Reklama

Z wizytą w parafii

U św. Stanisława Kostki

Każde polskie dziecko uczęszczające na katechezę wielokrotnie słyszy podczas lekcji tę nazwę. Rostkowo - miejsce urodzenia patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki - jest dziś prężnym ośrodkiem duszpasterskim i diecezjalnym sanktuarium św. Stanisława. 29 września tę niewielką, choć bardzo znaną parafię odwiedził bp Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 44/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie

Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Górki, Nałęcze, Obrębiec, Rostkowo, Skierki, Szczepanki, Toki, Turowo, Załogi
Administrator: ks. Adam Chmielewski
Katechetka: Wanda Kordek
Organista: Juliusz Jakóbiak
W parafii działają: lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (5), parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, koło misyjne dzieci, parafialny zespół Caritas, asysta procesyjna
Współpracują z parafią: szkoła, OSP w Rostkowie, władze samorządowe
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.00

Charakterystyka parafii

Mimo że od setek lat słynne swoim najznamienitszym obywatelem Rostkowo późno doczekało się powstania tu parafii. „Stało się to dopiero 20 sierpnia 1967 r., podczas obchodów 400-lecia śmierci św. Stanisława Kostki. W zorgnizowanych wówczas uroczystościach uczestniczyło 35 biskupów, w tym kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła” - przypomniał w sprawozdaniu kierujący wspólnotą ks. Adam Chmielewski.
Duszpasterz przypomniał, że postać św. Stanisława przez całe wieki wywierała i nadal wywiera piętno na mieszkańcach Rostkowa i okolic. „Jest to więc miejsce szczególne i parafianie mają tego świadomość” - podkreślił. Potwierdzeniem tych słów stał się udzielony w trakcie wizytacji sakrament bierzmowania. Okazało się, że niemal wszyscy przyjmujący go młodzieńcy wybrali imię... Stanisław.
Parafię zamieszkuje 1035 osób. Wszyscy mieszkańcy przyznają się do wiary w Boga, wszyscy też są katolikami. W niedzielnej Eucharystii uczestniczy ponad 30% wiernych. W codziennej - kilkanaście osób, co w warunkach wiejskich jest dość rzadką praktyką. Ks. Chmielewski podkreślił też fakt dobrej współpracy parafii ze szkołą, Ochotniczą Strażą Pożarną i władzami samorządowymi. „Instytucje i tworzący je ludzie są bardzo zaangażowani w życie wspólnoty, pomocni i życzliwi” - powiedział Duszpasterz parafii.

Duszpasterstwo

Działalność duszpasterska obejmuje kilka płaszczyzn. Pierwsza z nich to duszpasterstwo liturgiczno-sakramentalne. Należą do niego obok Mszy św. także rekolekcje adwentowe i wielkopostne, w trakcie których ponad 500 osób przystępuje do Komunii św. Odkąd parafią administruje ks. Adam Chmielewski, do tradycyjnych nabożeństw zostały dodane także nowe: środowa Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, prowadzona przez członkinie Żywego Różańca adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca, nabożeństwo ku czci św. Stanisława Kostki odprawiane 18. dnia każdego miesiąca.
Drugi nurt w duszpasterstwie parafialnym wiąże się z ustanowieniem w 2000 r. kościoła parafialnego sanktuarium diecezjalnym. Z tej racji w ciągu roku przybywa ok. 50 pielgrzymek grupowych, a także wielu pątników, indywidualnie pielgrzymujących do tej świątyni. Grupy pielgrzymkowe zapoznają się tu z życiem św. Stanisława Kostki, uczestniczą też w modlitwach ku jego czci.
Szczególny wymiar ma w Rostkowie duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki, której uczniowie nie tylko biorą udział w katechezie, ale też czynnie włączają się w życie religijne wspólnoty.
W parafii jest 7 grup parafialnych. Relacjami ze swej działalności ich przedstawiciele dzielili się z Księdzem Biskupem podczas osobnego spotkania.
Dzieci i młodzież tej wspólnoty parafialnej angażują się w sprawy misji i służbę przy ołtarzu. Najmłodsi, skupieni w kole misyjnym, wspierają dzieło ewangelizacji w wymiarze duchowym i materialnym. Czynią to przede wszystkim poprzez modlitwę za księży i siostry zakonne pracujące w odległych krajach. Zbierają też pieniądze, które przekazują konkretnym misjonarzom. Natomiast w służbie ołtarza pozostaje tu 35 chłopców, z których czterech pełni funkcję lektora, a sześciu ma status kandydata na ministranta. W ich formacji duchowej oraz pogłębianiu wiedzy o liturgii pomagają regularne spotkania. Do Mszy św. ministranci służą nie tylko w niedziele i święta, ale także w dni powszednie.
Grupą, do której należą już starsi parafianie, jest 10-osobowa rada duszpasterska. „Staramy się pracować nad pogłębianiem religijnej świadomości wśród parafian - opowiadali o swej działalności w sprawozdaniu. - Na spotkaniach omawiamy propozycje różnych, nowych form duszpasterskich, które mogą być realizowane w naszej wspólnocie parafialnej. Bierzemy czynny udział w niedzielnej i świątecznej liturgii, czytając Słowo Boże”. Członkowie rady podkreślili, że czują się odpowiedzialni za parafię jako wspólnotę.
W sprawach materialnych Księdza Proboszcza wspiera rada gospodarcza, która liczy 15 osób. Spotykają się dwa razy do roku, aby podejmować decyzje dotyczące kolejnych prac remontowo-budowlanych, opiniować ich celowość i możliwość realizacji. Rada pomaga także w pozyskiwaniu środków finansowych oraz informuje parafian o potrzebach inwestycyjnych parafii.
Charyzmat modlitwy różańcowej pielęgnuje w parafii 5 kół Żywego Różańca. W każdą pierwszą sobotę miesiąca uczestniczą w nabożeństwie odprawianym w ich intencji, w każdy zaś pierwszy czwartek miesiąca prowadzą przed wieczorową Mszą św. adorację Najświętszego Sakramentu.
Liczną grupą, bo składającą się z 50 osób, jest asysta procesyjna. Uświetnia ona procesje towarzyszące uroczystościom odpustowym, świętom i Mszom św. w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Asysta jest grupą zróżnicowaną wiekowo; należą do niej zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież.
Działalność charytatywną prowadzi w tej parafii zespół Caritas. „Swoją działalnością wspomagamy rodziny najuboższe i potrzebujące pomocy - zapewniali w sprawozdaniu jego członkowie. - Staramy się pozyskać jak najwięcej środków na zakup przyborów szkolnych dla ubogiej młodzieży. Pomagamy w rozprowadzaniu produktów przekazanych przez płocką Caritas. W okresie Adwentu rozprowadzamy świecie wigilijne, a w okresie Wielkanocy - chleb miłości”. Kolejne prace omawiają i planują na kwartalnych spotkaniach. Uczestniczą także w szkoleniach organizowanych przez diecezjalną Caritas.
Podczas spotkania Ksiądz Biskup dziękował wszystkim grupom, kierując do każdej pasterskie słowo, a także pobłogosławił im na dalsze lata pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W swoim sprawozdaniu Duszpasterz parafii przypomniał dzieła materialne podjęte od momentu rozpoczęcia przez niego posługi w Rostkowie. Do najważniejszych należy odnowienie frontowych i bocznych drzwi kościoła oraz bramy głównej prowadzącej do świątyni, a także dalsza budowa chodników z kostki brukowej na cmentarzu grzebalnym. Została wykonana dalsza część ogrodzenia wokół posesji parafialnej, odmalowano też wnętrze plebanii i wymieniono podłogi. W ostatnim czasie została ustawiona tablica z informacjami nt. sanktuarium. „Wszystko to - jak zaznaczył Ksiądz Adam - zostało wykonane dzięki wsparciu i pomocy parafian. Cieszy fakt, że parafianie tak chętnie włączają się w rozwój duchowy i materialny parafii” - zaznaczył.
Z dziennikarskiego obowiązku odnotujemy także prace dokonane od ostatniej wizytacji kanonicznej w czasie, gdy proboszczem wspólnoty parafialnej był ks. kan. Stanisław Mariański. Wykonano w tym czasie: stację drogi krzyżowej na placu, nowe nagłośnienie w kościele, instalację alarmową i monitoring świątyni, zabezpieczenia antywłamaniowe i nową instalację centralnego ogrzewania w plebanii (zakupiono 2 nowe piece). Wybudowano parking przed cmentarzem i chodnik na głównej alei prowadzącej do kaplicy cmentarnej, zbudowano część ogrodzenia posesji parafialnej, położono także kostkę brukową na przejściu na plac sanktuaryjny, pogłębiono i wyczyszczono staw na posesji parafialnej oraz odmalowano wewnątrz dom pielgrzyma. Na placu zbudowano także pomnik - popiersie ks. Jerzego Popiełuszki.

Przebieg wizytacji

Wizytacja pasterska Biskupa Stanisława w parafii w Rostkowie rozpoczęła się spotkaniem z dyrektorami szkół i przedstawicielami władz gminy o godz. 13.00. Godzinę później Ksiądz Biskup udał się do kościoła, w którym zgromadzili się przedstawiciele wspomnianych grup parafialnych. W programie wizytacji znalazło się także nawiedzenie cmentarza. Tam Biskup Stanisław poprowadził wspólną modlitwę za zmarłych członków tej wspólnoty i kapłanów pracujących w tej parafii. Na krótką osobistą modlitwę zatrzymał się przy grobie niedawno zmarłego młodego parafianina.
O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. ingresowa, w trakcie której z rąk Księdza Biskupa otrzymało sakrament bierzmowania 36 gimnazjalistów. Zwracając się do nich w swojej homilii, Pasterz diecezji powiedział: „Bierzmowanie ma dać wam wewnętrzną siłę do przezwyciężania zła. Dlatego bądźcie zawsze z Chrystusem. Nie może być tak, że dziś jesteście w kościele, a potem dopiero za kilka miesięcy. To byłoby nieporozumienie. Chrześcijaninem być, przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, to znaczy ponosić odpowiedzialność za swoją wiarę i wiarę innych ludzi. Od dziś jesteście dorosłymi dziećmi Kościoła. I to zobowiązuje. Ojciec Święty mówił do młodzieży: »choćby nikt od was nie wymagał, wy sami od siebie wymagajcie«. Tak musicie postępować”.
Odnosząc się do wszystkich wizytacyjnych spotkań i sprawozdań, Biskup Stanisław stwierdził: „Jestem bardzo rad, że wasza wspólnota parafialna żyje głębokim życiem religijnym, że wszyscy tutaj są wierzący, że zdecydowana większość z was przyjmuje sakramenty św., uczęszcza na Mszę św. niedzielną, bierze udział w rekolekcjach. To jest bardzo piękne i pocieszające”.

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Francja

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Polscy piłkarze remisem w Dortmundzie z Francją 1:1 zakończyli udział w mistrzostwach Europy w Niemczech. Już wcześniej - po porażkach z Holandią 1:2 i Austrią 1:3 - był wiadomo, że zajmą ostatnie miejsce w grupie i nie awansują do fazy pucharowej.

To czwarte ME - po 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, cztery lata później, kiedy byli współgospodarzami wraz z Ukrainą oraz w 2021 roku, kiedy turniej był rozsiany po całym kontynencie - gdy kończą rywalizację bez wygranego meczu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

[ TEMATY ]

Chiny

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

W poniedziałek po spotkaniu przebywającego w Chinach prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem poinformowano, że rząd Chin zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję