Reklama

Co rusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

słyszę o tym, że należy myśleć pozytywnie. Powstaje więc we mnie nieodparte wrażenie, że jest to jedno z pierwszych przykazań cywilizacji. Niby nic w tym złego, żeby myśleć pozytywnie, bo lepiej uśmiechać się od ucha do ucha, odganiać czarne myśli, nie zaciskać zębów. Do współcześnie obowiązującego kanonu należy także, aby zawsze i wszędzie mimo wszystko być happy.
Niepokój budzi we mnie jedynie, że ta powtarzana mantra, swoiste zaklęcie, bazuje na amnezji. Żeby myśleć o tym, co pozytywne, trzeba jak najszybciej zapominać o tym, co niepokojące, złe. Nie rozmyślaj, że coś się nie udało, nie przejmuj się małym świństwem, na bok odrzuć skrupuły - po prostu myśl pozytywnie. Jeżeli przyjaciel mówi ci, że coś z Tobą nie tak, to zmień przyjaciela. Proste. Prawda?
Ta ciągła ucieczka odsuwa jednak na bok, czy wręcz niszczy refleksję nad sobą i otoczeniem. W gruncie rzeczy prowadzi do nieustannego powielania starych błędów. Nawet więcej. Ona popełnianie tych samych błędów wręcz zakłada.
Przeciwieństwem nowoczesnego pozytywnego myślenia jest chrześcijańskie nawrócenie. Nie ma w nim nic z amnezji, która nie stanowi sposobu na rozgrzeszenie i zmycie popełnionych błędów. Nawrócenie jest patrzeniem ku przyszłości, bez zapominania o przeszłości. Najważniejszą różnicą między pozytywnym myśleniem a nawróceniem jest to, że w pierwszym przypadku zwracamy się ku sobie. W nawróceniu idziemy ku Innemu. Ku Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kod pocztowy ważniejszy niż talent? Uczeń ze wsi ma nawet dziesięciokrotnie mniejsze szanse

2026-02-20 20:55

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Żyjemy w epoce światłowodu, e-dzienników i wirtualnych klas. A jednak mapa Polski wciąż dzieli dzieci na tych z „centrum” i tych z „peryferii”. Badania pokazują, że uczeń ze wsi ma nawet dziesięciokrotnie mniejsze szanse na dostanie się do prestiżowego liceum niż jego rówieśnik z dużego miasta – nawet przy podobnych wynikach egzaminu. Widać więc, że w edukacji nadal rządzi geografia. I to nie tylko ta z atlasu.

Kilka dni temu czytaliśmy o „geografii możliwości”. To określenie trafia w sedno. Analizy obejmujące lata 2019–2021 pokazują jasno: młodzi ludzie, którzy uczęszczali do szkół podstawowych w dużych miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców), mają od siedmiu do nawet dziesięciu razy większe szanse na kontynuowanie nauki w prestiżowym liceum niż ich rówieśnicy ze szkół wiejskich – i to przy porównywalnych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
CZYTAJ DALEJ

U progu Wielkiego Postu otrzymujemy od Jezusa naukę do zwyciężania pokus

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 4, 1-11.

Niedziela, 22 lutego. Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu.
CZYTAJ DALEJ

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2026-02-22 08:20

[ TEMATY ]

Faustyna

św. Faustyna Kowalska

Karol Porwich/Niedziela

Dziś przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Do wydarzenia w klasztorze w Płocku nawiązał w środę Papież Leon XIV, podkreślając, że „zapoczątkowało nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz «Jezu, ufam Tobie»”.

„22 lutego przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego świętej Faustynie Kowalskiej” – przypomniał Leon XIV podczas audiencji generalnej 18 lutego. „Zapoczątkowało to nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz „Jezu, ufam Tobie” - dodał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję