Wydział Programów Katolickich „Polestu” z Wrocławia chce się włączyć w organizację zlotu liturgicznej służby ołtarza w Rudawie albo w Starym Wielisławiu. Przez Rudawę - miejscowość w rejonie Bystrzycy Kłodzkiej - szło część wojska Jana III Sobieskiego na Wiedeń. Kilka lat temu kard. Henryk Gulbinowicz odbudował tutejszy kościół, który popadł w ruinę, gdy okolica została wyludniona. - Gdybyśmy to spotkanie zrobili w Rudawie, urządziliśmy turniej rycerski. To byłaby na pewno spora atrakcja dla ministrantów - mówi Bronisław Pałys z „Polestu”. Ale Stary Wielisław też kusi - to przez tę wieś szedł na Pomorze św. Wojciech - patron i Polaków, i Czechów. Kościół w Starym Wielisławiu to klejnot - wnętrze aż kipi barokowym przepychem. Kard. Gulbinowicz reaktywował w Starym Wielisławiu sanktuarium maryjne.
Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaplanowało sesję naukową o husytyzmie - ruchu religijno-społecznym, który na ziemi kłodzkiej jest źle wspominany, bo wojska husyckie niosły śmierć i zniszczenia. Ale trzeba pamiętać, że w Czechach jego narodzinom towarzyszyły wzniosłe ideały. Sesja odbędzie się we Wrocławiu.
Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się pod hasłem „Bądźmy Rodziną”. Rodzina zwykle dobrze się zna - a tutaj to wciąż życzeniowe hasło. Żeby się lepiej poznać, PTTK z Ząbkowic Śląskich organizuje rajdy turystyczne. Kolejny polsko-czeski rajd „Poznajmy się” zaplanowano od 11 do 12 października - cel to Góry Stołowe po obu stronach granicy. Część trasy zostanie pokonana pieszo, część autokarem. Czesi więcej od nas wędrują, jeżdżą na rowerach, biegają na nartach - i podczas takich rajdów to widać. Polska strona przed rajdem obiecuje sobie podnieść formę, żeby wstydu nie było. Ponadto w maju planowana jest w Ząbkowicach Śląskich sesja o Podiebradach - czeskiej dynastii, która panowała też na Śląsku.
Za przebieg międzynarodowego konkursu „Co wiesz o pograniczu polsko-czeskim” odpowiadają Miejski Zespół Szkół nr 1 w Nowej Rudzie i Biblioteka Miejska w Policach nad Metują. Konkurs obejmuje znajomość kultury, historii i geografii pogranicza polsko-czeskiego w szczególności obszaru Euroregionu Glacensis oraz najważniejszych wydarzeń z dziedziny współpracy polsko-czeskiej od 1990 r. do chwili obecnej, zaś jego celem jest m.in. wzajemne poznanie i zrozumienie historii, tradycji i kultury sąsiadujących narodów.
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pieszycach odbędzie się finał konkursu recytatorskiego poezji religijnej dla powiatu dzierżoniowskiego (12 października), wcześniej zaś (8 października) w kościele św. Antoniego w Pieszycach zaplanowano VI Przegląd Chórów Pogranicza Polsko-Czeskiego.
O kolejnych imprezach będziemy informować na bieżąco.
Pomóż w rozwoju naszego portalu