Reklama

O przygotowaniu do małżeństwa

Bp Adam Dyczkowski wydał Instrukcję o przygotowaniu bezpośrednim narzeczonych do sakramentu małżeństwa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Instrukcja przypomina dotychczasowe normy diecezjalne dotyczące przygotowania do małżeństwa, wprowadzone jeszcze przez sługę Bożego bp. Wilhelma Plutę, oraz wprowadza nowe ustalenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowanie młodych ludzi do dobrego przyjęcia sakramentu małżeństwa jest dziś nie lada wyzwaniem. Z jednej strony obserwujemy spadek liczby małżeństw zawieranych, z drugiej strony ci, którzy je zawierają, często w rzeczywistości nie są w stanie przyjąć łaski sakramentu godnie i owocnie. W jakiejś mierze braki w przygotowaniu do życia w małżeństwie i rodzinie ma nadrobić wprowadzone ostatnio w naszej diecezji przygotowanie dalsze do małżeństwa w ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. W tej chwili jednak te zmiany w przygotowaniu do bierzmowania nie oznaczają, oczywiście, rezygnacji z przeprowadzania na dotychczasowych zasadach katechizacji przedmałżeńskiej, czyli tzw. kursów przedmałżeńskich, których uczestnikami przeważnie są narzeczeni z bardzo bliską i konkretną perspektywą wstąpienia w związek małżeński. Modyfikacja programu przewidziana jest w późniejszym terminie.
Ksiądz Biskup w swej instrukcji wskazuje na cztery elementy przygotowania do małżeństwa, a są to: katechizacja przedmałżeńska (kurs przedmałżeński), badanie kanoniczne narzeczonych (w kancelarii parafialnej), katechizacja przedślubna i nauki w poradnictwie rodzinnym.
Zgodnie z instrukcją, systematycznie przeprowadzane od lat w naszej diecezji kursy przedmałżeńskie powinny zawierać minimum 12 spotkań katechetycznych prowadzonych przez odpowiednio przygotowanych świeckich i kapłanów każdego dnia w czasie dwóch tygodni. W wyjątkowych przypadkach można jednak skrócić katechizację do tygodnia, każdego dnia przeprowadzając po dwie katechezy. Wśród tematów katechez przedmałżeńskich wymienianych przez instrukcję znajdują się: powołanie do małżeństwa, rola okresu narzeczeńskiego, chrześcijańska wizja miłości, małżeństwo jako sakrament, małżeństwo w prawie kościelnym, treść przysięgi małżeńskiej, odpowiedzialne rodzicielstwo, etyka życia przedmałżeńskiego i małżeńskiego, trudności pierwszego okresu małżeństwa, przyjęcie i wychowanie dziecka, rodzina Kościołem domowym oraz wspólna spowiedź św. i Eucharystia.
Inne formy przeprowadzania katechizacji przedmałżeńskiej, jak np.: „Wieczory dla zakochanych”, rekolekcje weekendowe dla narzeczonych czy katechizacja prowadzona przez małżeństwa z Domowego Kościoła, są ocenione przez Księdza Biskupa pozytywnie. Aby jednak mogły spełniać wymogi katechizacji przedmałżeńskiej, powinny uzyskać akceptację Diecezjalnego Referatu Duszpasterstwa Rodzin.
Katechizacja przedmałżeńska nie kończy przygotowania do sakramentu. Bezpośrednim przygotowaniem do ślubu są nauki przedślubne przeprowadzane w parafii, w której odbędzie się ślub. Powinny one składać się z trzech katechez dotyczących: sakramentalności małżeństwa, moralności życia małżeńskiego i liturgii sakramentu małżeństwa. Przygotowanie bezpośrednie do małżeństwa obejmuje także co najmniej trzy indywidualne spotkania z doradcą poradnictwa rodzinnego w celu zaznajomienia narzeczonych z naturalną metodą planowania poczęć i realizacją odpowiedzialnego rodzicielstwa. Do tego dochodzi rozmowa z kapłanem w kancelarii parafialnej, która obok wymiaru duszpasterskiego ma także wymiar prawny. W trakcie tej rozmowy dokonuje się badanie, czy narzeczeni mogą w sposób ważny i godny zawrzeć chrześcijański związek małżeński.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nowa instrukcja pomoże w lepszym przygotowaniu młodzieży do wkroczenia na drogę życia małżeńskiego. A nie jest to dziś łatwe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Maryja jest Matką. Również Kościół jest Matką... Nie będzie on jednak dobrą Matką, jeśli nie będzie swej Matki Maryi znał, kochał i naśladował. Jeśli z Nią nie będzie. Ona pokazuje, jak ma wyglądać Kościół, by spełnił swą dziejową rolę. By historia mogła się wypełnić Bogiem po brzegi. Pomaga mu takim się stać. Podczas rekolekcji głoszonych w 1976 r. w Watykanie kard. Karol Wojtyła uczył, że „ponowne przyjście [Chrystusa] musi być przygotowane przez Ducha Świętego już nie w łonie Dziewicy, ale w całym Ciele Mistycznym”. Według niego, Kościół ma w czasach ostatnich odzwierciedlić w pełni cechy Maryi i przejąć Jej zbawczą rolę. Innymi słowy, ma być „jak Maryja” – święty i nieskalany, stając się ikoną uniżenia, w której jest już miejsce tylko dla Boga. Wtedy – przekonywał przyszły papież – trudna historia będzie mogła przejść w chwalebną wieczność.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Boże Ciało

uwielbienie

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Chcemy ten wieczór przeżywać w duchu tegorocznego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pełni nadziei w ożywcze działanie Ducha Świętego stańmy w tym czasie jako wspólnota Jego dzieci. Niech słowa pieśni, które będziemy wypowiadać, będą wyrazem naszej nieskończonej miłości do Boga Stwórcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję