Reklama

Ks. Jerzy Nowaczyk Honorowym Obywatelem miasta Zielona Góra

2019-09-10 13:10

Kamil Krasowski

Karolina Krasowska
Ks. prał. Jerzy Nowaczyk obecnie mieszka w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze

Rada Miasta Zielona Góra nadała ks. prał. Jerzemu Nowaczykowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zielona Góra.

Spełniło się tym samym pragnienie wielu zielonogórzan, którzy zgłosili osobę kapłana poprzez projekt obywatelski. Ks. Nowaczyk na kilka dni przez oficjalną uroczystością wręczenia tytułów, która odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w pałacu w Starym Kisielinie, nie krył zaskoczenia z otrzymanego wyróżnienia. – Jest to dla mnie ogromne zdziwienie, bo wszystkiego się spodziewałem, ale nie tego, że mnie to spotka – przyznał kapłan.

Cały artykuł w wydaniu drukowanym.

Tagi:
Zielona Góra

Reklama

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: zbiórka po pożarze kościoła w Lutolu Suchym

2019-06-22 12:08

kk / Zielona Góra (KAI)

Bp Tadeusz Lityński ogłosił zbiórkę do puszek na odbudowę kościoła w Lutolu Suchym, który uległ pożarowi 20 czerwca w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Diecezja ZG

Pożar strawił dach i wieżę kościoła filialnego pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lutolu Suchym, który należy do parafii Chociszewo. Ucierpiało też wnętrze tej zabytkowej świątyni.

„Nasza postawa chrześcijańskiej miłości domaga się konkretnego działania. Dlatego na znak solidarności z duszpasterzem i wiernymi parafii Chociszewo zwracam się z apelem o modlitwę i pomoc w odbudowie kościoła w Lutolu Suchym. Niech nasza pomoc wyrazi się w ofierze materialnej, którą złożymy w kościołach naszej diecezji w niedzielę, 30 czerwca, w formie zbiórki do puszek” – napisał w specjalnym komunikacie bp Tadeusz Lityński, który z góry dziękuje wszystkim diecezjanom za otwartość serca, modlitwę oraz złożone ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: nowy biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski

2019-09-18 13:54

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dotychczasowego kanclerza diecezji kijowsko-żytomierskiej, 40-letniego ks. Aleksandra Jazłowieckiego biskupem pomocniczym tej diecezji, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Tulana.

programkatolicki.org

Biskup nominat urodził się 2 marca 1979 roku w Szarogrodzie w obwodzie winnickim, na wschodnim Podolu.

Przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim. 26 czerwca 2004 roku przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium diecezji Kamieniecko-Podolskiej. W latach 2004-2006 był wikariuszem w Murafie, a jednocześnie pracował jako formator w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim.

W latach 2006-2013 ks. Jazłowiecki studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Następnie był wicerektorem i ekonomem Wyższego Seminarium Duchownego p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim, zaś w 2014 roku został jego rektorem. W roku 2018 został kanclerzem diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Moja nominacja to wyraz ogromnego zaufania Ojca Świętego do mnie – powiedział biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki w rozmowie z ukraińskim portalem katolickim "Credo". Franciszek mianował go 18 września biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej, której ordynariuszem jest bp Witalij Krywicki. Biskup-nominat jest drugim pod względem wieku najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego.

O swym mianowaniu nominacji nominat dowiedział się dwa tygodnie temu. "Rozumiem, że jest to ogromna odpowiedzialność i duże wyzwanie, dlatego pojechałem do sióstr karmelitanek, które posługują w Kijowie, by spędzić tam dzień w ciszy i skupieniu, po czym wyraziłem zgodę. Pomogło mi także wsparcie i słowo mojego ojca duchownego, który zna mnie, szczególnie moje ludzkie słabości. W najbliższym czasie pojadę na parę dni na ćwiczenia duchowne w ciszy do klasztoru Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia, (zawierzanek) w Częstochowie" – powiedział biskup-nominat. Jednocześnie poprosił krewnych, przyjaciół, bliskich i wszystkich wiernych Kościoła katolickiego o modlitwę w jego intencji. "Bardzo liczę na wsparcie moich świętych patronów, zwłaszcza Tomasza More'a i dusz w Czyśćcu cierpiących" – oświadczył rozmówca agencji "Credo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

2019-09-19 12:06

Anna Majowicz

Żołnierz Armii Krajowej, weteran walki ze stalinowskim reżimem, więzień celi śmierci i honorowy obywatela Wrocławia - życiorys Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz na film sensacyjny, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 7 lat po śmierci płk Jerzego Woźniaka, o jego losach za sprawą komiksu ,,Wyrok" dowie się dolnośląska młodzież.

Anna Majowicz
Autor komiksu - Juliusz Woźny

36-stronicowy komiks wydało Centrum Historii Zajezdnia. Autorami komiksu są: Juliusz Woźny (scenariusz) i jego zięć Martin Venter (grafika). - We wrześniu 2018 r. nadano Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego imię Jerzego Woźniaka. Pomyślałem sobie, że to jest bohater, który zasługuje na upamiętnienie. Najlepiej przez film fabularny. Niestety, w Polsce wciąż nie powstają filmy o tych wspaniałych ludziach. Mój komiks jest hołdem dla płk. Jerzego Woźniaka - mówi Juliusz Woźny. Jak zaznacza scenariusz pisał się sam. - Koncepcja "Wyroku" była oczywistością. Bohater poddany straszliwej presji nie ulega. Konsekwencją jest wyrok śmierci. Nagle przychodzi ułaskawienie - mówi autor komiksu, którego premiera odbyła się 18 września w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

- Spotykamy się w najbardziej reprezentacyjnej sali Urzędu Wojewódzkiego. Sali, która nosi imię pana płk Jerzego Woźniaka. Tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości. Ta sala gościła prezydentów, premierów i ministrów. Tutaj nadaje się odznaczenia i obywatelstwa. Mówię o tym wszystkim, żeby pokazać, jak ważna jest na Dolnym Śląsku, ale myślę, że również w skali kraju pamięć o panu pułkowniku. Dziś chcemy, aby ta pamięć nie zatarła się, aby trwała - rozpoczął spotkanie wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak.

Głos zabrał także zastępca dyrektora do spraw programowych Ośrodka ,,Pamięć i Przyszłość" Andrzej Jerie. - W Ośrodku ,,Pamięć i Przyszłość" znajduje się ponad 1000 relacji historii mówionej świadków historii. Płk. Jerzy Woźniak był pierwszą osobą, która przyszła do Ośrodka opowiedzieć o swoim życiu, przekazać w depozyt swoje wspomnienia - zaznaczył Andrzej Jerie, dodając, że placówka od lat szuka sposobów, aby opowiadać o bohaterach i postawie patriotycznej w nowy i dostępny dla współczesnego człowieka sposób. - Poza produktami multimedialnymi i wystawami interaktywnymi, komiks jest takim sposobem poszukiwania tego języka. To wspaniały sposób, aby dotrzeć do młodego pokolenia i zainteresować je historią wielkich Polaków - akcentował.

W wydarzeniu udział wzięła rodzina śp. płk. Jerzego Woźniaka - wdowa Aleksandra i pasierb Andrzej Lesiński. Obecni byli także kombatanci, Dolnośląski Kurator Oświaty i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 73 we Wrocławiu.

Zobacz zdjęcia: ,,Wyrok

Jerzy Stanisław Woźniak

Urodzony w 1923 r. Jerzy Stanisław Woźniak był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem akcji „Burza”. W 1945 roku przedarł się do Europy Zachodniej, gdzie walczył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech, był też emisariuszem delegatury WiN w Londynie na tere RP. W roku 1947 zgłosił się na ochotnika do przerzucenia na teren kraju, gdzie w tym samy roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie skazany na karę śmierci w tak zwanym „procesie kiblowym”. Decyzja Bolesława Bieruta zmieniła wyrok śmierci na karę dożywocia. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956. W latach 2001-2002 był kierownikiem w randze wiceministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i członie Kapituły Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Spoczął na Cmentarzu Osobowickim. Kilkaset metrów od jego grobu, na tym samym cmentarzu, znajdują się bezimienne groby jego kolegów z AK, wymordowanych po wojnie przez komunistów.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem