Reklama

Nawiedzenie dekanatu gorlickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat gorlicki obejmuje najbardziej na południe wysunięte tereny naszej diecezji. Stanowi go 11 parafii. Dziekanem jest ks. prał. Stanisław Górski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, wicedziekanem - ks. Józef Makowski - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku Mariampolskim. Na tych terenach wraz z katolikami zamieszkują wierni innych wyznań, zwłaszcza przedstawiciele kościoła greckokatolickiego oraz prawosławia. Maryja gościła w tym dekanacie od 13 do 24 października. Co dzień Obraz Matki Bożej przekazywany był kolejnej wspólnocie parafialnej. Wcześniej do każdej parafii zaproszeni zostali rekolekcjoniści. Aby pomóc we właściwym przygotowaniu serc wiernych, przybyli nawet z bardzo daleka: do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach - o. Roman Bakalarz, dominikanin z Rzeszowa; do parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach - o. Zbigniew Chaim, redemptorysta z Tuchowa; do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku - o. Władysław Pasiut, saletyn z Kobylanki; do parafii pw. Jana Chrzciciela w Kobylance - o. Edward Woźniak, saletyn z Trzcianki Lubuskiej; do parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach - o. Kazimierz Bukowiec, Misjonarz Świętej Rodziny; do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej - o. Józef Wal, saletyn z Dębowca; do parafii pw. Józefa Oblubieńca Najświętszje Maryi Panny w Sękowej - o. Jarosław Obroślak, paulin z Jasnej Góry; do parafii pw. Michała Archanioła w Smerekowcu - ks. Józef Kula z Rzeszowa; do parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie - ks. Stanisław Jóźwiak z Lublina; do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszje Maryi Panny w Małastowie - o. Zenon Burdak, bernardyn z Rzeszowa; do parafii pw. Świętych Kosmy i Damiana w Męcinowie Wielkim - o. Józef Wal, saletyn z Dębowca.

Gorlicka fara.

Duszpasterską troskę w czas nawiedzenia wyrażają słowa proboszcza, ks. Stanisława Górskiego, który zawierzając parafian wstawiennictwu Maryi modlił się: "Abyś po latach znów spotkała kochający Cię, rozmodlony lud. Wcześniej na Apelu Jasnogórskim ludzie dziękowali Matce Bożej za otrzymane łaski: zdrowie, uwolnienie od alkoholu, ocalenie dziecka, za wieloletnie kapłaństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli.

Witając Matkę Najświętszą, proboszcz, ks. Andrzej Mucha powiedział: - "Proszę Cię, Matko, byś przemówiła do serc Twoich dzieci (...) bo brakuje sił, by przełamywać obojętność wielu". I witał Królową Polski w imieniu zebranych i pozostałych w domach.

Wierząc w potężne wstawiennictwo Maryi u Boga kornie proszono o powrót zagubionych w rodzinach, osiedlach, Ojczyźnie, modlono się za rządzących i powrót Ameryki do korzeni chrześcijaństwa.

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W programie rekolekcji zamieszczono słowa: "Jakże szczęśliwy jest człowiek, który oddał wszystko Maryi, który się Jej powierza" . Zewnętrznym wyrazem duchowego przygotowania także tutaj, było przystrojenie długiej trasy oraz napisy: "Witaj, Maryjo, wśród nas", "Witaj, Polski Królowo", "Maryjo, błogosław nam", "Czyńcie, co Wam każe Syn". - " Myślę, że ludzie bardziej zbliżą się teraz do Kościoła, do Boga, że dojdzie do spójności między życiem a zewnętrznymi oznakami wiary, o której mówił o. Władysław" - powiedziała jedna z parafianek.

Kobylanka.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego wypełnili ludzie z sąsiednich wsi: Dominikowic, Klęczan, Rozboju. Podczas pożegnania poświęcono obrazy Matki Bożej Częstochowskiej do mieszkań parafian.

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej.

W dzień spowiedzi parafialnej, a w wigilię przybycia Matki Bożej, dokładnie na Anioł Pański na budowanej świątyni umocowano krzyż. Rodzice, witając Matkę Najświętszą mówili z radością: "Najświętsza Królowo! Przynosimy Tobie najpiękniejszy dar naszej wiary i pracy - świątynię, którą wznosimy dla Twojego Syna Jezusa, aby tam zamieszkała Jego chwała".

Reklama

Ropica Polska.

Do Ropicy przybyli mieszkańcy sąsiednich wsi: Szymbarku i Bystrej, chociaż należą one do innych diecezji.

Sękowa.

Proboszcz, ks. Stanisław Dziedzic po raz drugi przeżył Nawiedzenie Obrazu w parafii, 31 lat temu bowiem też był tu proboszczem. Pamięta, jak paliła się świeca w pustych ramach nieobecnego Cudownego Wizerunku. Ta sama świeca, przez lata zachowana na pamiątkę, zapłonęła tym razem obok kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Cały tydzień, podczas rekolekcji, frekwencja była wprost zadziwiająca, szczególnie na Apelach Jasnogórskich. Pisano na nich kartki z prośbami do Matki Bożej, które odczytywano głośno przed wspólną modlitwą. Podczas wizyty Matki Bożej bp. Edward Białogłowski udzielił sakramentu bierzmowania grupie 120 dziewcząt i chłopców. Do Sakramentu Bierzmowania przystąpiła też młodzież w Smerekowcu, Gładyszowie, Małastowie i Męcinie.

Smerekowiec.

Przybyli tutaj również mieszkańcy położonych w górach wsi Hańczowej i Wysowej. - "Największe wrażenie wywarła nocna procesja ze świecami na cmentarz, gdzie słowami różańca modliliśmy się za dusze zmarłych" - wspomina parafianka.

Gładyszów.

Świątynia gładyszowska współużytkowana jest przez katolików i grekokatolików. Podczas peregrynacji Obrazu Matki Bożej odprawiono nabożeństwo w obrządku grekokatolickim.

Na uroczystości przybyli ludzie nawet z Grybowa. Obraz Matki Bożej wiozły od granic parafii 4 konie, zaprzęgnięte do dorożki. Wiodła je banderia - orszak z wielu koni z gładyszowskiej stadniny, z jeźdźcami.

Małastów.

Parafia Małastów to kilka kościołów: w Małastowie, Bartnem, Pętnej, Bodakach, Ropicy Górnej, razem ok. 500 ludzi. W czasie nocnego czuwania zawsze cały kościół był pełny.

Tutaj także odprawiono Mszę św. w obrządku grekokatolickim.

Męcina.

"Było pobożnie i święcie" - powiedział proboszcz, ks. Jan Adamczyk. To coś niepowtarzalnego, co mogło przeżywać właśnie to pokolenie. Ludzie przejęci, wzruszeni, szczęśliwi...

2001-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Pamiętają o tych, którzy walczyli o wolność

2024-04-26 10:14

[ TEMATY ]

Słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

Instytut Pamięci Narodowej

Karolina Krasowska

Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Składając wizytę w Słubicach, prezes IPN wyraził wdzięczność organizatorom projektu

Słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego otrzyma wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej.

Inicjatorem Panteonu jest lokalny działacz Michał Sobociński. Od kilku lat dokłada on wszelkich starań, by w jak najbardziej godny sposób, upamiętnić tych, którzy walczyli i ginęli za Polskę w kraju i na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Jak mówi, chodzi o upamiętnienie szeregowych, często bezimiennych żołnierzy, którzy walczyli za naszą wolność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję