Reklama

Kościół

Bp Jeż: jeżeli Europa zamyka drzwi przed Chrystusem, skazuje się na wielką samotność

„Jeżeli Europa zamyka drzwi przed Chrystusem skazuje się na wielką samotność, smutek egzystencjalny, brak idei wiodącej” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż w Boże Narodzenie podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie.

[ TEMATY ]

Europa

Bożena Sztajner/Niedziela

Kaznodzieja podkreślił, że takie zjawiska dostrzegamy już z całą mocą, dlatego, jak dodał, trzeba mocniej otworzyć drzwi Chrystusowi, bo to nasza jedyna nadzieja. „Potrzebujemy wyjścia ku Chrystusowi, biegnięcia do Niego z miłością i radością. Jesteśmy zaproszeni do przeżywania tych Świąt ciągle na nowo, by uświadomić sobie, że Odwieczne Słowo – rodzący się pośród nas Zbawiciel nieustannie puka do naszych drzwi” - mówił w homilii.

Biskup życzył diecezjanom, aby dotarli do Betlejem – tzn. do miejsca, w którym człowiek spotka się z Bogiem, odnajdzie Boga w człowieku, usłuży Mu, okaże serce. „Jeśli każdy otworzy drzwi swego życia Słowu, przez które wszystko się stało, wtedy też w naszych rodzinach, społeczeństwie i narodzie stanie się jaśniej, będzie panował pokój i wzajemny szacunek pomimo istniejących w naturalny sposób różnic” - podkreślił.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej mówił także w homilii o godności człowieka, zachęcał aby ją doceniać i rozwijać.

Podziel się cytatem

„Jakże wielką godność ma człowiek, skoro Bóg stał się człowiekiem. Co więcej, najpierw w tak zwanym zarodku, potem embrionie, płodzie, niemowlęciu, synu ubogiej rodziny, robotniku pracującym na swoje utrzymanie i wreszcie skazańcu zawieszonym na drzewie krzyża – jakże wielka godność towarzyszy człowiekowi od chwili poczęcia do śmierci, w każdym miejscu i w każdym stanie życia” - dodał biskup.

2019-12-25 15:34

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: abp Gądecki dziękuje za organizację obrad CCEE

[ TEMATY ]

episkopat

Europa

Na nasze czasy potrzeba silnych ludzi, takich, którzy nie będą się lękać – powiedział do osób zaangażowanych w organizację Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował im za sprawną organizację wydarzenia.

Spotkanie odbyło się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupa poznańskiego 15 listopada. Uczestnicy wysłuchali koncertu „Śpiewanki Wielkopolskie” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przemysław Kieliszewski, dyrektor teatru, podkreślił, że setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości inspiruje do krzewienia patriotycznych wartości poprzez wspólne muzykowanie.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję