Reklama

Wiadomości

KPRM: w sobotę Dzień Europy - święto, które obchodzimy w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana

W sobotę Dzień Europy - święto europejskich państw, które obchodzimy w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana - podała KPRM. Z tej okazji politycy przypominają o znaczeniu planu, który był zalążkiem UE. Podkreślają też, że solidarność i współdziałanie to wartości, które zawsze musimy pielęgnować.

[ TEMATY ]

Europa

WWW.EUROPA.EU

Grób Schumana w Scy-Chazelles

Grób Schumana w Scy-Chazelles

O przypadającej w sobotę 70. rocznicy przedstawienia planu Schumana przypomniała w mediach społecznościowych m.in. Komisja Europejska, zwracając uwagę, że Europa stoi obecnie w obliczu kryzysu, który sprawia, że "wspólnota jest ważniejsza niż kiedykolwiek". "Dziś pamiętamy, jak Europejczycy zapisali się w historii w 1950 r. I oddajemy hołd tym, którzy dziś tworzą historię" - napisano.

Także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów upamiętniła w mediach społecznościowych rocznicę podpisania planu zjednoczenia europejskiego. "Dzisiaj #DzieńEuropy - święto europejskich państw, które obchodzimy w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana" - podano na Twitterze.

Podziel się cytatem

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że 70 lat temu Europa "wybrała w miejsce wojny - jedność i solidarność, zamiast podziałów - współdziałanie". "To wartości, które musimy zawsze pielęgnować, zwłaszcza w tym trudnym czasie kryzysu" - stwierdziła.

Reklama

Również zdaniem europosłanki, byłej premier Ewy Kopacz (PO), obchodząc Dzień Europy w czasie pandemii, "mamy okazję zobaczyć, że UE to prawdziwa wspólnota nie tylko w czasach rozwoju, ale zwłaszcza w obliczu kryzysu".

"To było szaleństwo 5 lat po II Wojnie Światowej zaproponować sposób na trwały pokój w Europie. Ale udało się! Dziś szacunek dla Roberta Schumana. Spoko mu ta Europa wyszła! Teraz tego nie spieprzmy!" - napisała europosłanka PO Róża Thun.

"Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i Europejczykami!" - zaapelowali na profilu partii członkowie PO. Przypomnieli jednocześnie, że Deklaracja Schumana "była zalążkiem UE oraz w konsekwencji pokoju i jedności w Europie".

Politycy Lewicy podkreślili na Twitterze, że Deklaracja Schumana "zapoczątkowała integrację naszego kontynentu". "Odrzucenie nacjonalizmu dało niespotykany efekt w skali globu, tworząc wspólnotę krajów dążących do dobrobytu, opartą na demokracji i poszanowaniu prawa" - dodali.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja we wszystkich krajach Unii Europejskiej na pamiątkę ogłoszenia planu Schumana. Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami, jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy.

Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ wj/

2020-05-09 14:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa Schumana czy Spinellego?

Niedziela Ogólnopolska 19/2018, str. 35

[ TEMATY ]

Europa

fotostar/pl.fotolia.com

Dnia 8 grudnia 1955 r. – w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – dwaj mężczyźni weszli do katedry Najświętszej Maryi Panny w Strasburgu. Uklękli przed figurą Niepokalanej w koronie z gwiazd dwunastu i wspólnie się modlili w tej samej intencji. Kim byli i o co prosili?

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję