Reklama

Aspekty

Paradyż: warsztaty Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej

Modlitwa, dziękczynienie za miniony rok formacyjny, budowanie więzi oraz długie godziny planowania tego, co dalej. Coroczne warsztaty Diakonii Liturgicznej odbyły się w dniach 6-7 września w paradyskiej „Jackówce”.

Wiktoria Dmytruk

Wspólnota powinna funkcjonować jako żywy organizm, w którym każdy z członków odgrywa swoją szczególną rolę. O tym szczególnie przypominali sobie oazowicze z Diakonii Liturgicznej naszej diecezji, którzy jak co roku zgromadzili się, by podsumować swoją roczną posługę i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość. W warsztatach wzięło udział ok. 20 osób. Był to czas rozdzielania funkcji na najbliższe miesiące, wypracowywania nowych pomysłów i inicjatyw oraz refleksji nad podejmowaną odpowiedzialnością.

Cały artykuł ukaże się w papierowym wydaniu.

Zobacz zdjęcia: Warsztaty diecezjalnej diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie, Paradyż 6-7 września 2019
2019-09-08 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźcie więc wy doskonali

2020-02-18 10:26

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. IV

[ TEMATY ]

liturgia

homilia

Adobe.stock.pl

Współczesny świat chyba jak nigdy dotąd pragnie miłości, poszukuje jej i wiele o niej mówi. Niemal w każdym filmie padają słowa: kocham cię, pragnę, miłuję... itd., zaś listy przebojów są pełne piosenek o miłości. Paradoks współczesności polega na tym, że im bardziej świat woła o miłość, tym mniej jest miłości w świecie. Pełne domy dziecka, pełne domy starszych – ludzi często porzuconych przez bliskich. Zamiast przebaczenia i zgody są nienawiść i rozprawy sądowe; zamiast pokoju i współpracy – wojny handlowe i militarne; zamiast prawdy i dobroci – kłamstwo i pusty PR... A człowiek jest wezwany do miłości i bez niej duchowo dziczeje. To duchowe zdziczenie z kolei prowadzi do deformacji obyczajów i szeroko rozumianego życia społecznego...

Bóg jest miłością i On wzywa nas do miłości, która przemienia człowieka i świat zgodnie z Jego wolą. Wzywa nas do doskonałości: „Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!”. Pan Jezus mówi do nas w Ewangelii: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. Boże wezwanie do świętości jest wezwaniem tu i teraz do doskonałości w miłości. Księga Kapłańska poucza nas, jak tę miłość praktykować: „Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie ponieść winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego”.

Syn Boży, który stał się człowiekiem dla nas, aby być Bogiem z nami, na nowo wzywa nas do miłości doskonałej: „Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych”. Tak jak słyszymy w psalmie 103: „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”: „On odpuszcza wszystkie twoje winy i leczy wszystkie choroby. On twoje życie ratuje od zguby, obdarza cię łaską i zmiłowaniem. Miłosierny jest Pan i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy. Nie postępuje z nami według naszych grzechów ani według win naszych nam nie odpłaca”. Dlatego Pan Jezus wzywa nas do miłości na wzór Boży. Jak przypomina św. Paweł: „Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście”. Życie na wzór Jezusa w miłości Bożej jest naszym powołaniem. Brak owej miłości jest duchową ruiną człowieka. Wezwanie do doskonałości jest zatem trwaniem w nauce Syna Bożego, bo kto zachowuje naukę Chrystusa, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje w seminarium

2020-02-24 15:06

kl. Adrian Gałuszka

45 młodych mężczyzn w d. 22 – 23 lutego wzięło udział w rekolekcjach w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym pod hasłem: #oszukać_powołani

Rekolekcje były szansą spotkania z alumnami i przełożonymi w seminarium duchownym na wspólnej modlitwie. – To niekiedy pierwszy kontakt z atmosferą i mieszkańcami domu, w którym na co dzień żyją przyszli kapłani Archidiecezji Wrocławskiej. Rekolekcje dla chłopaków, którzy w większości zbliżają się do ważnego momentu podjęcia decyzji rzutujących na całe życie, są okazją aby w ciszy seminaryjnej kaplicy zatrzymać się i postawić kilka ważnych pytań – mówią organizatorzy. - Takie wydarzenia to także próba pokazania dynamicznej rzeczywistości seminaryjnej. Budynek seminarium przy Placu Katedralnym 14 to miejsce owiane tajemnicą i dozą niepewności, a dla nas, kleryków, to po prostu dom, w którym mieszkamy, pracujemy, uczymy się i modlimy – dodają alumni.

Zobacz zdjęcia: #oszukać_powołanie

Tegoroczne rekolekcje w Domu Ziarna przygotowali alumni trzeciego roku. Włożyli wiele trudu, aby ci z biorących udział w rekolekcjach, którzy już rozeznają powołanie do kapłaństwa, mogli doświadczyć ciepła i radości życia seminaryjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję