Piotr Lorenc: - Kiedy powstały pierwsze biura na terenie naszej diecezji?
Ks. Andrzej Białek: - Pierwsze biura powstały 10, 11 lat temu, gdy tylko, dzięki wykorzystaniu techniki satelitarnej, katolicki głos Radia Maryja dotarł na południe Polski. Radiowy program, w ramach którego codziennie transmitowana jest Msza św., odmawiany jest Różaniec, pojawia się szereg programów formacyjnych i edukacyjnych, znalazł wielu słuchaczy. Wiele osób dostrzega wielką rolę Radia Maryja we współczesnym ewangelizowaniu i dawaniu świadectwa o Chrystusie i Matce Najświętszej. Biura są spontaniczną odpowiedzią i pomocą w propagowaniu treści emitowanych przez rozgłośnię z Torunia. Dlatego powstają w wielu miejscach naszego kraju, w tym i w naszej diecezji. Trzeba zaznaczyć, że najpierw powstają Biura Radia Maryja, które mają pewną strukturę, a następnie Koła Przyjaciół Radia Maryja. Jest ich znacznie więcej i nie wymagają takich przygotowań organizacyjnch jak biura.
- Jak jest cel pracy biura?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Biuro Radia Maryja przenosi na grunt lokalny inicjatywy propagowane w Radiu Maryja, pogłębia wiedzę religijną i społeczną. Pierwszym zasadniczym i najważniejszym celem jest wsparcie modlitewne Radia Maryja, następnie pogłębienie wiary i wiedzy bazującej za zasadach etyczno--moralnych i doktrynach zawartych w Piśmie Świętym i Katechiźmie Kościoła Katolickiego. Kolejnym zadaniem jest nieustanna edukacja poprzez poznawanie publikacji Instytutu Edukacji Narodowej, Stowarzyszenia „Rodzina Polska” oraz katolickich gazet i czasopism, takich jak Nasz Dziennik czy Tygodnik Katolicki Niedziela. Biura starają się również organizować i uczestniczyć w lokalnych i ogólnopolskich uroczystościach patriotycznych i religijnych. To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich sfer działalności. Należy powiedzieć jeszcze o reklamowaniu Radia Maryja, wymianie poglądów i przemyśleń we wspólnotach przyjaciół radia, organizowaniu pielgrzymek parafialnych, a raz do roku pielgrzymki Rodziny Zagłębiowskiej Radia Maryja na Jasną Górę czy prowadzonej działalności charytatywnej na rzecz potrzebujących dzieci, rodzin, osób samotnych.
- Wspomniał Ksiądz o Zagłębiowskim czuwaniu Radia Maryja, wiem, że ma ona już długoletnią tradycję i uczestniczy w niej znaczna grupa wiernych.
- Jesteśmy chyba jedyną diecezją w Polsce, która takie czuwania organizuje. Bierze w nich udział zwykle 500, 600 osób. Rozpoczynamy oczywiście Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu, a kończymy Apelem Jasnogórskim. Pamiętam, jak przed kilku laty, na jednym z pierwszych czuwań, podszedł do mnie pewien paulin i zapytał, skąd jesteśmy i co będziemy robić? Po udzieleniu przeze mnie odpowiedzi wyraził wątpliwość, czy jesteśmy w stanie udźwignąć ciężar prowadzenia rozważań. Po skończonej modlitwie ten sam zakonnik powiedział, że modlitwa, którą przygotowaliśmy, była wspaniała i zaprosił nas do częstszych pielgrzymek. Świadczy to jedynie o tym, że stając w prawdzie i pokorze przed Matką Bożą, zawsze możemy liczyć na jej wsparcie i opiekę.
- Dziękuję za rozmowę.