Reklama

Polska

Tyniec: 65 lat kapłaństwa ojca Leona Knabita

27 grudnia mija 65 lat od święceń kapłańskich ojca Leona Knabita, jednego z najbardziej znanych polskich benedyktynów. Pomimo zbliżających się 90 urodzin, o. Leon postrzegany jest jako symbol młodości w swym zakonie - nieustanie aktywny w mediach i na bardzo wielu innych polach.

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Tyniec

Robert Krawczyk/Wyd. Benedyktynów – Tyniec

O. Leon Knabit OSB

O. Leon Knabit OSB

„Pan Bóg przez naszego Jubilata pokazuje nam, że młodość to faktycznie stan ducha; Bóg jest wiecznie młody, wiecznie pełen energii, miłości i pogody. Takim jest ojciec Leon” – napisał z okazji jubileuszu obecny opat tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB.

Stefan Knabit, dzisiejszy o. Leon, przyszedł na świat 26 grudnia 1929 w Bielsku Podlaskim. Jak sam mówi, jego decyzja o wstąpieniu do seminarium duchownego w Siedlcach „nie była czymś nadzwyczajnym” gdyż powołanie rozwijało się stopniowo. Po studiach i święceniach kapłańskich (1953) jako kapłan diecezji siedleckiej rozpoczął pracę duszpasterską w Gronkowie, w Brzegach (gdzie pełnił funkcję rektora kościoła) i w Rozwadówce. Był także ojcem duchownym Małego Seminarium Duchownego w Siedlcach, a potem rektorem Domu Diecezjalnego w Pewli Małej.

W 1958 r. zdecydował się wstąpić do klasztoru (podówczas jeszcze przeoratu) benedyktynów w Tyńcu, przyjmując zakonne imię Leon - na cześć świętego papieża Leona Wielkiego. Śluby wieczyste złożył w 1963 r.

Pełnił rozmaite funkcje, dając przykład zaangażowania i benedyktyńskiej pracowitości. W latach 1963–70 posługiwał w tynieckiej parafii jako proboszcz a w l. 1971–1980 był mistrzem nowicjatu, dbając o formację przyszłych tynieckich mnichów. W 1977 r. został podprzeorem w Tyńcu. Po kilku latach został mianowany przeorem klasztoru benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce, który podówczas był przeoratem zależnym od Tyńca. Po 10 latach wrócił do Tyńca, gdzie pozostał do dziś.

W latach 1994–99 i 2002–2005 o. Knabit był ponownie podprzeorem klasztoru w Tyńcu oraz jego przeorem w latach 2001–2002. W tym okresie rozpoczął intensywną obecność w mediach. W TVP prowadził programy: „Ojciec Leon zaprasza”, „Salomon”, „Credo”. W kolejnych latach prowadził program „Ojciec Leon Zawodowiec” w Religia.tv. Jednocześnie pisze wiele popularnych i rozchwytywanych na rynku książek.

Reklama

Od 2009 r. systematycznie prowadzi własnego bloga, który w 2011 r. został „Blogiem Roku”. Tworzy także internetowy portal Centrum Duchowości Benedyktyńskiej: ps-po.pl Na bieżąco ukazują się tam materiały związane z jego osobą; wypowiedzi, wywiady, relacje ze spotkań autorskich.

Prowadzi także stałą rubrykę w „Gościu Niedzielnym” oraz udziela licznych wywiadów prasowych.

O. Knabit jest kawalerem Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu „Ecce Homo”, a także wielu innych odznaczeń.

2018-12-22 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tyniec: 90 urodziny o. Leona Knabita OSB

[ TEMATY ]

urodziny

o. Leon Knabit

Tyniec

Piotr Drzewiecki

O. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, 26 grudnia kończy 90 lat. Z kolei 27 grudnia jeden z najsłynniejszych mnichów w Polsce będzie świętował 66 rocznicę święceń kapłańskich. O. Leon Knabit OSB jest znany ze swej działalności medialnej – poza licznymi publikacjami książkowymi prowadził też programy telewizyjne, ciągle pisze felietony do gazet i czasopism, można go zobaczyć w mediach społecznościowych – prowadzi m.in. wideoblog. Jest znany ze swojej otwartości, poczucia humoru i dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą.

– Jest za co dziękować Bogu, jest za co dziękować Jubilatowi – mówi o o. Leonie jego przełożony o. Szymon Hiżycki OSB. Opat tyniecki zwraca uwagę, że benedyktynów kojarzy się z hasłem „Ora et labora – módl się i pracuj” i ta maksyma dobrze charakteryzuje życie o. Knabita. – Na początku modlitwa. Często spotykam Ojca Leona w naszej domowej kaplicy, zwłaszcza podczas adoracji Najświętszego Sakramentu po naszych Nieszporach. Zawsze można liczyć na niego w chórze – czasem słabość daje się Jubilatowi we znaki, ale zawsze jest i modli się z nami o zbawienie całego świata. Ale przecież nie chodzi o same modlitwy, dłuższe bądź krótsze, ale postawę serca, oddanie się Bogu całkowicie, wraz ze swoją słabością – podkreśla o. Hiżycki.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję