czym się poszczycić, bo jeśli mówimy o dzisiejszym kryzysie młodzieży, to młodzi w Polsce mają naprawdę dobrą formację duchową – stwierdził bp Miziński. - Tę formację młodzi zdobywają najpierw w rodzinach, która dziś, choć trochę słabnie, to jednak jest jeszcze mocna w polskich domach. Rodzice są wciąż pierwszymi katechetami - podkreślił biskup.

Jego zdaniem, bardzo ważnym elementem formacji młodych jest także katecheza w szkołach. Potrzebna jest troska, aby ta katecheza nie była religioznawstwem, ale aby rzeczywiście kształtowała młodych. Innym elementem jest także przedłużenie katechezy szkolnej w katechezie przyparafialnej, działalność grup religijnych przy kościołach oraz fenomen pielgrzymowania, widoczny szczególnie na Jasnej Górze, ale i w innych sanktuariach.

W trakcie biskupich obrad odbyło się spotkanie polskich delegatów na synod. Wybrali oni tematy, jakie poruszą w Rzymie: temat „ponowoczesności”, czyli klimatu, w którym wychowuje się i kształtuje dzisiejsza młodzież (abp Gądecki), kwestię ewangelizacji (abp Grzegorz Ryś), wychowanie szkolne (bp Marek Solarczyk) oraz rola sportu w wychowaniu (bp Marian Florczyk).

Polacy najliczniejsi z Europy na ŚDM

Aż 3,5 tys. lub nawet 4 tys. młodych z Polski poleci na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy – poinformował bp Marek Solarczyk. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodał, że pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży.

Reklama

Wśród polskich pielgrzymów będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych (na czas ŚDM) i dwoje długoterminowych, którzy są już w Panamie i tam pracują w ramach lokalnego komitetu przygotowującego to wydarzenie. W pracując już w Panamie są oni także łącznikami pomiędzy Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie a Komitetem w Panamie.

program duchowych przygotowań do ŚDM Panama 2019 połączony jest z ogólnopolskim programem formacyjnym dla młodzieży. Każdy 22. dzień miesiąca jest dniem modlitwy za ŚDM w Panamie i ważne jest, aby każdy pielgrzym brał udział w formacji duchowej przed wyjazdem.

Formacja kandydatów do kapłaństwa

Tematem obrad biskupów były też prace nad nowymi zasadami formacji seminaryjnej. Odpowiedzialny za koordynację tych prac bp Damian Bryl z Komisji Duchowieństwa KEP poinformował KAI, że chodzi o dostosowanie sytuacji Kościoła w Polsce do wskazań watykańskiego dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" opublikowanego w 2016 r.

Nowe watykańskie „Ratio studiorum” wyraźnie wskazuje poszczególne etapy formacji seminaryjnej. Dzieli ją na okres propedeutyczny, dwa etapy studiów – filozoficzny i teologiczny – oraz okres pastoralny. Watykańskie wskazówki są punktem wyjścia do powstania polskiego dokumentu.

Ideą wiodącą dokumentu – zaznaczył bp Bryl – jest koncepcja, aby seminaria mogły formować uczniów misjonarzy, „zakochanych” w Nauczycielu, pasterzy o „zapachu owiec”, którzy żyją pośród nich, aby im służyć i nieść im Boże miłosierdzie. W nowym ujęciu formacji chodzi o to, aby kapłan zawsze czuł się uczniem w drodze, stale potrzebującym całościowej formacji, rozumianej jako ciągłe upodabnianie się do Chrystusa.

Reklama

Opracowania wstępnej polskiego „Ratio institutionis” i towarzyszącego mu „Ratio studiorum” bp Bryl spodziewa się najpóźniej wiosną przyszłego roku. Dokumenty muszą być najpierw przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski, a następnie uzyskać recognitio Stolicy Apostolskiej.

Łączność z papieżem i rodzinami w Dublinie

Biskupi zapewnili też o duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i rodzinami uczestniczącymi w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie. - Wierzę, że będzie to także jeśli nie punkt zwrotny, to na pewno punkt, do którego będziemy mogli się odwoływać w trosce o życie duchowe naszych rodzin, ale także w trosce o wierność prawu Bożemu w pojmowaniu rodziny jako trwałego, jedynego, nierozerwalnego związku między mężczyzną i kobietą, opartego na sakramentalnym małżeństwie - powiedział KAI bp Artur Miziński.

W niedzielę biskupi wezmą udział w uroczystościach odpustowych Matki Bożej Jasnogórskiej. Głównej sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 11.00 prymas Polski abp Wojciech Polak.

2018-08-25 21:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W perspektywie krzyża

Dobiega końca druga kadencja przewodniczenia Konferencji Episkopatu Polski przez abp. Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że obecny Przewodniczący jest pierwszym, który przejął tę misję po prymasach Polski

Każdy prymas Polski był jednocześnie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, aż do roku 2004. Wynikało to w sposób oczywisty z zapisu w ówczesnym statucie. Taka była wiekowa tradycja i to było, sądzę, bardzo potrzebne. Przez poprzedzające tę zmianę lata – w podejmowaniu zadań przewodniczącego KEP – rzeczywistość zewnętrzna, za wyjątkiem dwudziestolecia międzywojennego, nie była przyjazna dla Kościoła w Polsce. Paradoksalnie, prześladowany i rozgrabiany w czasie rozbiorów, męczony podczas okupacji, oczerniany i krępowany na różne sposoby w latach komunistycznych rządów Kościół wiele korzystał z racji autorytetów i godności prymasów. Mimo że ten autorytet został przez komunistyczne władze zaatakowany, to jednak ten system rządzenia Polską nigdy nie znalazł szerszego społecznego poparcia. I z tego względu taka sytuacja co do stanowiska przewodniczącego KEP była dobra.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Straż Pożarna uspokaja, że dym nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. „Nadal jednak zalecamy mieszkańców pobliskich domów do zamykania okien" – dodał Konopka.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

– Okazuje się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Sporo osób przyjechało spoza Wrocławia, aby razem się bawić i poznać osoby żyjące tymi samymi wartościami. Wielu nie chce chodzić do klubów czy dyskotek i zastanawiać się, czy spotyka kogoś stanu wolnego, czy ta osoba myśli podobnie, czy żyje w podobnym stylu. Na takim balu nie muszą się martwić, czy ktoś jest już w poważnej relacji, czy wiara jest dla niego ważna. Tu można się przełamać – tłumaczy Maciej Romaniszyn, DJ i organizator Karmelitańskiego balu dla singli. I dodaje: – Mało jest wydarzeń o charakterze balu, w których możemy wziąć udział. Mamy sylwestra, może karnawał lub wesela, gdzie można pięknie się ubrać w strój wieczory i w konwencji balowej pobawić. My dajemy taką możliwość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję