Reklama

Anioł Pański

Franciszek: Trójca Święta to nie wymysł ludzkiego rozumu

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Trójca Przenajświętsza to nie produkt ludzkiego rozumowania - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę Anioł Pański w Watykanie. Wyjaśnił, że Trójca jest „obliczem, które sam Bóg objawił, nie z wysokości katedry”, lecz w historii ludzkości.

Nawiązując do przypadającej dziś Niedzieli Trójcy Przenajświętszej wskazał, że Bóg nie jest czymś niejasnym i abstrakcyjnym, lecz „ma imię: Bóg jest miłością”. Nie jest to jednak miłość sentymentalna, emocjonalna, lecz „miłość Ojca, który jest u początku wszelkiego życia, miłość Syna, który umiera na krzyżu i zmartwychwstaje, miłość Ducha, który odnawia człowieka i świat”.

- Trójca Przenajświętsza to nie produkt ludzkiego rozumowania; jest Ona obliczem, które sam Bóg objawił, nie z wysokości katedry, lecz wędrując z ludzkością, w historii narodu izraelskiego, a nade wszystko w Jezusie z Nazaretu - wskazał papież.

Reklama

Dodał, że dziś wychwalamy Boga nie za jakąś szczególną tajemnicę wiary, lecz dla Niego samego, dla Jego niezmierzonej chwały i dziękujemy Mu za to, że jest Miłością.

Po modlitwie Franciszek wspomniał o wczorajszej beatyfikacji w Palermo ks. Józefa Puglisiego, „kapłana i męczennika, zabitego przez mafię w 1993 roku”. Nazwał go „wzorem kapłana, oddanego szczególnie duszpasterstwu młodzieży”, który choć zabity, „zwyciężył z Chrystusem zmartwychwstałym”.

2013-05-26 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: problemy zdrowotne nie pozwoliły papieżowi na udział w obradach Rady Kardynałów

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Z powodu bólu w kolanie, zgodnie z zaleceniami lekarskimi, papież Franciszek przerwał zaplanowane na dziś działania, w tym udział w pracach Radzie Kardynałów, której kolejna sesja odbywa się w tych dniach” – poinformował dyrektor Watykańskiego Biura Prasowego, Matteo Bruni.

Ojciec Święty od kilku tygodni cierpi na ten bolesny zespół w prawym kolanie (gonalgia) i, według obserwacji ekspertów, nie wydaje się możliwe rozwiązanie chirurgiczne, także dlatego, że ta droga mogłaby prowadzić do innych, równie drażliwych problemów. W oczekiwaniu na rozwój kryzysu mówi się, że najlepszym i najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla Papieża byłby okres znacznego odpoczynku, zwłaszcza jeśli chodzi o chodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata, dziewica i męczennica

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję