Reklama

Audiencje Ogólne

Papież do Polaków: opiece św. Wojciecha powierzam Kościół w Polsce

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Opiece św. Wojciecha papież Franciszek Kościół powierzył Kościół w Polsce. "Niech ten zasiew, który przez wieki wydał obfite owoce świętości nadal wzrasta w sercach wszystkich Polaków" - powiedział papież pozdrawiając polskich pielgrzymów podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez prezentujących prawdy wiary. W imieniu polskich pielgrzymów ks. prałat Paweł Ptasznik złożył papieżowi życzenia imieninowe, które przypadały wczoraj we wspomnienie św. Jerzego. Papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów. Zwracając się do Polaków powiedział: "Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Wczoraj wspominaliśmy św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Apostoła Polski i jej patrona. Dziękując Bogu za dar wiary, którą ten święty przyniósł na polską ziemię i potwierdził ofiarą krwi polecam jego opiece Kościół w Polsce. Niech ten zasiew, który przez wieki wydał obfite owoce świętości nadal wzrasta w sercach wszystkich Polaków. Z serca Wam błogosławię".

Wśród pielgrzymów z Polski byli m. in.: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa z Łodzi, parafia św. Wawrzyńca z Wodzisławia, Niepokalanego Poczęcia NMP z Nieporęcia, parafia Wniebowzięcia NMP ze Strachówki, Polska Misja Katolicka z Metz (Francja), Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Rumii, pracownicy Poczty Polskiej z Radomia.

Wcześniej streszczenie katechezy odczytał ks. prałat Paweł Ptasznik z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej: "Drodzy Bracia i Siostry, w Credo wyznajemy, że Jezus powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych. Wraz z Wnieobowstąpieniem Syn Boży zaniósł do Ojca nasze człowieczeństwo i chce przyciągać wszystkich do siebie. Jest jednakże czas pośredni między pierwszym a ostatnim przyjściem Chrystusa. Jest to czas kiedy musimy podtrzymywać ogień w zrębach wiary, nadziei i miłości, czas, w którym trzeba mieć serce otwarte na dobro piękno i prawdę. Oczekiwanie na powrót Pana jest czasem działania, czasem, w którym należy sprawić, by zaowocowały dary Boże. Nie dla nas samych, lecz dla Niego, dla Kościoła, dla innych. Jest to czas pomnażania dobra w świecie. Gdy Pan przyjdzie powtórnie będzie sądził wszystkich ludzi żywych i umarłych. Będziemy sądzeni z miłości, z tego jak miłowaliśmy Chrystusa obecnego w naszych braciach, zwłaszcza najsłabszych i potrzebujących. Trzeba jednak pamiętać, że Chrystus przychodzi, aby nam przynieść miłosierdzie zbawiającego Boga. Jesteśmy wezwani, aby powierzyć się jemu, aby odpowiedzieć na dar Jego miłości poprzez dobre życie, na które składają się dobre działania ożywiane wiarą i miłosierdziem".

2013-04-24 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przypomina Pawła VI w 40. rocznicę śmierci

[ TEMATY ]

Paweł VI

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Paweł VI

Paweł VI

Podczas południowej modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek przypomniał postać swego poprzednika, bł. Pawła VI w 40. rocznicę śmierci. Paweł VI zmarł 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo. 14 października br. odbędzie się jego kanonizacja.

- Przed czterdziestu laty błogosławiony papież Paweł VI przeżywał swoje ostatnie godziny na tej ziemi. Zmarł bowiem wieczorem 6 sierpnia 1978 roku. Wspominamy go z wielką czcią i wdzięcznością, oczekując na jego kanonizację, 14 października. Niech z nieba wstawia się za Kościołem, który tak ukochał i za sprawą pokoju na świecie. Pozdrówmy tego wielkiego papieża współczesności wielkim aplauzem, wszyscy - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję