Reklama

Święto osób niepełnosprawnych w Krzeszowie

W gronie prawie 4 tys. pielgrzymów odbywała się w sobotę, 6 września br. modlitwa dziękczynna w ramach pielgrzymki osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół do Krzeszowa. Nasze diecezjalne Sanktuarium Maryjne gościło tych szczególnych pielgrzymów już po raz dziewiąty. Uroczystościom przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Niedziela legnicka 38/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Bądźmy uczniami Jezusa i Maryi.” Jak zwykle wzięli w niej udział nie tylko niepełnosprawni pielgrzymi, ale również ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele, którzy często pełnią wobec nich posługę wolontariatu. Należy dodać, że pielgrzymi którzy przybywają na to swoiste święto, są już nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiadujących.
Pielgrzymka gromadzi też przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, oraz organizacji i stowarzyszeń związanych na co dzień pracą na rzecz osób niepełnosprawnych.
Po raz pierwszy odbyła się też piesza pielgrzymka z Legnicy do Krzeszowa dla osób niepełnosprawnych, w której wzięło udział 30 uczestników (o tej pielgrzymce piszemy w osobnym artykule).
Na zaproszenie Biskupa legnickiego oraz diecezjalnego duszpasterstwa osób niepełnosprawnych przybył także biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, który do niedawna jako legnicki biskup pomocniczy ośmiokrotnie organizował taką pielgrzymkę. Podczas uroczystości wręczono mu tytuł „Superprzyjaciela Osób Niepełnosprawnych”. Tytuły honorowe „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” otrzymało w tym roku także 10 innych laureatów: Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, Zbigniew Ładziński (prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej i wieloletni starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze), ks. prał. Bogdan Kaczorowski (proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie), państwo Stanisława i Jan Sławscy z Legnicy, ks. kan. Roman Raczak (proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy), Stanisław Sitarski z Lubina, Cukiernia „Antoni i Edward Koronkiewicz” z Legnicy, Katarzyna Lisowska z Chojnowa, Mirosław Seneszyn (właściciel firmy transportowej w Bolesławcu), Jan Tomków (właściciel Telewizji Kablowej w Zgorzelcu). Sylwetki tegororocznych laureatów przedstawiliśmy w przedostatnim numerze „Niedzieli”.
Gościem specjalnym pielgrzymki była też Magdalena Buczek, założycielka Parafialnych Kółek Różańcowych, która poprzez osobiste świadectwo o swojej chorobie i cierpliwym znoszeniu krzyża cierpienia, stała się umocnieniem dla wielu osób niepełnosprawnych, którzy słuchali jej słów. Zaapelowała też o tworzenie kół różańcowych na terenie naszej diecezji, wskazując na modlitwę różańcową jako źródło wielkich Bożych darów, uzyskiwanych dla innych i dla siebie, przez wstawiennictwo Maryi.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił biskup Stefan Regmunt. Nawiązując do hasła pielgrzymki i odczytanych czytań mszalnych, zachęcał wszystkich do wstąpienia do swoistej szkoły Jezusa i Maryi. Słowo Boże ukazywało tego dnia Maryję jako Matkę dobrej Rady (Wesele w Kanie), oraz realizatorkę Bożych obietnic (Zesłanie Ducha Świętego w Wieczerniku). Przypomniał, że szkoła ta uczy ofiary i dostrzegania najpierw potrzeb bliźnich. „Ten który daje, który pomaga - mówił kaznodzieja - ma okazję przeżyć wielką radość, że dzięki niemu, inne osoby stały się bardziej szczęśliwe. Pomyślcie jak każdy z nas mógłby stać się jeszcze wspanialszy, gdyby regularnie uczęszczał do szkoły Jezusa i Maryi. Jak w sercach naszych rodziłyby się wspaniałe pomysły, jak chcielibyśmy tworzyć jedną rodzinę, jak kształtowalibyśmy nasze sumienia, nasze charaktery”.
Nawiązując zaś do rozpoczętego niedawno roku szkolnego mówił: „Jako biskup zazwyczaj występuję w roli nauczyciela. W zasadzie nigdy nie występowałem w roli woźnego. Ale dzisiaj chcę takim woźnym przed wami być. Chcę ogłosić, że odtąd rozpoczyna się dla pielgrzymów, którzy dzisiaj przybyli do Krzeszowa, nowy rok w szkole Jezusa i Maryi. Pamiętajcie: Jezus i Maryja czekają na swoich uczniów. Ten Nowy Rok z całego serca ogłaszam” - zakończył homilię biskup Stefan Regmunt, dzwoniąc szkolnym dzwonkiem.
Biskup legnicki na zakończenie uroczystości stwierdził że „Skoro bp Stefan Regmunt w swoim słowie zachęcił nas do tego, byśmy byli uczniami w szkole Jezusa i Maryi, i zadzwonił dzwonkiem, byśmy to zapamiętali, to niech za rok przyjedzie i zobaczy, jak zdaliśmy w tej szkole końcowy egzamin” - mówił bp Stefan Cichy, zapraszając Biskupa zielonogórsko-gorzowskiego do przewodniczenia w przyszłym roku jubileuszowej X Pielgrzymce. Złożył także podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego spotkania w Krzeszowie, z ks. dr Markiem Mendykiem na czele, który jest nowym opiekunem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych.
Podziękowania Księżom Biskupom i nowemu duszpasterzowi złożyli też przedstawiciele osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół.
Dopełnieniem święta była wspólna agapa, oraz programy artystyczne przygotowane przez zespoły muzyczne, chóry i Diecezjalną Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Legnicy.
Dodajmy, że przebieg uroczystości w krzeszowskiej bazylice, można było śledzić także za pośrednictwem TV Trwam i Radia Maryja, które przeprowadziły bezpośrednią transmisję.

Reklama

Świadectwa uczestników

Bp Stefan Regmunt
Przez osiem lat przyjeżdżałem tutaj do Krzeszowa jako organizator, dziś przyjeżdżam jako gość. W tej nowej roli czuję się szczęśliwy, że to tak tutaj trwa i że jest robione z nie mniejszym zaangażowaniem, i że to tak pięknie dzisiaj wypadło. Nie przykładałem ręki do tego, a dzieło trwa tzn., że ludzie czują że jest to potrzebne i nie szczędzą serca i czasu, ażeby ta pielgrzymka była dobrze przygotowana.
Osoby niepełnosprawne przyjęły mnie nadzwyczaj sympatycznie. Myślę, że trzeba uważać, żeby za często nie przyjeżdżać, bo człowiek później będzie miał żal, że gdzie indziej go tak nie będą witali. A tytuł, jaki otrzymałem „Superprzyjaciela”, jest dla mnie wyzwaniem, że nie można się zatrzymywać, tylko robić jeszcze więcej i jeszcze z większą miłością, i zaangażowaniem.

Bp Stefan Cichy
Pielgrzymka ta ma wyjątkowy charakter. Po przygotowaniu modlitewnym, wspólnej Mszy św. i posiłku pod namiotami jest także wręczanie odznaczeń „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. Zawsze 10 osób takie odznaczenie otrzymuje. W tym roku wyjątkowo odznaczenie „Superprzyjaciela” otrzymuje bp Stefan Regmunt, który jest od początku istnienia duszpasterstwa niepełnosprawnych naszej diecezji legnickiej. Przygotował osiem takich pielgrzymek i dzisiaj poprosiłem Księdza Biskupa, aby w przyszłym roku podczas jubileuszowej pielgrzymki przewodniczył Mszy św. Uczestniczenie w tej pielgrzymce to wielkie przeżycie. Są tutaj osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Są osoby niewidome, niedowidzące i na wózkach. To robi wrażenie, i jest to wyrazem jedności z ludźmi, którzy noszą swój krzyż. Radosne jest także to, że jest wielu wolontariuszy - osób, które chcą pomagać nie tylko podczas pielgrzymki, ale także na co dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

[ TEMATY ]

sejm

rodzice

niepełnosprawność

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Po serii wystąpień przedstawicieli organizacji pozarządowych rozpoczęła się część dla osób indywidualnych. Ta część wysłuchania publicznego potrwa kolejne kilka godzin, gdyż do zabrania głosu zapisało się ponad 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję