Reklama

Watykan

Franciszek ustanowił 13 nowych członków Kolegium Kardynalskiego

Od żywej świadomości otrzymania współczucia i zdolności do okazywania współczucia zależy zdolność bycia wiernym w swojej posłudze – powiedział Ojciec Święty podczas konsystorza, na którym ustanowił 13 nowych członków Kolegium Kardynalskiego. 10 z nich będzie miało prawo do udziału w ewentualnym konklawe, a 3 z nich liczy już ponad 80 lat i jest pozbawionych tego prawa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie papież zauważył, że współczucie jest kluczowym słowem Ewangelii. Jest ono zapisane w sercu Chrystusa, od zawsze jest zapisane w sercu Boga. Nie jest ono postawą okazjonalną, sporadyczną, ale jest czymś stałym, zdaje się być wręcz postawą Jego serca, w którym zostało ucieleśnione miłosierdzie Boga.

Franciszek ukazał, jak przejawiało się ono w życiu Jezusa i podkreślił, iż jest nim przesiąknięta miłość Boga. Tymczasem uczniowie Jezusa często ukazują, że są pozbawieni współczucia. W związku z tym Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych do postawienia sobie pytania: czy zdajemy sobie sprawę, że jako pierwsi byliśmy przedmiotem współczucia Boga? Czy jest w nas żywa świadomość tego współczucia Boga względem nas? Czy mam współczucie dla tego brata, dla tego biskupa, tego kapłana? ... Czy też zawsze niszczę swoją postawą potępienia, obojętności?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Od tej żywej świadomości zależy także zdolność bycia wiernym w swojej posłudze. Dotyczy to także was, bracia kardynałowie. Gotowość purpurata do przelania swej krwi - naznaczona czerwonym kolorem ubioru - jest pewna wówczas, gdy jest zakorzeniona w tej świadomości otrzymania współczucia i zdolności do okazywania współczucia. W przeciwnym razie nie można być wiernym. Wiele niewierności ludzi Kościoła polega na braku tego poczucia otrzymanego współczucia i nawyku odwracania wzroku, na nawyku obojętności” – powiedział papież.

Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy o łaskę współczującego serca, „aby być świadkami Tego, który spojrzał na nas z miłosierdziem, wybrał nas, konsekrował i posłał, abyśmy nieśli wszystkim Jego Ewangelię zbawienia”.



W Bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 5 października zwyczajny konsystorz publiczny, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych purpuratów.

Nowymi kardynałami zostali:

1. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Miguel Ángel Ayuso Guixot (Hiszpan).

Reklama

2. Archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego,- José Tolentino Calaça de Mendonça, (Portugalczyk).

3. Podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Michael Czerny SJ (Kanadyjczyk)

4. Arcybiskup Dżakarty, Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, (Indonezja).

5. Arcybiskup Hawany, Juan de la Caridad García Rodríguez, (Kubańczyk).

6. Arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap.

7. Arcybiskup Luksemburga, Jean-Claude Hollerich SJ.

8. Biskup Huehuetenango w Gwatemali, Álvaro Leonel Ramazzini Imeri.

9. Arcybiskup Bolonii, Matteo Maria Zuppi, (Włochy).

10. Arcybiskup Rabatu, Cristóbal López Romero SDB, (Hiszpan).

Ponadto trzech biskupów powyżej 80 roku życia, którzy nie będą mieli prawa do udziału w ewentualnym wyborze papieża.

11. Emerytowany dyplomata i kurialista, Michael Louis Fitzgerald MAfr (Anglik). 12. Arcybiskup-senior Kowna, Sigitas Tamkevičius SJ, (Litwin). 13. Biskup-senior Bengueli w Angoli, Eugenio Dal Corso PSDP (Włoch).

W imieniu nominatów papieżowi podziękował Ojcu Świętemu Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Miguel Ángel Ayuso Guixot. Podkreślił, że godność kardynalska oznacza szczególne więź z następca św. Piotra a także posługę, pokorę i bezinteresowność.

Zauważył, że obecny konsystorz jest także konsystorzem zakonników i podkreśla misyjny charakter Kościoła. Przypomniał, że Franciszek wiele razy podkreślił potrzebę Kościoła wychodzącego ku świata. Zapewnił, że na wzór miłosiernego Samarytanina nowi purpuraci pragną pomagać Ojcu Świętemu w leczeniu ran świata i obiecał szczerzą i ofiarną współpracę, a także modlitwę w intencji Następcy św. Piotra.

Po krótkiej Liturgii Słowa homilię wygłosił Ojciec Święty. Na wstępie papież zauważył, że współczucie jest kluczowym słowem Ewangelii. Jest ono zapisane w sercu Chrystusa, od zawsze jest zapisane w sercu Boga. Nie jest ono postawą okazjonalną, sporadyczną, ale jest czymś stałym, zdaje się być wręcz postawą Jego serca, w którym zostało ucieleśnione miłosierdzie Boga.

Reklama

Franciszek ukazał, jak przejawiało się ono w życiu Jezusa i podkreślił, iż jest nim przesiąknięta miłość Boga. Tymczasem uczniowie Jezusa często ukazują, że są pozbawieni współczucia. W związku z tym Ojciec Święty zachęcił zgormadzonych do postawienia sobie pytania: czy zdajemy sobie sprawę, że jako pierwsi byliśmy przedmiotem współczucia Boga? Czy jest w nas żywa świadomość tego współczucia Boga względem nas? Czy mam współczucie dla tego brata, dla tego biskupa, tego kapłana? ... Czy też zawsze niszczę swoją postawą potępienia, obojętności?

„Od tej żywej świadomości zależy także zdolność bycia wiernym w swojej posłudze. Dotyczy to także was, bracia kardynałowie. Gotowość purpurata do przelania swej krwi - naznaczona czerwonym kolorem ubioru - jest pewna wówczas, gdy jest zakorzeniona w tej świadomości otrzymania współczucia i zdolności do okazywania współczucia. W przeciwnym razie nie można być wiernym. Wiele niewierności ludzi Kościoła polega na braku tego poczucia otrzymanego współczucia i nawyku odwracania wzroku, na nawyku obojętności” – powiedział papież.

Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy o łaskę współczującego serca, „aby być świadkami Tego, który spojrzał na nas z miłosierdziem, wybrał nas, konsekrował i posłał, abyśmy nieśli wszystkim Jego Ewangelię zbawienia”.

Następnie papież odczytał listę nowych purpuratów, którzy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności Franciszkowi i jego prawnie wybranym następcom. Ojciec Święty ogłosił, że wszyscy mianowani dziś kardynałowie będą kardynałami-prezbiterami.

Reklama

Każdy z nowych purpuratów podchodził kolejno do Ojca Świętego, który nakładał im na głowy birety kardynalskie, na palce - pierścienie i wręczał bullę z wyznaczonym kościołem tytularnym w Rzymie (jest to symboliczne włączenie kardynała do prezbiterium diecezji rzymskiej).

Kreując nowych kardynałów Ojciec Święty przydzielił im także kościoły tytularne i diakonie.

1. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Miguel Ángel Ayuso Guixot (Hiszpan) – diakonię św. Hieronima della Carità przy Via Giulia.

2. Archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego,- José Tolentino Calaça de Mendonça, (Portugalczyk) – diakonię św. Dominika i Sykstusa.

3. Podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Michael Czerny SJ (Kanadyjczyk), diakonię, - św. Michała Archanioła.

4. Arcybiskup Dżakarty, Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, (Indonezja), tytuł – Ducha Świętego w dzielnicy Ferratella

5. Arcybiskup Hawany, Juan de la Caridad García Rodríguez, (Kubańczyk), tytuł świętych Akwili i Pryski.

6. Arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap., tytuł św. Gabriela Arcchanioła przy Acqua Traversa.

7. Arcybiskup Luksemburga, Jean-Claude Hollerich SJ. – tytuł św. Jana Chryzostoma na Monte Sacro Alto.

8. Biskup Huehuetenango w Gwatemali, Álvaro Leonel Ramazzini Imeri, tytuł św. Jana Ewangelisty na Spinaceto.

9. Arcybiskup Bolonii, Matteo Maria Zuppi, (Włochy), tytuł św. Idziego.

10. Arcybiskup Rabatu, Cristóbal López Romero SDB, (Hiszpan), tytuł św. Leona I.

11. Emerytowany dyplomata i kurialista, Michael Louis Fitzgerald MAfr (Anglik)- diakonię Santa Maria in Portico.

12. Arcybiskup-senior Kowna, Sigitas Tamkevičius SJ, (Litwin), tytuł św. Anieli Merici.

Reklama

13. Biskup-senior Bengueli w Angoli, Eugenio Dal Corso PSDP (Włoch), tytuł św. Anastazji.

Przez dłuższy czas nowi purpuraci wymieniali uściski z obecnymi w bazylice dotychczasowymi członkami Kolegium Kardynalskiego, którzy w ten sposób witali ich w swoim gronie.

Po wspólnym odmówieniu przez wszystkich po łacinie modlitwy Ojcze nasz Franciszek udzielił zebranym błogosławieństwa. Na zakończenie uroczystości podszedł do figury św. Piotra, oddając hołd Księciu Apostołów.

W godz. 18-20 w atrium Auli Pawła VI oraz w Pałacu Apostolskim nowi purpuraci będą przyjmowali życzenia i pozdrowienia od krewnych, znajomych i przyjaciół.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 225 członków, w tym 98 nieelektorów, z których 51 mianował Jan Paweł II, 30 – Benedykt XVI i 17 – Franciszek. Wśród 128 purpuratów, mających prawa wyborcze, 19 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, 42 – jego następca i 67 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Francuz Albert Vanhoye SJ (ur. 24 VII 1923), Polak Henryk R. Gulbinowicz (17 X 1923) i Słowak Jozef Tomko (11 III 1924), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Polak Konrad Krajewski (25 XI 1963). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

2019-10-05 16:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraduje Rada Kardynałów

[ TEMATY ]

kardynałowie

Reuters/RV

W obecności papieża Franciszka rozpoczęły się dziś w Watykanie obrady Rady Kardynałów, która pomaga mu w rządzeniu Kościołem i reformie kurii rzymskiej. Jest to ich 22 spotkanie. Potrwa do środy 13 grudnia.

Franciszek ustanowił Radę Kardynałów w kwietniu 2013 r. W jej skład wchodzą kardynałowie: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras) – koordynator Rady, Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Francisco Javier Errázuriz Ossa (Chile), Oswald Gracias (Indie), Reinhard Marx (Niemcy), Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga), Sean O’Malley (USA), George Pell (Watykan/Australia) i Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy).

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Parafia Czerwieńsk

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Jedno z kilku takich zaplanowanych spotkań odbyło się 27 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Pawlaka, wieloletniego uczestnika i moderatora Ruchu. Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła. Przybyły także rodziny zainteresowane formacją w grupach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję