Reklama

Polska

W Warszawie obradowali sekretarze generalni episkopatów Europy

[ TEMATY ]

Warszawa

episkopat

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Wiara i nadzieja. Odpowiedź Kościoła na «kryzys» człowieka” w dniach 27-30 czerwca obradowało w Warszawie 41. spotkanie sekretarzy generalnych krajowych konferencji biskupich z naszego kontynentu. Zorganizowała je, we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski, Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Do stolicy Polski przybyło ponad 40 osób, reprezentujących episkopaty nie tylko z naszej części świata, ale również z Bliskiego Wschodu i Azji, a także Stolicę Apostolską. Spotkanie zakończyło się Mszą św., której w stołecznej katedrze św. Jana przewodniczył 30 czerwca nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Głównymi tematami konferencji były nowa ewangelizacja i 10. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II posynodalnej adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”, a wszystko to rozpatrywane w kontekście trwającego obecnie Roku Wiary. Do zagadnień tych nieustannie nawiązywali i w ich świetle się wypowiadali zarówno uczestnicy obrad, jak i zaproszeni goście, wśród nich prof. Paweł (Paul) Dembiński z Obserwatorium Finansowego w Genewie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając przybyłych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Józef Michalik przedstawił główne problemy i wyzwania, z jakimi zmaga się dzisiaj Kościół w Polsce. Zwrócił uwagę zwłaszcza na nie zawsze pomyślnie układające się stosunki z państwem, sprawy bezrobocia i emigracji, zwłaszcza młodych ludzi. Mówiąc o archidiecezji przemyskiej, której jest pasterzem, podkreślił, że z jednej strony styka się ona z tymi samymi problemami, co reszta kraju, z drugiej zaś nadal utrzymuje się tam żywa wiara i stosunkowo wysoki stopień praktyk religijnych.

Arcybiskup, który jest jednym z dwóch wiceprzewodniczących CCEE, wiele uwagi poświęcił również stosunkom z grekokatolikami. Zaznaczył, że właśnie w jego archidiecezji mieszka największe ich skupisko i wspomniał o wspólnym podpisaniu przez siebie i greckokatolickiego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka wspólnej deklaracji w 70. rocznicę tragedii na Wołyniu, wzywającej do pojednania Polaków i Ukraińców.

Reklama

W wykładzie „Od «Ecclesia in Europa» do Roku Wiary: 10 lat nowej ewangelizacji w Europie” wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) bp Virgil Bercea z Rumunii przedstawił blaski i cienie obecnej sytuacji na naszym kontynencie, starając się przy tym ukazać, jaką wizję człowieka przedstawia nam dzisiaj Europa. Zamiast pragnienia wzrastania i spoglądania daleko przed siebie mamy do czynienia z namiętnościami i emocjami oraz „uczestniczymy w rozpadzie kultury rodziny i dobra wspólnego, które zastępuje egocentryzm” – ubolewał prelegent. Na zakończenie zauważył, że ciężki kryzys gospodarczy, „wywołujący ogromne szkody”, ma głębokie korzenie i nie wziął się sam z siebie. „Gospodarka świata, przeżywającego globalizację, weszła w wielki kryzys, kultura wkroczyła w etap postmodernizmu, duchowość osoby ludzkiej szuka nowych ujęć, a wstrząsy społeczne i oczekiwania ludzi nie odpowiadają możliwościom” – stwierdził bp Bercea.

W dwóch następnych dniach pogłębiano i rozszerzano główny temat spotkania, a także dzielono się doświadczeniami i wiadomości o życiu Kościołów lokalnych w poszczególnych krajach kontynentu. Blaski i cienie nowej ewangelizacji przedstawił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej bp Grzegorz Ryś, a o francuskich doświadczeniach w zakresie wspierania rodziny i debacie publicznej mówił sekretarz generalny Konferencji Biskupów Francji bp Antoine Herouard. Ponadto metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zapoznał zebranych z ubiegłorocznym wspólnym przesłaniem polsko-rosyjskim do wiernych i narodów obu krajów.

Ale nie tylko sprawy czysto kościelne były przedmiotem obrad sekretarzy generalnych. Europa (i cały świat) przeżywa dzisiaj poważny kryzys finansowo-gospodarczy, który odciska swe piętno także na życiu duchowym i postawach moralnych ludzi, a częściowo jest też ich wynikiem. Mówili o tym wspomniany prof. Dembiński z Genewy i bp Juan Martínez Camino z Hiszpanii.

Reklama

Ten ostatni zwrócił uwagę, że aby wyjść z obecnego kryzysu, Europa musi powrócić do swych podstaw duchowych, które uzdalniają człowieka do spoglądania z nadzieją w przyszłość i do odważnego podejmowania dzisiejszych trudności. Przypomniał, że Europa słusznie cieszy się z rozwoju, jaki osiągnęła po II wojnie światowej aż do upadku reżimów komunistycznych w 1989 i który doprowadził do wolności, dobrobytu i sprawiedliwości, do czego przyczynił się także Kościół katolicki.

Ale tenże Kościół widzi, iż życiu ludzi w Europie towarzyszy od dziesięcioleci brak nadziei, o czym wspomina „Ecclesia in Europa”. Gdy życie zaczyna być coraz bardziej rozumiane jako puste i wyjałowione, pusty staje się także fundament duchowy, który uzdalnia człowieka do spoglądania z nadzieją w przyszłość i do odważnego podejmowania trudności naszych czasów – powiedział sekretarz generalny CEE. Zauważył, że ludzie myślą wówczas, że nie ma sensu wydawać dzieci na świat, który również nie ma sensu i stąd m.in. bierze się obecny spadek demograficzny w Europie.

Zdaniem biskupa, korzenie tego zjawiska mają charakter bardziej duchowy niż czysto gospodarczy. Głównymi zagrożeniami są relatywizm moralny i prawny, fałszywie pojmowana wolność osobista oraz pragmatyzm i cyniczny hedonizm. Tam, gdzie nie wierzy się już w Boga jako sędziego i odkupiciela, tam z czasem zanikają także sumienie i poczucie grzechu – ostrzegał mówca.

Podsumowując wstępnie na konferencji prasowej przebieg i wyniki obrad sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak powiedział, że ich uczestnicy zastanawiali się, „co udało się osiągnąć w ciągu 10 lat od adhortacji «Ecclesia in Eurolpa»z punktu widzenia nowej ewangelizacji i w kontekście trwającego obecnie Roku Wiary oraz jak wykorzystano ten okres”. Wiele uwagi poświęcono też przedstawieniu bieżących spraw i problemów, jakimi żyją Kościoły w Europie. "Było to spojrzenie w przyszłość, mówiliśmy o tym, jak głosić tę samą, niezmienną Ewangelię w nowych warunkach ludziom naszych czasów” – stwierdził biskup.

Reklama

Z kolei sekretarz generalny CCEE ks. Duarte da Cunha zaznaczył, że „troska o Kościół na naszym kontynencie była i jest naszym głównym zadaniem. Rada Konferencji Biskupich Europy, skupiająca w praktyce wszystkie Kościoły lokalne kontynentu, mocno to podkreśla i stara się być temu wierna”. Zauważył przy tym, że oznacza to m.in. zainteresowanie „ludźmi w ruchu”, a więc migrantami i tymi wszystkimi, którzy z różnych powodów przemieszczają się z jednego miejsca w drugie. Jest to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Kościół na naszym kontynencie.

Inne istotne poruszane problemy to rodzina i małżeństwo, przeżywające dziś wielki kryzys. Istnieje pilna potrzeba budowania trwałej wspólnoty między ludźmi, ale i obrony tradycyjnego małżeństwa i rodziny w obliczu licznych trudności, na jakie one napotykają. Sekretarz generalny CCEE zwrócił też uwagę na wielkie znaczenie ekumenizmu, a więc działań na rzecz jedności i wspólnoty chrześcijan różnych wyznań tak, aby byli oni bardziej wiarygodnymi świadkami Chrystusa. „Sprawa widzialnej jedności Kościoła jest bardzo istotna i to jest jednym z naszych głównych celów” – podkreślił portugalski kapłan. Dodał, że wiąże się z tym także ochrona życia od poczęcia po naturalną śmierć i zagadnienie to również łączy różne Kościoły chrześcijańskie.

Spotkanie zakończyło się Mszą św. w warszawskiej archikatedrze. W kazaniu nuncjusz apostolski w Polsce, który przewodniczył koncelebrze, powiedział że nieufność wobec Kościoła często kryje w sobie pragnienie prawdy i autentyczności. „Od nas, biskupów i kapłanów, Jezus oczekuje, abyśmy byli osobami wiarygodnymi” – podkreślił dyplomata. Nawiązując do odczytanej w języku polskim i angielskim Ewangelii, opisującej prośbę uczniów Jezusa, by sprowadził „ogień z nieba” i zniszczył tych, którzy nie chcieli słuchać Jego przesłania, przyznał, iż byłoby dużą naiwnością sądzić, że gdyby Bóg raził gromem z nieba tych, którzy nie chcą słuchać Jezusa i Ewangelii, to ludzie bardziej ceniliby obecność Jezusa.

Reklama

Ks. prałat Duarte da Cunha podkreślił, że duże znaczenie dla uczestników Mszy miała obecność nuncjusza apostolskiego, który jest jasnym i mocnym znakiem Ojca Świętego. Podziękował też za to, że spotkanie odbyło się Warszawie i jest to znak nadziei i odwagi dla całej Europy.

Rada Konferencji Biskupich Europy - organizator spotkania w Warszawie - powstała w 1971 i obecnie skupia 33 episkopaty krajowe, reprezentowane przez ich przewodniczących, oraz arcybiskupów Luksemburga i Monako, arcybiskupa maronickiego z Cypru, biskupów Kiszyniowa i greckokatolickiego z Mukaczowa. Przewodniczącym Rady jest od 2006 prymas Węgier kard. Péter Erdő, a dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski. Sekretarzem generalnym jest ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba Sekretariatu CCEE mieści się w szwajcarskim St. Gallen.

2013-07-01 08:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się Rada Biskupów Diecezjalnych

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze rozpoczęła się w czwartek Rada Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem spotkania jest proces synodalny Kościoła w Polsce. „Biskupi poczynią refleksję nad diecezjalnym i krajowym etapem Synodu o synodalności Kościoła, ogłoszonym przez papieża Franciszka” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

Podczas spotkania osoby odpowiedzialne za proces synodalny w Polsce podzielą się z biskupami informacjami na temat przebiegu części diecezjalnej i opracowania syntezy ogólnokrajowej.

CZYTAJ DALEJ

Majowe drogi do nieba

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Margita Kotas

Bożena Sztajner

Ważne, by nie zostawiać drogi do świętości na ostatni etap życia, ale nauczyć się mówić Bogu „tak”, kiedy żyjemy na pełnych obrotach.

Starsi panowie, starsi panowie, starsi panowie dwaj! Już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu – ciągle maj!”. Wyjątkowo karkołomnie fragmentem piosenki Kabaretu Starszych Panów rozpoczynam ten wstępniak. Karkołomnie, bo zdawać się może, że ten żartobliwy kuplecik nijak się ma do poważnych tematów, które w zdecydowanej większości podejmujemy na łamach Niedzieli. W większości, bo porcją „fioletowego humoru” obdarza nas w felietonie bp Andrzej Przybylski (s. 23). Konsekwentnie zatem w ten karkołomny sposób będę ten fragment piosenki kleić z bieżącym numerem, a w nim wszystko się w jakiś misterny sposób „samo” ze sobą klei.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

[ TEMATY ]

synod

proboszcz

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Wśród setek duchownych z całego świata w spotkaniu dla proboszczów jest dwóch reprezentantów z archidiecezji łódzkiej: ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję