Reklama

Rozsławiają dobre imię gminy i parafii

Niedziela płocka 10/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz trzeci mieszkańcy parafii i gminy Tłuchowo spotkali się na uroczystości ogłoszenia laureatów nagród „Tłuchowianin Roku” oraz „Srebrne Pióro”. Cykl corocznych imprez zakodował się w pamięci wiernych, którzy licznie rokrocznie przybywają na tę uroczystość. Jest to bowiem możliwość nie tylko spotkania znajomych, ale także miłego spędzenia wieczoru. Z pewnością lepsze to niż siedzenie przed ekranem telewizora. Miło jest także popatrzeć, że taką formę spędzenia czasu wybierają również młodzi ludzie, a widać to zwłaszcza po ich licznym uczestnictwie w różnorakich zespołach, które mają wtedy sposobność zaprezentowania swoich talentów szerszej publiczności.
Uroczystość, która odbyła się 4 lutego, zaczęła się od wspólnej Eucharystii w kościele parafialnym w Tłuchowie. Liturgii w intencji mieszkańców, pracowników gminy oraz samorządowców przewodniczył oraz kazanie wygłosił wikariusz parafii ks. Ryszard Raczkowski.
Dalsza część odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, do którego wierni udali się na czele z dętą orkiestrą gminno-parafialną. O gorącej atmosferze świadczyło to, że szybko zabrakło miejsc siedzących, a i stojących też pozostało niewiele. Spotkanie rozpoczął wójt Tłuchowa Krzysztof Dąbkowski oraz proboszcz ks. kan. Andrzej Zakrzewski. Witając zebranych życzyli dobrej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń.
Występy rozpoczęła krótka prezentacja gminno-parafialnej orkiestry dętej pod batutą kapelmistrza Józefa Jankowskiego. Następnie sekretarz kapituły nagrody Urszula Brożek ogłosiła „Tłuchowianina Roku 2006”, którym został Józef Jankowski, wieloletni działacz społeczny na rzecz środowiska lokalnego, kapelmistrz tłuchowskiej orkiestry. Orkiestra powstała w 1973 r., a kapelmistrz Jankowski samodzielnym jej opiekunem jest od 13 lat. Wiele pracy wkłada on w budowanie dzisiejszego wizerunku orkiestry. Często z uporem, ale wytrwale pokonywał wszelkie trudności, a dzięki zamiłowaniu do muzyki stara się kontynuować pracę swoich poprzedników. „Trzon orkiestry stanowią dzieci i młodzież, którą pan Józef uczy, wychowuje i rozwija muzycznie. Młodzi członkowie orkiestry mają w osobie kapelmistrza doskonały żywy przykład, jak być obowiązkowym i życzliwym dla innych, i jak ważna jest w osiąganiu celu pracowitość i odpowiedzialność” - podkreślała uzasadnienie wyboru Sekretarz kapituły.
Kolejną nagrodę w postaci srebrnego pióra wręczono red. Annie Górniak z „Niedzieli Płockiej”, jako podziękowanie za utrwalanie współczesnego życia gminy Tłuchowo na łamach „Niedzieli”.
Spotkanie zakończyły występy młodych artystów. Na scenie kolejno zaprezentowali się: para taneczna Sara Rudnicka i Norbert Różański, grupy taneczne: Przedszkola Publicznego w Tłuchowie, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, GOK-u. Indywidualnie zaś swoje umiejętności zaprezentowali: Natalia Cieszykowska, Sebastian Koźmiński, Szymon Różański, Adrian Gachewicz, Adrian Kasprowicz, Kinga Małkiewicz i Paulina Kupniewska.
Kolejne nazwiska dołączyły do długiej już listy osób czyniących wiele dobrego dla tłuchowskiej społeczności. Choć na co dzień ich nie widać, to jednak dzieło ich pracy zostaje dostrzeżone. Oby takich nazwisk było jak najwięcej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Modlitwa wiernych” za samobójców – Kościół nie może milczeć

2025-09-07 18:44

[ TEMATY ]

Kościół

modlitwa wiernych

za samobójców

Red

W ilu polskich kościołach podczas modlitwy wiernych słyszymy wezwania za tych, którzy odebrali sobie życie? Albo za tych, którzy zmagają się z myślami samobójczymi? Odpowiedź jest łatwa do przewidzenia: w bardzo niewielu.

Niedawno wysłuchałam poruszającego wywiadu Weroniki Kostrzewy z ks. Tomaszem Trzaską, ekspertem od zapobiegania samobójstwom. Kapłan podzielił się wymownym doświadczeniem: na szkoleniu dla księży i sióstr zakonnych zapytał, kto w minionym roku słyszał w kościele modlitwę wiernych za samobójców. Spośród kilkuset osób rękę podniosło zaledwie… pięć. „Za mało modlimy się publicznie za samobójców i ich rodziny” – powiedział ks. Trzaska.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II o świętości młodych - Frassati i Acutis

2025-09-07 09:41

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Pier Giorgio Frassati

Carlo Acutis

świętość młodych

Małgorzata Oroń

Kościół, Lublin

Kościół, Lublin

Świętość nie jest zarezerwowana dla osób starszych czy zakonników – to przesłanie, które Jan Paweł II wielokrotnie przekazywał młodym ludziom na całym świecie. W jego nauczaniu młodzież była nie tylko odbiorcą, ale i współtwórcą Kościoła, powoływanym do świętości już w młodym wieku.

Dwa szczególne świadectwa tej prawdy stanowią błogosławieni Piotr Jerzy Frassati i Karol Acutis - młodzi ludzie, którzy żyli pełnią wiary, a ich beatyfikacje i nadchodząca kanonizacja są potwierdzeniem aktualności papieskiego przesłania.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Racławicach: miłość do Maryi musi łączyć się z troską o Ojczyznę

2025-09-07 21:42

[ TEMATY ]

ojczyzna

abp Marek Jędraszewski

Racławice

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Jubileusz 700-lecia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach

Jubileusz 700-lecia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach

- Nie można kochać Matki Najświętszej, nie będąc wrażliwym na sprawy naszej Ojczyzny - mówił abp Marek Jędraszewski podczas jubileuszu 700-lecia parafii Narodzenia NMP w Racławicach. Metropolita krakowski podkreślał, że maryjność zawsze była związana z patriotyzmem i odpowiedzialnością za Polskę.

Arcybiskup przypomniał, że Racławice od wieków są miejscem szczególnego kultu Matki Bożej. Wskazał na obraz Maryi w głównym ołtarzu - kopię rzymskiej ikony Salus Populi Romani, przed którym pokolenia wiernych modliły się o ocalenie dla siebie i Ojczyzny. - Wasi przodkowie wiedzieli, że chodzi o Polskę jedną i zjednoczoną - podkreślał, wspominając usunięcie granicznych kamieni zaborów w 1914 r., na widok oddziałów Piłsudskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję