Reklama

Trwając na dziękczynieniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 28 czerwca br. minęło 35 lat od pamiętnej decyzji papieża Pawła VI. Ojciec Święty bullą „Episcoporum Poloniae coetus” erygował wówczas cztery nowe diecezje w Polsce, w tym również szczecińsko-kamieńską. Nasza diecezja obejmowała w tym czasie obszar 12 754 km˛. Miastem biskupim został Szczecin. Na katedrę wyznaczono, będący w ruinie, kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Konkatedrą został, niegdyś katedralny, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. W chwili powstania diecezji na jej terytorium mieszkało 922 000 mieszkańców. W 12 dekanatach istniało 119 parafii i 27 samodzielnych wikariatów, duszpasterstwo prowadziło 324 kapłanów (185 księży diecezjalnych, 127 zakonnych oraz 12 z innych diecezji). W pracy pomagało im 130 sióstr zakonnych. W seminarium duchownym w Paradyżu-Gościkowie przygotowywało się do kapłaństwa 40 alumnów. Wierni gromadzili się na modlitwę w 511 kościołach i 24 kaplicach. Diecezja nie posiadała wówczas ani własnej Kurii, ani sądu biskupiego, ani seminarium duchownego, ani kapituły, ani żadnego sanktuarium, co więcej biskup musiał zamieszkać na plebanii, a katedra była w odbudowie.
W okresie 35-lecia powstały wszystkie najważniejsze instytucje centralne i rejonowe diecezji, a jej historia zapisała się piękną kartą. Na terenie archidiecezji mieszka 1 078 800 wiernych, skupionych w 270 parafiach, 36 dekanatach i 667 kościołach i kaplicach (oddanych do kultu). Posługę pełni 500 kapłanów diecezjalnych i 182 zakonnych. Na terenie diecezji działają 23 zakony i zgromadzenia żeńskie w 41 placówkach oraz 7 placówek Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża z 77 siostrami.
W tym czasie została odbudowana katedra, powstał nowy budynek Kurii Metropolitalnej oraz Seminarium Duchownego, a Sąd Biskupi otrzymał miejsce po dawnej kurii biskupiej. Od 2003 r. (umowa pomiędzy MENiS a Episkopatem Polski została podpisana 9 stycznia 2004 r.) istnieje Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Z centralnych struktur diecezjalnych zaś działają: kapituły - katedralna i 3 kolegiackie; sanktuaria - 6 maryjnych, 2 Miłosierdzia Bożego i 1 Najświętszego Serca Pana Jezusa, Archiwum Archidiecezjalne oraz muzeum. Duszpasterstwo zwyczajne jest dobrze rozwinięte, działają stowarzyszenia, a także coraz bardziej prężnieją instytucje charytatywne i oświatowe. Kościół szczecińsko-kamieński zaznaczył się również bardzo wyraźnie w religijności, mentalności i krajobrazie pomorskiego ludu.
To dzieło, to ogromna praca 4 kolejnych rządców diecezji: bp. Jerzego Stroby, bp. Kazimierza Majdańskiego, abp. Mariana Przykuckiego, abp. Zygmunta Kamińskiego, 3 biskupów pomocniczych: Jana Gałeckiego, Stanisława Stefanka, Mariana Błażeja Kruszyłowicza, licznych zastępów duchownych i sióstr zakonnych. Wszelkie dobro zasługuje na najwyższe uznanie. Na różne sposoby dziękowaliśmy Bogu i Jego Matce za opiekę nad pomorskim ludem poprzez: konferencje Episkopatu Polski, jubileusze diecezjalne i parafialne, peregrynacje obrazów, pielgrzymki i prywatne modlitwy.
11 czerwca 1987 r. papież w Goleniowie mówił do nas: „Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”. Stąd też w dniu dziękczynienia 35-lecia istnienia diecezji nasuwają się różne refleksje.

Reklama

Nauczanie papieskie

11 czerwca 2007 r. minęło 20 lat od pobytu Papieża Jana Pawła II w Szczecinie. Te 7 godzin i 15 minut, jak określił to bp Kazimierz Majdański - to chwile najświętsze dla Pomorza Zachodniego. A Jasne Błonia im. Jana Pawła II - miejsce święte. Po tych latach nauka Największego z Polaków stała się nam znowu bliska. A sprawił to Duch Święty, o którym wspomniał papież „Pragnę podziękować Szczecinowi, że nas powitał tak piękną pogodą, słońcem i wiatrem od morza. Wy wiecie dobrze, że ten Papież wędruje po różnych stronach świata i nad różnymi oceanami i morzami wypada sprawować mu Eucharystię i doznawać tego uderzenia wiatru od różnych mórz. Ale tutaj wiatr od Bałtyku, od tego morza, które nazywamy naszym, od naszego morza. Ten wiatr jest też ewangelicznym znakiem Ducha Świętego”. A ten znak - jak mówił Papież - jest bliski dla małżonków, rodzin, młodych ze Szczecina i dla tych, co żyją nad morzem. Dzisiaj temat rodziny znowu jest najważniejszy. A Polska, Pomorska Rodzina - Bogiem silna - to wielki dar dla dzisiejszego zagubionego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zdobywanie wiedzy

Nieodzowną uczelnią gwarantującą właściwe funkcjonowanie Kościoła lokalnego jest Seminarium Duchowne. Szczecińskie Seminarium rodziło się w trudnej atmosferze. Rozmowy z kierownikiem Wydziału ds. Wyznań podjęto już w 1972 r. Dopiero 24 marca 1981 r. bp Kazimierz Majdański wydał dekret, mocą którego erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie pw. Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Prace budowlane nowego gmachu uczelni rozpoczęto dopiero 11 sierpnia 1983 r. Budowa gmachu seminaryjnego wraz z kaplicą została zakończona i nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, 23 października 1993 r. dokonał aktu poświęcenia kaplicy i błogosławieństwa całego Seminarium. Rodzi się jednak wołanie o nowe powołania kapłańskie dla pomorskiej ziemi (obecnie studiuje w naszym seminarium niespełna 70 kleryków).
Bp Majdański zabiegał również, aby w Szczecinie powstał Uniwersytet Szczeciński. Od 2003 r. w ramach US działa Wydział Teologiczny. To wielka zasługa obecnego metropolity abp. Zygmunta Kamińskiego. Obecnie wydział kształci ponad 990 (z czego na studiach stacjonarnych 776) przyszłych teologów (2006 r.) zarówno duchownych, jak i świeckich. Natomiast kadra naukowa składa się z 55 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 12 pracowników samodzielnych i 43 adiunktów. W ramach wydziału działają trzy kierunki: Teologia, Nauki o Rodzinie i Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem.
Dużo wiedzy przybliża nas do Boga, jej brak może nas oddalić od Niego. A dzisiaj ludzie często postępują tak, jakby Boga nie było.

Reklama

Miejsca uświęcenia

Sanktuaria są miejscami, do których idąc niesiemy nasze radości i smutki, dziękczynienia i prośby. Wracamy z nich zaś umocnieni, silniejsi i pewni, że nie tylko idziemy drogami wiodącymi do miejsc świętych, lecz także tymi drogami do naszych serc idzie Jezus Chrystus, Matka Najświętsza i Święci. Stąd też w celu ożywienia kultu maryjnego i Opatrzności Bożej biskupi diecezji powoływali sanktuaria. Obecnie na terenie archidiecezji istnieje 9 sanktuariów: 6 maryjnych, 2 Miłosierdzia Bożego i 1 Najświętszego Serca Pana Jezusa:
Maryjne: Szczecin, os. Słoneczne - Matki Bożej Fatimskiej - erygowane 15 sierpnia1988 r. Króluje tutaj figura Matki Bożej Fatimskiej, którą jako pierwszą w Polsce pośród figur fatimskich, koronował Papież Jana Paweł II. Sanktuarium jest wotum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II. Dlatego w rok po III pielgrzymce do Ojczyzny Papież Jan Paweł II powiedział: „Z wielką wdzięcznością wspominam moje odwiedziny w Polsce, a w szczególności w Szczecinie u stóp Matki Bożej Fatimskiej”.
Siekierki - Nadodrzańskiej Królowej Pokoju - erygowane 6 maja 1990 r. Istnieje tutaj duchowe centrum Pamięci Narodowej, pamięci i ofiary Żołnierza Polskiego, na tylu frontach, w tylu miejscach i przez wszystkie wieki.
Brzesko - Matki Bożej Brzeskiej - erygowane 8 grudnia 1992 r. Abp Marian Przykucki, erygując sanktuarium, wskazał na fakt, iż w czasach reformacji protestanci nie czcili figury Matki Bożej, ale ją szanowali. Poza tym wyraził zgodę, aby Maryję nazywano Matką Bożą ludzi pracy, Matką Bożą sprawiedliwości społecznej i Opiekunką ludu wiejskiego.
Resko - sanktuarium maryjne - erygowane 25 marca 1993 r. Jest kontynuacją kultu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej czczonej w Fundacji św. Alojzego Gonzagi w Święciechowie, założonej ok. 1850 r. przez konwertytę Rudolfa Beckendorfa.
Choszczno - Matki Bożej Nieustającej Pomocy - erygowane 8 grudnia 1993 r. Kult Matki Bożej sięga tutaj XIII wieku. W 1975 r. skoncentrował się na przywiezionym z Rzymu orazie NMP Nieustającej Pomocy.
Trzebiatów - Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny - erygowane 7 października 1996 r. Czczony jest tutaj obraz ołtarzowy namalowany w 1867 r. przez Ernesta Degera, a uroczyście koronowany przez abp. Zygmunta Kamińskiego 20 maja 2006 r.
Miłosierdzia Bożego:
Szczecin os. Książąt Pomorskich - erygowane 18 kwietnia 1993 r. W kaplicy Miłosierdzia Bożego znajduje się, od 11 grudnia 1983 r. kopia obrazu Jezusa Miłosiernego Eugeniusza Kwiatkowskiego, wykonanego według wizji św. s. Faustyny.
Myślibórz - erygowane 1 sierpnia 1993 r. O zgromadzeniu s. Faustyna Kowalska wspomina w 1937 r. w swoim Dzienniczku: „Dziś widziałam klasztor tego nowego zgromadzenia. Obszerne i wielkie pomieszczenia, zwiedzałam każdą rzecz po kolei, widziałam, że wszędzie Opatrzność Boża dostarczyła tego, co było potrzebne” (nr 1151). Wolę Bożą odnośnie nowego zgromadzenia zrealizował spowiednik s. Faustyny, Sługa Boży ks. Michał Sopoćko.
Najświętszego Serca Pana Jezusa:
Szczecin - erygowane 19 czerwca 1998 r. Sanktuarium zostało powołane w celu ożywienia życia religijnego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w związku z naszym wejściem w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.
Świętość to naczelne zadanie każdego z nas: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 48). Specyfika tych miejsc kultu daje szansę wielu z nas na pogłębienie naszej duchowości przez bliższy kontakt z Bogiem i Jego Matką.

Pierwszy areopag - media katolickie

Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris missio” 37 (AAS 83/1991, 807-821) napisał: „Pierwszym «areopagiem» współczesnym jest świat środków przekazu, który jednoczy ludzkość i czyni z niej, jak to się określa, «światową wioskę»”.
Spośród mediów istotne są elektroniczne i prasa katolicka.
Na terenie naszej archidiecezji od 2005 r. działa „Radio VOX”. Powstało ono z przekształcenia: Radia „As”, a potem Radia „Plus” w Szczecinie; radia FM „Lipiany”, a potem Radia „Plus” w Lipianach oraz Radia FM „Gryfice - Fala”, a potem Radio „Plus” w Gryficach. 3 listopada 1992 r. powstała „Arwizja” - Radiowo-Telewizyjna Redakcja Programów Katolickich. Jej zadaniem jest rozpowszechnianie wartości chrześcijańskich w środkach społecznego przekazu myśli ludzkiej, zwłaszcza w radiu i telewizji oraz informowanie o życiu Kościoła powszechnego i lokalnego. Do dzisiejszego dnia raz w tygodniu transmitowany jest programy katolicki - „Arka”.
11 czerwca 1987 r. ukazał się okazjonalnie pierwszy numer „Wczoraj i dziś” z okazji wizyty Papieża Jana Pawła II w Szczecinie. W sumie ukazało się ono w 10. edycjach. 1 stycznia 1989 r. zaczął ukazywać się dwutygodnik katolicki „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Dekretem z dnia 29 maja 1998 r., abp Marian Przykucki postanowił przekształcić pismo archidiecezjalne w dodatek do Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - z zachowaniem tytułu: „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Pierwszy numer ukazał się 6 września 1998 r.
Sługa Boży Papież Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi” napisał: „Kościół byłby winny przed swoim Panem, gdyby nie używał tej potężnej pomocy, którą umysł ludzki coraz bardziej usprawnia i doskonali”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Duchowny przypomniał, że pierwsza taka dyskoteka pod mostem odbyła się 27 maja 2023 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. "Plan był taki, że nie mieliśmy żadnego planu, spontanicznie poszliśmy z głośnikiem pod Most Świętokrzyski. Wyszło tak, że od tej nocy byliśmy tam co sobotę do początku października" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

[ TEMATY ]

język śląski

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

prezydent

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

W czasie piątkowego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, która obradowała w KPRP, dyskutowano na temat zjawiska alienacji rodzicielskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję