Reklama

Świat

Watykan: wystawa obrazów o wierze Piotra

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

Pawłowska Ewelina

Zamek Anioła

Zamek Anioła

Stolica Apostolska postanowiła pokazać, czym jest wiara za pośrednictwem sztuki i na przykładzie losów św. Piotra. 6 lutego z okazji Roku Wiary w rzymskim Zamku Anioła zostanie otwarta ekspozycja pod tytułem „Droga Piotra”. Zaprezentowanych zostanie na niej 40 wizerunków, najstarszy z IV wieku. O duchowych zmaganiach pierwszego z Apostołów opowiedzą dzieła takich autorów, jak Guido Reni, Jan Brueghel czy Guercino. Będą też ikony należące to tradycji Kościołów wschodnich.

Wystawę zorganizowała Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Jak powiedział jej przewodniczący, abp Rino Fisichella, Kościół chce w ten sposób dotrzeć do współczesnego człowieka. Bywa on uprzedzony do wiary, ale czuje też duchowy niedosyt w obliczu wzorców szczęścia, które proponuje mu świat.

„Dziś na szczęście człowiek szuka już czegoś głębszego – powiedział abp Fisichella. – Ludzkie serce chce poznawać i podziwiać. Chcemy pokazać mu piękno, które jest nieprzemijające, ponieważ stworzyło kulturę i trwa na przestrzeni wieków, budząc zdumienie i podziw. Z myślą o tym zorganizowaliśmy tę wystawę: aby wspomóc to pragnienie i tęsknotę za Bogiem, często niewypowiedzianą. Przemierzając wieki, chcemy ukazać postać Piotra, który zawsze był wyzwaniem dla artystów, usiłujących zgłębić i wyrazić tajemnicę jego wiary”.

2013-02-06 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: wystawa „Dzieci moje!” poświęcona bp. Stefanowi Wyszyńskiemu

„Dzieci moje!” – pod takim tytułem oglądać można w Lublinie wystawę poświęconą bp. Stefanowi Wyszyńskiemu, w latach 1946-1949 ordynariuszowi lubelskiemu. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje abp Stanisław Budzik metropolita lubelski.

- Trwając w oczekiwaniu na zapowiedzianą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Nasza Tradycja przygotowała kolejne odsłony ekspozycji prezentującej blisko trzyletni okres, gdy późniejszy Prymas Tysiąclecia, jako ósmy w dziejach diecezji lubelskiej, był jej biskupem ordynariuszem – stwierdza Piotr Krzysztof Kuty, prezes Fundacji Nasza Tradycja i autor wystawy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję