Reklama

Z wizytą w parafii

Budując Kościół duchowy i materialny

Życie parafialne jest przebogate. Są parafie, w których przed Pasterką wierni dzielą się opłatkiem. W innych chętnie ofiarują potrzebującym żywność lub odzież. Jednak chyba tylko w mławskiej parafii pw. Świętej Rodziny w rocznicę jej powstania między parafianami wędruje „parafialny tort urodzinowy”. Wspólnotę, która od święta dzieli się tortem, na co dzień zaś zaangażowana jest w budowę świątyni, odwiedził 6 listopada ub.r. bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętej Rodziny w Mławie
Patron parafii: Święta Rodzina z Nazaretu
Tytuł kościoła: kaplica tymczasowa
Dekanat: mławski
Miejscowości: Mława (część)
Kaplica: w szpitalu miejskim
Proboszcz: ks. kan. Sławomir Kowalski
Wikariusze: ks. Robert Banasiak, ks. Sebastian Krupniewski
Katecheci: Mirosława Dusza
Organista: Jerzy Łukaszewski
Zakrystian: Adam Myśliński
W parafii działają: parafialny zespół Caritas, Wspólnota Królowej Pokoju, Ruch Rodzin Nazaretańskich, koła Żywego Różańca (6), Stowarzyszenie Katolicko-Społeczne Ziemi Mławskiej, Komitet Budowy Kościoła, rada parafialna, młodzieżowy zespół muzyczny, ministranci, schola dziecięca, dziecięce kółka różańcowe, Przyparafialny Klub Sportowy, Ruch Światło-Życie
Współpracują z parafią: szkoły, władze miasta i powiatu
Msze św. w niedziele: w kościele parafialnym - 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00; w szpitalu - w soboty o 19.00

Parafialne wczoraj i dziś

Reklama

Parafia rozpoczęła swą działalność zaledwie 5 lat temu. Zanim jednak nastąpiło jej uroczyste erygowanie, przystąpiono do budowy fundamentów pod budowę tymczasowej kaplicy. Prace pod kierunkiem architekta inż. Jana Brzozowskiego rozpoczęły się dokładnie 9 marca 2001 r. Już 2 miesiące później - 13 maja 2001 r. bp Roman Marcinkowski poświęcił kaplicę i odczytał dokument ustanawiający nową parafię. Te i wiele innych informacji z życia parafii przywołał w sprawozdaniu duszpasterzujący od początku istnienia wspólnoty ks. kan. Sławomir Kowalski. Ksiądz Proboszcz przypomniał też, że tak szybkie tempo organizowania działalności duszpasterskiej było możliwe m.in. dzięki wydatnej pomocy macierzystej parafii pw. św. Stanisława oraz pozostałych mławskich wspólnot, nade wszystko zaś dzięki zaangażowaniu parafian.
Już na przełomie 2001 i 2002 r. powstał projekt kościoła autorstwa inż. Jana Pytela. Budowy świątyni, a wcześniej kaplicy, podjęła się firma należąca do parafianina Jerzego Celmera. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawują inspektorzy Grażyna Luberadzka i Krzysztof Rurka. We wrześniu 2002 r. zostały podjęte prace przy budowie domu parafialnego, w lipcu następnego roku dom był już gotowy do zamieszkania. Wchodzące w skład kompleksu mieszkania dla 3 kapłanów, zespół biurowy i pokoje rekolekcyjne uroczyście poświęcił w maju 2004 r. Biskup Roman.
W swym wystąpieniu Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że wiele firm wspomaga budowę świątyni bezpłatną pracą lub materiałami. Ich kierownictwu i pracownikom oraz Komitetowi Budowy Kościoła Duszpasterz wyraził głęboką wdzięczność.
Bardzo intensywne prace materialne nie przesłoniły tego, co w każdej parafii najważniejsze - budowy Kościoła duchowego. Jej owoce to m.in. dość wysoka, bo sięgająca 40% frekwencja na niedzielnej Eucharystii, a także duża liczba powołań kapłańskich. Obecnie w płockim Seminarium studiuje czterech alumnów z tej wspólnoty.
Na terenie parafii działa szkoła, duszpasterze otaczają też opieką szpital powiatowy. W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz podkreślił dobrą współpracę z tymi instytucjami, a także z władzami miasta i powiatu.
Integracji parafian służy doroczna uroczystość urodzinowa, która odbywa się zawsze 13 maja - w rocznicę powstania parafii. To właśnie wtedy wierni mają okazję skosztować pysznego tortu, na którym z roku na rok płonie coraz więcej świeczek. W tym roku zapłonie ich 5.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo

Reklama

Duszpasterska żywotność tej młodej wspólnoty jest zadziwiająca. Z całą pewnością jest ona efektem podkreślanej przez Księdza Kanonika dobrej współpracy z wikariuszami, a także zaangażowania wiernych, którzy chętnie poświęcają swój czas na działalność w różnego rodzaju grupach katolickich. Ich członkowie zaprezentowali Księdzu Biskupowi owoce swej pracy przed Mszami św. o 10.30 (młodzież i dorośli) i 12.00 (grupy dziecięce).
Troskę o potrzebujących dzieli parafialny zespół Caritas, który świadczy pomoc osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Na ten cel organizowana jest zbiórka ofiar w I niedzielę Adwentu. Za zebrane pieniądze fundowane są paczki żywnościowe. Zespół pomaga również w organizowaniu kolonii Caritas, organizuje zbiórkę odzieży używanej i przekazuje te dary potrzebującym, współpracuje także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Członkowie zespołu bronią też prawa do pracy, korzystania ze świadczeń i uczestnictwa w życiu publicznym.
Zupełnie inny profil działalności ma Wspólnota Królowej Pokoju, powstała po pielgrzymce grupy parafian do Medjugorie. Jej zadanie to modlitwa podczas czuwań i adoracji, członkowie wspólnoty uczestniczą też w nabożeństwie fatimskim, na potrzeby którego zakupili figurę Matki Bożej.
Szczególną grupą jest Ruch Rodzin Nazaretańskich, kładący mocny nacisk na formację duchową. Odbywa się ona w ramach cotygodniowych spotkań pod kierownictwem świeckich animatorów w grupach liczących od 6 do 10 osób. Raz w miesiącu członkowie RRN biorą udział w diecezjalnym dniu skupienia, od niedawna prowadzonym oddzielnie dla dorosłych i młodzieży. Dwa razy w roku pielgrzymują na Jasną Górę. W wakacje 60 osób z Mławy wzięło udział w rekolekcjach RRN w Bańskiej Wyżnej, rodziny nazaretańskie gościły też grupę z Ukrainy.
Koła Żywego Różańca to grupa, która nieustanną modlitwą wspiera Kościół. W mławskiej parafii do kół należy 120 osób, które codziennie biorą udział w czuwaniu w ramach adoracji Najświętszego Sakramentu, w I soboty miesiąca gromadzą się na porannej Mszy św. oraz współorganizują (razem z Dominikańskim Bractwem Nieustannego Papieskiego Różańca św.) całonocne czuwania. Modlitwa ta zaczyna się w sobotę o 20.00, kończy zaś w niedzielę o 6.00. O północy celebrowana jest Eucharystia, połączona z 4 częściami Różańca i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Członkinie kół organizują spotkania opłatkowe, troszczą się także o wystrój świątyni poprzez zakup paramentów liturgicznych oraz fundują kwiaty do grobu Pańskiego.
Ciekawą inicjatywą jest działalność Stowarzyszenia Katolicko-Społecznego Ziemi Mławskiej, istniejącego od 1989 r. Jego dzieła to: wakacje dla dzieci ze Wschodu, mławskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, a także gazeta mławskich środowisk katolickich „Kolęda”. Ostatni czas jest jednak okresem słabszej działalności. Stowarzyszenie ma w planach zwołanie walnego zgromadzenia, zmianę statutu, wybór nowych władz i przeniesienie siedziby do parafii pw. Świętej Rodziny.
Komitet Budowy Kościoła to 60-osobowa grupa, bez pomocy której trudno byłoby prowadzić inwestycje materialne. Członkowie tej grupy od 2001 r. zbierają fundusze na budowę świątyni. Jedna zbiórka prowadzona jest w listopadzie, druga - w czerwcu. Podczas jesiennej kolekty dwuosobowe zespoły roznoszą opłatek do mieszkań parafian.
Młodzieżowy zespół muzyczny to grupa powstała w wyniku spontanicznej inicjatywy młodych. Początkowo opiekę nad zespołem sprawowała Marta Kowalkowska, obecnie kieruje nim ks. Sebastian Krupniewski. Grupa śpiewa i gra na Eucharystii w niedziele i święta, ubogaca także pielgrzymki do Żuromina. W okresie Bożego Narodzenia młodzi muzycy kolędują w szpitalu i hospicjum, przygotowują też oprawę jasełek.
Liturgiczną służbę ołtarza stanowi 63 ministrantów, którzy obok posługi w kościele biorą także udział w dekanalnym konkursie wiedzy ministranckiej, w którym w 2004 r. zajęli drużynowo II miejsce, indywidualnie zaś sięgnęli po najwyższą lokatę. Grupa integruje się poprzez wspólne akcje rekreacyjne, wycieczki, obozy i zajęcia sportowe.
Drugą po zespole młodzieżowym grupą muzyczną jest schola dziecięca, licząca obecnie ponad 30 osób. Schola występuje podczas Mszy św. niedzielnych z udziałem dzieci, na nabożeństwie różańcowym w październiku, a także na Roratach i Drodze Krzyżowej. Opiekę muzyczną sprawują Grażyna Pawlak i Joanna Jastrzębowska, kierownikiem zespołu jest natomiast ks. Robert Banasiak.
Skupiające dorosłych koła Żywego Różańca mają swój odpowiednik wśród najmłodszych. Dziecięce kółka różańcowe powstały w maju ub.r. z inicjatywy uczniów klas V i VI. Obecnie skupiają 100 osób, spotykających się w 5-osobowych grupach na przerwach szkolnych, w domach i salach. W I piątki miesiąca koła spotykają się na modlitwie w kaplicy.
Przyparafialny Klub Sportowy działa od 2004 r. Dzięki życzliwości władz miejskich i powiatowych zajęcia sportowe odbywają się w szkołach i w Mławskiej Hali Sportowej. Członkowie klubu podzieleni są na 3 sekcje: piłki nożnej, piłki siatkowej i tenisa stołowego. Klub był organizatorem dekanalnego turnieju ministrantów w piłce nożnej, w którym wzięło udział 150 zawodników z 14 parafii.
Grupa Ruchu Światło-Życie w parafii liczy ok. 50 osób. Obok wyznaczonych programem pracy oazowej spotkań formacyjnych członkowie ruchu organizują wspólne wyjazdy, m.in. do Szelkowa, Ratowa i Gietrzwałdu.

Dokonania materialne

Inwestycje materialne to bardzo ważna część życia parafii, na której spoczywa obowiązek budowy kościoła. Wymienione wcześniej prace wymagały ogromnego zaangażowania sił i środków, toteż Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu wyraził szczególną wdzięczność wobec wszystkich, którzy przyczynili się do powstania kaplicy, domu parafialnego i kościoła. Obecnie świątynia jest budowlą w stanie surowym z wykonaną elewacją i pokryciem dachu.
Na bieżąco wyposażana jest kaplica. W ofiarności na ten cel przodują zwłaszcza koła różańcowe, które ufundowały klęczniki, komplet figur do żłóbka, figurę Jezusa Zmartwychwstałego, 4 świece ołtarzowe, lichtarze, różańce, welon, baldachim, krzyż miedziany umieszczony na sygnaturce kościoła i maryjny ornat.

Przebieg wizyty

Pasterska wizyta Biskupa Romana rozpoczęła się odwiedzinami chorych w szpitalu powiatowym i hospicjum. Kolejne punkty programu realizowane były w kaplicy, gdzie o 10.30 Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. ingresowej, uprzednio wysłuchawszy sprawozdań grup skupiających młodzież i dorosłych. W homilii Pasterz podziękował serdecznie za zaangażowanie, mówiąc:
„Tylu ludziom dziś nie chce się angażować w żadną działalność. Wy pokazujecie, że warto robić coś więcej, bo przez to sami się ubogacacie, ale także ubogaca się wspólnota, w której żyjecie i pracujecie. Każdy z was dzieli się bogactwem darów otrzymanych od Pana Boga i dzięki temu wasza parafia rozwija się na Bożą chwałę”.
Kolejne spotkanie odbyło się o 12.00. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Proboszcz, homilię do dzieci wygłosił zaś Biskup Roman. W dialogowanym słowie, ilustrowanym przykładami z dziecięcej literatury, Kaznodzieja zachęcał najmłodszych do pracy nad własnym charakterem, tak, by osiągnąć świętość.
O 15.00 Ksiądz Biskup przewodniczył modlitwie na cmentarzu komunalnym, natomiast ok. 16.00 spotkał się na plebanii z radą parafialną, której podziękował za troskliwą współodpowiedzialność za parafię.

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwy odpoczynek to głębia modlitwy

2025-01-14 08:51

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 8 lutego. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika albo wspomnienie św. Józefiny Bakhita, dziewicy
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: V niedziela zwykła

2025-02-07 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe.Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł. I wołał jeden do drugiego: «Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały». Od głosu tego, który wołał, zadrgały futryny drzwi, a świątynia napełniła się dymem. I powiedziałem: «Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!» Wówczas przyleciał do mnie jeden z serafinów, trzymając w ręce węgiel, który szczypcami wziął z ołtarza. Dotknął nim ust moich i rzekł: «Oto dotknęło to twoich warg, twoja wina jest zmazana, zgładzony twój grzech». I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?» Odpowiedziałem: «Oto ja, poślij mnie!»
CZYTAJ DALEJ

Niemcy co roku naturalizują 150 000 Syryjczyków

2025-02-08 21:02

[ TEMATY ]

Syria

Niemcy

Matthias Stolt/Fotolia.com

Dwie trzecie Syryjczyków to mężczyźni, a pracuje tylko 0,6 procent.

W Niemczech wybuchł nowy skandal migracyjny. Obecnie co roku naturalizuje się tam 150 000 syryjskich migrantów. Poinformowała o tym w tym tygodniu dziennikowi BILD posłanka Bundestagu z ramienia CSU Andrea Lindholz, przewodnicząca Komisji Spraw Wewnętrznych i Polityki Krajowej. Szczególnie alarmujące jest to, że 87 procent osób ubiegających się o azyl, pochodzących z krajów takich jak Syria i Afganistan, które są zarejestrowane jako osoby poszukujące pracy/bezrobotne, nie posiada żadnego przeszkolenia zawodowego. Tylko 0,6 procent Syryjczyków jest zatrudnionych w Niemczech, a dwie trzecie z nich to mężczyźni. Liczba deportacji do Syrii pozostaje na bardzo niskim poziomie. W 2024 roku deportacji było zaledwie 20 000.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję