Uroczystość ta, nazywana również świętem Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z tzw. dwunastu wielkich świąt w Kościele wschodnim. Według kalendarza juliańskiego obchodzona jest 6 stycznia (19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego). Święto Jordanu rozpoczyna się w cerkwiach, gdzie sprawowana jest Boska Liturgia, czyli Msza św., według Liturgii św. Bazylego Wielkiego, którą odprawia się tylko dziesięć razy w roku. Po nabożeństwie kapłani i wierni z krzyżem, trójramiennym świecznikiem, ikonami oraz chorągwiami udają się w procesji do najbliższej rzeki. Jeśli w pobliżu nie ma zbiornika wodnego, wtedy w świątyniach stawia się naczynia z wodą. Następnie odbywa się ceremonia poświęcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie w niej świecznika i krzyża. Zebrani obmywają twarze poświęconą już wodą, piją ją i zabierają do domów, gdzie gospodarz obchodzi całe gospodarstwo i kropi je poświęconą wodą.
Na Podkarpaciu główne uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele greckokatolickim miały miejsce w soborze archikatedralnym. Przewodniczył im abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w święcie Jordanu uczestniczyli także wierni i duchowni Kościoła łacińskiego, na czele z abp. Józefem Michalikiem, metropolitą przemyskim.
Święto Jordanu odbyło się również wszędzie tam, gdzie żyją wierni Kościoła greckokatolickiego i Kościoła prawosławnego. Zgodnie z ekumeniczną tradycją, w wielu miejscowościach w Jordanie biorą wspólnie udział prawosławni i katolicy dwóch obrządków. Na Podkarpaciu w uroczystościach Objawienia Pańskiego wzięło udział kilka tysięcy wiernych.
W Sanoku Jordan obchodzony był w dwóch Kościołach. W katolickiej cerkwi św. Dymitra obrządku bizantyńsko-ukraińskiego liturgii przewodniczył proboszcz ks. Ireneusz Kondrów. W uroczystościach wzięli udział także wierni obrządku łacińskiego wraz z o. Stanisławem Glistą OFMConv z franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ekumeniczny charakter święta podkreślała obecność ks. Ryszarda Rawickiego, proboszcza polskokatolickiej parafii Matki Bożej Różańcowej w Sanoku.
Kilkugodzinne święto Jordanu odbyło się również w cerkwi katedralnej Trójcy Świętej Kościoła prawosławnego. Wierni przeszli procesyjnie nad San, gdzie odbył się obrzęd poświęcenie wody, któremu przewodniczył proboszcz ks. Jan Antonowicz. Jak co roku, na Jordan do Sanoka przyjechało wielu chrześcijan z różnych miejscowości w Polsce. W święcie wzięli udział wyznawcy Chrystusa innych wyznań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu