Reklama

Życie wiejskie płaszczyzną spotkania Boga i człowieka

„Bądźmy uczniami Chrystusa” - te słowa stały się programem duszpasterskim, który będzie realizowany w Kościele w nowym roku. Jednak warto już teraz zastanowić się nad hasłem i jego wdrożeniem w życie przez mieszkańców wsi,osad i małych miasteczek, którzy stanowią ponad połowę wiernych Kościoła Lubelskiego.

Niedziela lubelska 46/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawdzona forma katolickiej edukacji wiejskiej, jaką stanowią Wszechnice Ludowe, nadal trwające w strukturach Konferencji Episkopatu Polski, zmieniła formę oddziaływania. Wiąże się to z innym postrzeganiem życia wiejskiego. Radykalnie zmienił się obraz polskiej wsi, zwłaszcza po wejściu w struktury Unii Europejskiej. Wiele programów pomocowych, które niegdyś prowadziły Katolickie Wszechnice Ludowe, przejęły agencje państwowe oraz inne, powstałe jako wymóg UE. Te instytucje, dysponujące środkami materialnymi oraz dobrze przygotowanymi specjalistami, chętnie korzystają z pomocy Wszechnic. Zdają sobie sprawę z tego, że nie można budować nowej rzeczywistości bez uwzględnienia tych wartości, które od wieków kształtowały polską wieś. Uroczystości i święta roku kościelnego zawsze posiadały swoje wyraźne odniesienie do wydarzeń życia wiejskiego. Dlatego dzisiaj, kiedy tworzy się nowa jakość życia rolniczego, skażona elementami obcymi, często dalekimi od polskiej tradycji, należy się zastanowić nad tym, jak być uczniem Chrystusa.
Życie wiejskie wypełnione ciężką pracą jest płaszczyzną, na której spotykają się Bóg i człowiek. Potwierdzają to słowa prezentacji darów ofiarnych, którymi modli się kapłan sprawujący liturgię Mszy św.: „Błogosławiony jesteś Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”. Praca, wpisana w życie mieszkańców wsi, chociaż jest usprawniona przez maszyny, nadal wymaga wielkiego wysiłku oraz zrozumienia dla tych, którzy nadal tradycyjnie wytwarzają produkty rolne. Nowa rzeczywistość związana jest z wdrażaniem nowych programów, trudnych do wykonania, bo zapominających o wielowiekowej tradycji, która pracę na roli uważała za służbę całemu narodowi. Tak rozumiał przemiany kard. Stefan Wyszyński: „Nie zawsze potrafimy zrozumieć wartość pracy. Często zadajemy sobie pytanie, czy praca jest przekleństwem, czy też błogosławieństwem. Tymczasem w komunizmie, gdy mówimy o ludzkim wysiłku, to na czoło wysuwa się dobro państwa, a w kapitalizmie - dobro przedsiębiorcy. Tu i tam pracownik, czy jak kto woli - robotnik, jest tylko siłą, czynnikiem produkcji. I komunizm i kapitalizm oceniają stanowisko pracującego jako czynnik drugorzędny. I tu, i tam wysuwa się na czoło mistyka maksymalnej produkcji. Dostrzegamy zatem, że w każdym znanym nam systemie potrzebna jest wspólna praca nad pracą”- mówił Prymas Tysiąclecia.
Docenienie pracy uczciwej i sprawiedliwej jako elementu ubogacającego człowieka może dokonać się w każdej rzeczywistości. „Pamiętajmy, że jesteśmy na terenie własnej ziemi, własnej Ojczyzny, we własnym Narodzie, kraju i państwie - mówił kard. Wyszyński. - Od nas więcej zależy, aniżeli od zamiarów i planów ludzi może dla nas nieżyczliwych i nieprzyjaznych. Największym dobrem, łaską jest to, że jesteśmy u siebie, mówimy mową ojczystą, możemy modlić się w świątyniach, wołać do Boga. Możemy pracować nie jako niewolnicy, ale jako wolni we własnej Ojczyźnie”. Takie pojmowanie pracy oraz postrzeganie dobra wspólnego jest próbą życia wg zasad wypływających z Ewangelii. W ten sposób kultura chrześcijańska zdaje się przenikać naszą codzienność i staje się stylem życia uczniów Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości publicznej, jaką kwotę zebrano podczas kolędy

2025-01-30 08:26

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta duszpasterska

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Krzysztof Pawłowski, proboszcz pięciotysięcznej parafii w Ulanie w diecezji siedleckiej, ujawnił, jaką kwotę zebrano podczas wizyty duszpasterskiej.

We wpisie czytamy, że księża odwiedzili 1320 domów. W 82 domach mieszkańcy nie zdecydowali się przyjąć duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: Nie bójmy się kryzysów. Chciejmy odczytać je jako łaskę

2025-02-02 21:52

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Marek Korgul

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk podczas obrzędu pokropienia świec

Bp Marek Mendyk podczas obrzędu pokropienia świec

XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Świdnicy stał się wyjątkowym czasem dziękczynienia za dar powołania oraz refleksji nad znaczeniem konsekracji w budowaniu wspólnoty Kościoła.

Tegoroczne obchody, wpisane w Rok Jubileuszowy, były wyjątkową okazją do dziękczynienia za powołania oraz uzyskania odpustu. Jak zaznaczył w zaproszeniu na wydarzenie bp Mendyk: – Jubileusz w życiu Kościoła jest wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym i społecznym. Jesteśmy zaproszeni, by przeżywać go jako wyjątkowy czas łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów i pełnym znakiem miłosierdzia Boga.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję