Reklama

Anioł Pański

Papież Franciszek: pozwólmy się zdobyć Chrystusowi, miłosierdziu Chrystusa

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do otwartości na łaskę Chrystusa i Jego miłosierdzie zachęcił dziś papież w swoim rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański". Podkreślił, że w istocie to miłość Chrystusa zawsze i wyłącznie rodzi wiarę i rządzi Kościołem. W sposób szczególny Ojciec Święty prosił o modlitwę w intencji duchowego przywódcy prawosławia, patriarchy Bartłomieja I i wraz z wiernymi odmówił w jego intencji "Zdrowaś Mario". Pozdrowił także wiernych, którzy przybyli do Rzymu wraz z nowymi arcybiskupami-metropolitami, którzy otrzymali dziś paliusze.

Oto treść papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry! Dzień dobry!

Dziś, 29 czerwca obchodzimy uroczystość świętych Piotra i Pawła. Jest to w szczególny sposób święto Kościoła rzymskiego, zbudowanego na męczeństwie tych dwóch Apostołów. Ale jest to również wielkie święto Kościoła powszechnego, ponieważ cały Lud Boży jest ich dłużnikiem ze względu na dar wiary. Piotr był pierwszym, który wyznał, że Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym. Paweł upowszechnił to orędzie w świecie grecko-rzymskim. A Opatrzność chciała, aby obydwaj dotarli tutaj do Rzymu i tutaj przelali krew za wiarę. Z tego powodu Kościół Rzymu stał się natychmiast, spontanicznie, punktem odniesienia dla wszystkich Kościołów na całym świecie. Nie ze względu na potęgę imperium, ale na mocy męczeństwa, świadectwa o Chrystusie! W istocie to miłość Chrystusa zawsze i wyłącznie rodzi wiarę i rządzi Kościołem.

Myślimy o Piotrze. Kiedy wyznał swoją wiarę w Jezusa, nie uczynił tego ze względu na swoje ludzkie zdolności, ale dlatego, że został zdobyty przez łaskę, którą wyzwalał Jezus, przez miłość, jaką odczuwał w Jego słowach i widział w Jego gestach: Jezus był uosobioną miłością Boga!

To samo stało się z Pawłem, choć w inny sposób. Paweł jako człowiek młody był wrogiem chrześcijan, a kiedy zmartwychwstały Chrystus powołał go na drodze do Damaszku, jego życie uległo przemianie: zrozumiał, że Jezus nie umarł, lecz żyje, i kocha także jego, który był Jego wrogiem! Oto doświadczenie miłosierdzia, przebaczenia Bożego w Jezusie Chrystusie: to jest Dobra Nowina, Ewangelia, którą Piotr i Paweł doświadczyli w sobie i dla której oddali życie. Miłosierdzie, przebaczenie, Pan zawsze nam przebacza! Jest miłosierny, ma miłosierne serce i zawsze na nas czeka!

Reklama

Drodzy bracia i siostry, cóż to za radość wierzyć w Boga, który jest cały miłością, cały łaską! To jest wiara, którą Piotr i Paweł otrzymali od Chrystusa i przekazali Kościołowi. Uwielbiajmy Boga za tych dwóch chwalebnych świadków i tak jak oni pozwólmy się zdobyć Chrystusowi, miłosierdziu Chrystusa.

Pamiętamy również, że Szymon Piotr miał brata, Andrzeja, który dzielił z nim doświadczenie wiary w Jezusa. Co więcej, Andrzej spotkał Jezusa wcześniej od Szymona i natychmiast opowiedział o tym bratu i przyprowadził go do Jezusa. Chętnie o tym przypominam, gdyż dzisiaj, zgodnie z piękną tradycją, obecna jest w Rzymie, delegacja Patriarchatu Konstantynopola, który ma za patrona właśnie Apostoła Andrzeja. Wszyscy razem przekazujemy nasze serdeczne pozdrowienia patriarsze Bartłomiejowi I i modlimy się za niego i za ten Kościół. Zachęcam także was, do odmówienia "Zdrowaś Mario" w intencji patriarchy Bartłomieja I. Wszyscy razem: "Zdrowaś Mario..."

Modlimy się także za arcybiskupów metropolitów z różnych Kościołów na świecie, którym przed chwilą przekazałem paliusz, symbol komunii.

Niech nam towarzyszy i wspiera nas wszystkich nasza umiłowana Matka, Najświętsza Maryja Panna.

Po modlitwie "Anioł Pański":

Drodzy bracia i siostry,

Z radością pozdrawiam pielgrzymów, którzy przybyli z różnych krajów, aby radować się wraz ze swoimi arcybiskupami metropolitami. Modlę się za wszystkie te wspólnoty. Szczególnie zachęcam ciężko doświadczany naród Republiki Środkowoafrykańskiej, by podążał z wiarą i nadzieją.

Reklama

Wszystkich was z miłością pozdrawiam: rodziny, wiernych z tak wielu parafii i stowarzyszeń, a szczególnie z diecezji Iglesias, z miasta Aragona na Sycylii i z Casale Popolo.

Wszystkim życzę dobrego świętowania i dobrego obiadu! Do zobaczenia!

2013-06-29 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program wizyty apostolskiej Franciszka na Cyprze i w Grecji

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Radio Luz El Salvador/facebook

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka na Cyprze i w Grecji w dniach 2-6 grudnia. Na Cyprze Ojciec Święty odwiedzi Nikozję, a w Grecji – Ateny i wyspę Lesbos.

Czwartek 2 grudnia 2021

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję