Reklama

Bóg jest miłością

Pierwsza encyklika Benedykta XVI

„Deus caritas est” (Bóg jest miłością) - to tytuł pierwszej encykliki Benedykta XVI, którą zaprezentowano 25 stycznia jednocześnie w Watykanie i Warszawie. Oto wypowiedzi uczestników warszawskiej prezentacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zachęcam do przeczytania tej encykliki

Reklama

O. prof. Jacek Bolewski SJ (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie):
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem pierwszą encyklikę Benedykta XVI. Dokument składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter filozoficzno-spekulatywny, druga stanowi praktyczne zastosowanie tych refleksji w odniesieniu do Kościoła. Papież zdaje sobie sprawę z wieloznaczności pojęcia miłość. Wspomina, że jest to jedno ze słów dzisiaj najczęściej używanych i nadużywanych. Nadajemy temu słowu różne znaczenia. Papież odnosi się do tych znaczeń, które w naszej świadomości funkcjonują. Rozważa pojęcie „erosu”, czyli greckiego rozumienia miłości. Zarzucano bowiem czasami chrześcijaństwu, że „zatruło” miłość erotyczną, głosząc wyrzeczenie, także miłości cielesnej. I w chrześcijańskiej wizji miłości „agape” postrzegano przeciwieństwo „erosu”. Tymczasem encyklika pokazuje, że tylko dzięki połączeniu „erosa” i „agape” miłość odnajduje swoją prawdziwą jedność. „Eros”, który początkowo jest tylko pożądający, dopełnia się przez to, że coraz bardziej szuka szczęścia drugiej osoby.
Druga cześć encykliki przypomina, że w pierwotnym Kościele wspólnota przejawiała się w Eucharystii, ale także we wspólnocie dóbr materialnych. Dla zaradzenia potrzebom ubogich utworzono kolegium, którego dzieła nazwano diakonią. I tutaj pojawia się kluczowe pojęcie tej drugiej części encykliki - diakonia jako posługa miłości. Zadaniem Kościoła jest przede wszystkim przypominanie o konieczności miłości bliźniego. „Nie ma bowiem takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna” - pisze Benedykt XVI. Zawsze będzie cierpienie, samotność i sytuacje, w których jest potrzebna pomoc.
Papież podkreśla potrzebę modlitwy we wspieraniu posługi miłości. Bo bezmiar potrzeb jest przeogromny. I wobec tego ogromu można ulec pokusie zniechęcenia albo buntu. Tymczasem Benedykt XVI wskazuje, że kto modli się, nigdy nie traci czasu.
W tej encyklice widać głębokie zainteresowanie Josepha Ratzingera liturgią, duchowością, dialogiem z cywilizacją grecką. Dokument napisany jest językiem subtelnym. Zachęcam do przeczytania tej encykliki. Nawet jeżeli jest ona dość trudna, to nie znaczy, że trzeba ją odłożyć. Czytać trzeba może nie od razu całość, ale po kawałku, medytując nad poszczególnymi fragmentami.

Powrót do tego, co istotne

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie):
Żeby encyklikę Deus caritas est dobrze odczytać, trzeba ją usytuować w ramach współczesnego kontekstu religijno-kulturowego.
Jednym z problemów dzisiejszego doświadczenia religijnego jest rozdzielenie Boga i świata. Doszło to do tego poziomu, że nie widzi się już miejsca dla działania Boga w świecie, ani nawet potrzeby takiego działania. Wyrazem tego jest np. kryzys modlitwy. Ma to także destrukcyjny wpływ na moralność. Papieskie słowa o Bogu, który jest miłością, to także przypomnienie, że posiada On, właśnie poprzez miłość, trwałą relację ze światem.
Drugą sferą życia naznaczoną głębokim kryzysem jest relacja miłości między mężczyzną a kobietą, która konkretyzuje się w małżeństwie. Małżeństwo jest dzisiaj rzeczywistością zakwestionowaną zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Bagatelizowanie relacji mężczyzna - kobieta jest tego potwierdzeniem, a ubóstwiony eros jest tego symbolem. Dlatego Papież szczegółowo omawia sens miłości między mężczyzną a kobietą. Ze szczególnym naciskiem zostaje uwypuklona różnica miedzy miłością rozumianą jako „eros” a miłością „agape”.
Papież podkreśla, że człowiek naraża się na poważne niebezpieczeństwo, gdy rozdziela te dwa rodzaje miłości. Bez „agape” - czyli miłości opartej na wierze i przez nią kształtowanej, „eros” zostaje zdegradowany do czystego seksu, stając się w ten sposób towarem, który można dowolnie kupować i sprzedawać.
Kolejnym problemem jest to, że w dzisiejszym kontekście kulturowym zbyt często pojmuje się miłość jako grę spontaniczności. Pomija się, że miłość powinna mieć regulację prawną, instytucjonalną. Papież zauważa, że skoro miłość jest aktem wspólnotowym i eklezjalnym, tym samym domaga się uporządkowania instytucjonalnego. Osobista miłość powinna wyrażać się w sposób określony, według zasad, norm i przykazań. Papieżowi chodzi o uporządkowanie miłości w dzisiejszym świecie. Ale nie jest pesymistą, gdyż widzi i aprobuje pozytywną stronę współczesnej sytuacji duchowej. Można więc uznać jego wypowiedź za wsparcie dla tych, którzy idą tą trudną drogą, a nie znajdują szerszego aplauzu, i ich działania są pokrywane milczeniem.
Czy jest to encyklika programowa? Ona jest programowa w tym sensie, że program Papieża jest programem Kościoła. A kard. Ratzinger zawsze deklarował, że programem na dziś dla Kościoła jest powrót do tego, co istotne. A czy jest coś bardziej istotnego niż miłość?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłość to słowo podstawowe

Bogdan Sadowski, dziennikarz, kandydat na diakona stałego:
Na spotkaniu z Papieską Radą „Cor Unum” w Watykanie Benedykt XVI mówiąc o powodach, które skłoniły go do napisania encykliki stwierdził: „Słowo «miłość» jest dzisiaj do tego stopnia wyświechtane, zużyte i nadużywane, że człowiek wymawia je niemal z obawą. A przecież jest to słowo podstawowe, wyraz podstawowej rzeczywistości, nie możemy go tak po prostu porzucić, musimy wejść na nowo w jego posiadanie, oczyścić je, przywrócić mu pierwotny blask”. Myślę, że właśnie w tych słowach Papież wyjaśnia dlaczego napisał tę encyklikę.
W encyklice Papież zastanawia się czy chrześcijanie rzeczywiście zagubili właściwe rozumienie miłości „eros”, bez walki przyjmując jej redukcję do hasła „sex”. Czy rzeczywiście musimy poddawać się tej niezwykle intensywnej indoktrynacji specjalistów od marketingu zaprzeczających istnieniu duszy, która przecież nie należy do targetu interesującego reklamodawców? W końcu z ciała pozbawionego duszy zdecydowanie łatwiej uczynić konsumenta.

Kolumnę opracował Piotr Chmieliński

Encyklikę Deus caritas est wydały Katolicka Agencja Informacyjna oraz Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej. Książkę można zamawiać w Wydawnictwie Archidiecezji Warszawskiej, w dziale sprzedaży: tel. 862-99-00, e-mail: dystrybucja@waw.waw.pl
Encyklikę można kupić w księgarni Wydawnictwa Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Miodowej 17/19
(KAI)

Encyklika - jeden z najważniejszych dokumentów papieskich
Encyklika oznacza urzędowe, oficjalne i zwykle najwyższej rangi pismo papieskie, skierowane na ogół do całego Kościoła. Zwykle jej treścią są zagadnienia teologiczne, ale mogą to być również sprawy ideologiczne bądź polityczne, dotyczące jednak duchowieństwa i wiernych. Każdy tego rodzaju dokument ma charakter osobistego listu Papieża do ogółu wiernych i zmierza do utrzymania jedności wiary i dyscypliny w Kościele. Służy też wyjaśnieniu pojawiających się wątpliwości, niejasności czy jakichś nowych nurtów, które mogłyby budzić spory. Czasami encyklika może zawierać nawet pouczenia bądź sformułowania doktrynalne. Najczęściej ogłaszana jest po łacinie, ale zdarzały się też dokumenty tego rodzaju w innych językach, np. po włosku, niemiecku czy francusku.
Tytuły encyklik - przeważnie dwuwyrazowe i po łacinie - pochodzą od pierwszych słów danego dokumentu.
(KAI)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: zamiast złota, kadzidła i mirry, złóżmy dziś Chrystusowi w darze nasze uczucia

Zamiast złota, kadzidła i mirry, złóżmy dziś Chrystusowi w darze nasze uczucia i powiedzmy Mu szczerze: "Jezu ufam Tobie, Ty jesteś Panem mojego życia" - mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

Wiernym zgromadzonym w świątyni metropolita warszawski przypomniał w homilii, że uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijaństwa, starsze nawet niż Boże Narodzenie. - W czasie świąt Bożego Narodzenia czciliśmy Wcielenie, czyli wędrówkę Boga do człowieka. Dzisiaj rozważamy wędrówkę człowieka do Boga. Wędrówkę dwuwymiarową, o której ta uroczystość nam opowiada i do której nas przynagla - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie oświatowym

2024-12-30 17:33

[ TEMATY ]

matura

edukacja

oświata

Adobe Stock

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Zmiany wprowadzono nowelą ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc 11 stycznia 2025 r.
CZYTAJ DALEJ

Orszak Trzech Króli w Przemyślu

2025-01-07 09:47

Marian Boczar

Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych

Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 r., z Bazyliki Archikatedralnej na przemyski Rynek przeszedł kilkutysięczny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski przypomniał, że przyjście Syna Bożego na ziemię to znak Bożej Miłości, to znak Bożego Serca otwartego dla każdego człowieka. – Co niesiemy w zamian za to przeżywając w dalszym ciągu Tajemnicę Wcielenia, Tajemnicę Bożego Narodzenia? Przynosimy Bogu to, co dla nas jest najcenniejsze, czyli nasze serca wolne od grzechu, napełnione dobrem, zwłaszcza tym które było naszym udziałem w czasie świąt Bożego Narodzenia – powiedział hierarcha.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję