Reklama

Radość życia

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tomaszowie Lubelskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O działalności tomaszowskiej filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Jadwigą Skawińską, kierownikiem placówki, Teresą Łabą, zastępcą kierownika, oraz Jadwigą Karpowicz, przewodniczącą samorządu studenckiego, rozmawia Małgorzata Mazur

Ludzie starzy pomagają nam mądrze patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Wykluczyć ich ze społeczeństwa, znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.
(Jan Paweł II)

Małgorzata Mazur: - Wydawałoby się, że przejście na emeryturę dla człowieka przyzwyczajonego do aktywnego trybu życia jest doświadczeniem dosyć przykrym. Panie sądzą inaczej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teresa Łaba: - Praca zawodowa, rodzina, wychowanie dzieci pochłaniają cały czas i energię. Kiedy odchodzimy na emeryturę, możemy sobie pozwolić na realizację wielu niespełnionych marzeń, na swoje pasje. Często nie uświadamiamy sobie, że żyjemy otoczeni niezwykłością, że każdy nowy dzień to dar. Przejście na emeryturę pozwala to dostrzec. Doświadczenia życiowe sprawiają, że systematycznie przybywa nam odwagi, wiary w siebie.

Jadwiga Karpowicz: - Doceniając swoje możliwości, staramy się nadać swojemu życiu właściwy sens poprzez poszukiwanie nowych form aktywności intelektualnej. Tomaszowska filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku wychodzi naprzeciw ludziom ciekawym świata i wrażliwym na to, co piękne i dobre.

- Co Uniwersytet Trzeciego Wieku ma do zaoferowania swoim słuchaczom?

Jadwiga Skawińska: - Uniwersytet oferuje słuchaczom bogaty zakres zajęć, które mają na celu aktywizację kulturalną i fizyczną seniorów, popularyzację wiedzy o narodach i państwach Unii Europejskiej, o naszej Ojczyźnie, regionie oraz edukację w zakresie języków obcych. Funkcjonują tu różne koła zainteresowań, m.in. dziennikarskie, chór, duszpasterstwo akademickie. Każdego roku przeprowadzane są ankiety, które sprawdzają poziom zadowolenia seniorów z poszczególnych zajęć i służą do planowania i rozszerzenia dotychczasowej oferty edukacyjnej. Podejmujemy też liczne działania oparte na wolontariacie skierowane do ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku zaczęliśmy piąty, jubileuszowy rok naszej działalności. Na uroczystej inauguracji roku akademickiego staraliśmy się pokazać niezwykłość naszego uniwersytetu, do którego przychodzi z radością prawie 100 osób w wieku od 50 do 83 lat z różnych miejscowości, m.in. z Tomaszowa, Jezierni, Bełżca, Tyszowiec czy Werbkowic. Są to osoby formalnie niestudiujące, a jednak pragnące wiedzieć więcej, chcące poznawać to, co warte obejrzenia, przeżycia, zastanowienia. Wszyscy odnajdujemy tu coś ważnego dla siebie, niejednokrotnie doświadczamy odkrycia swoich talentów czy zainteresowań.

J. K.: - Formy aktywizacji słuchaczy są różnorodne. Wykłady odbywają się w Urzędzie Miasta w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 15.00, w pozostałe czwartki w Starostwie obywają się zajęcia w Klubie Aktywnego Seniora. Do końca czerwca tego roku odbyły się już 84 wykłady z zakresu wiedzy o regionie, Polsce, świecie, kultury i sztuki, obsługi komputera, mieliśmy też lektorat z języka angielskiego. Musimy dbać o zdrowie, więc w naszej ofercie mamy zajęcia z aerobiku, niektóre panie chodzą do siłowni, prowadzone są wykłady z zakresu wiedzy o zdrowiu. Co roku organizujemy wycieczki, zarówno zagraniczne, jak i krajowe. Dotychczas zwiedziliśmy Lwów, Wilno, Pragę, Wiedeń, Kraków, Lublin. Mamy także chór, który powstał w listopadzie ubiegłego roku. Śpiewamy dla przyjemności, ale bierzemy także udział w różnych konkursach, w czerwcu byliśmy w Aleksandrowie, zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie pieśni partyzanckiej, natomiast w listopadzie jedziemy do Hrubieszowa na przegląd zespołów seniorów. Z chwilą powstania uniwersytetu rozpoczęliśmy wydawanie biuletynu informacyjnego „Tu i Teraz”. W graficznym opracowaniu gazetki pomaga nam młodzież z Zespołu Szkół nr 2. Z myślą o nich wydaliśmy pierwszą publikację Przeszłość odległa, lecz niezapomniana. Zawiera ona wspomnienia autorów - słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - z okresu wojny.

J. S.: - Uczestniczymy także w różnych konferencjach. Jedna z nich szczególnie utkwiła mi w pamięci - w Lublinie, w Centrum Polonijnym UMCS, odbyła się konferencja, której podstawowym celem była prezentacja problemów z dziedziny gerontologii społecznej i popularyzowanie badań naukowych, które dotyczą osób w starszym wieku. Odbywała się pod hasłem Żyć dla siebie i innych. Miała za zadanie zainteresowanie studentów perspektywą starzejącego się społeczeństwa. Mieliśmy także niezwykle wzruszające spotkania z poezją Zofii Dydy, Tadeusza Sitkowskiego oraz ks. Wacława Oszajcy.

T. Ł.: - Niewątpliwie jednym z ciekawszych doświadczeń był dla nas pobyt w Nadrzeczu k. Biłgoraja. Gospodarz tego miejsca Stefan Szmidt to znakomity aktor teatralny i filmowy, a jednocześnie artysta malarz. W Nadrzeczu uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Dnia Dziecka. Nasz chór zaprezentował tam piosenkę przyjętą przez dzieci z entuzjazmem. W ubiegłym roku byliśmy także w tzw. Wtórówce, w Majdanie Górnym.

J. S.: - Uniwersytet jest placówką szczególną. Pozwala włączyć się w pożyteczne działanie na rzecz innych, wyjść poza potrzeby sprawiania przyjemności jedynie sobie i służy na różny sposób tym, którzy potrzebują pomocy. Każdy student może przeżywać różne wrażenia artystyczne, wydobywać zapomniane talenty, wyzwalać nowe. Pod koniec roku jubileuszowego zorganizujemy konferencję wszystkich filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod hasłem Nieść radość innym, która będzie próbą podsumowania naszej działalności. Jest wiele życzliwych osób i instytucji, które nas wspierają, m.in. kierownik Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Zaorska, były burmistrz Tomaszowa Ryszard Koprowski, także Zbigniew Skawiński, Anna Tur, Stowarzyszenie Wyborcze na rzecz Miasta i Regionu. Zawsze możemy liczyć na burmistrza miasta Mariana Łysiaka, przewodniczącego Rady Miasta Wojciecha Żukowskiego. Dużą pomoc otrzymaliśmy od starosty powiatu tomaszowskiego Edwarda Żuka, Karola Łypki. Nie sposób pominąć tu także wykładowców, którym jesteśmy bardzo wdzięczni. Podziękowania należą się także samorządowi studenckiemu - jego praca społeczna jest nieoceniona.

Reklama

- Jaką rolę uniwersytet pełni w życiu seniorów?

J. K.: - Seniorzy stają się bardziej sprawni duchem i ciałem, mają swoje ulubione zajęcia w których aktywnie uczestniczą, czują się przez to potrzebni i docenieni. Ciągłe zdobywanie nowej wiedzy, ciekawość świata i otwartość na innych ułatwia słuchaczom uczestniczenie w życiu społecznym. Uniwersytet pełni rolę edukacyjną, kulturową, prozdrowotną, rekreacyjną, integracyjną i terapeutyczną.

- Jakie macie państwo plany na przyszłość?

T. Ł.: - Naszym marzeniem jest prowadzenie seminariów tak, jak odbywa się to w naszym macierzystym, lubelskim uniwersytecie. Pozwoliłoby to słuchaczom pogłębić określone tematy z wybranych dziedzin. Chcielibyśmy utworzyć klub aktywnego senioram. W klubie tym mogłyby pracować zespoły twórcze, a także zespoły samokształceniowe, zajmujące się np. haftem, mamy bowiem hafciarki, które wspaniale haftują. Zamierzamy do planu zajęć wprowadzić naukę tańca.

- Dziękuje za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

[ TEMATY ]

ks. Zbigniew Kras

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Duchowny również w ubiegłym roku pielgrzymował w intencji ustania wojny w Ukrainie z Warszawy do Lipnicy Murowanej. Prezydencki kapelan wyruszył wówczas spod Kolumny Zygmunta w stolicy, a celem była Kolumna św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

[ TEMATY ]

boromeuszki

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Do Kielc siostry boromeuszki sprowadził śp. biskup Stanisław Szymecki. Wówczas, oprócz posługi w Domu Biskupim (którą dwie siostry pełniły do śmierci następcy bp. Szymeckiego, czyli śp. bp. Kazimierza Ryczana), dwie kolejne boromeuszki rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

[ TEMATY ]

narkotyki

uzależnienia

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Okazją ku temu jest przypadający właśnie dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Cytując św. Jana Pawła II, Franciszek zauważył, że narkomania zubaża ludzkie wspólnoty, pomniejsza siłę człowieka i jego kręgosłup moralny, podważa wartości i niszczy chęć do życia. Papież przypomniał jednak, że narkotyki nie pozbawiają człowieka jego godności jako dziecka Bożego. Każdy z uzależnionych ma odrębną historię, którą trzeba zrozumieć i w miarę możliwości uzdrowić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję