Reklama

Pod opieką św. Anny

Parafia w Kobylnikach powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku. Po raz pierwszy jest wzmiankowana w źródłach w 1391 r. Obecnie istniejąca świątynia została pobudowana ok. połowy XVI wieku staraniem Mikołaja Kobylnickiego, kanclerza płockiego. W latach 1725-28 kościół był remontowany; dalszych napraw dokonywano ok. 1764 r., po 1775 r. oraz w 1816 r. Pomimo tego kościół nie prezentował się najlepiej, skoro w 1847 r. został zamknięty z powodu zniszczeń. Dalsze prace remontowe były prowadzone w drugiej połowie XIX wieku oraz po II wojnie światowej (w latach 1945-51). Świątynia jest zbudowana z czerwonej cegły, pokryta dachówką

Niedziela płocka 38/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują dwa nagrobki wykonane z piaskowca. Jeden przedstawia Mikołaja Kobylnickiego, kanclerza płockiego, drugi Stanisława Kobylnickiego, starostę przasnyskiego. Nagrobki pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Zabytkowy jest również ołtarz główny, który został zbudowany w 1725 r., wykonany z drewna sosnowego. Centralne miejsce w ołtarzu zajmuje płaskorzeźba św. Anny samotrzeciej w stylu późnobarokowym.

Życie religijne

Parafianie zamieszkują w wioskach, zróżnicowanych pod względem wielkości. Mieszkańcy utrzymują się głównie z prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych, dlatego też poziom życia wielu rodzin znajduje się poniżej średniej krajowej.
Jak mówi proboszcz ks. Dariusz Pergół, „praktyka niedzielnej Eucharystii jest zadawalająca. Parafianie uczestniczą także w większych wydarzeniach, takich jak: rekolekcje adwentowe, wielkopostne, odpust parafialny ku czci św. Anny, dożynki dekanalne i zarazem odpust w parafii Czerwińsk, dokąd co roku wyrusza z parafii piesza pielgrzymka na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”. Wszyscy uczniowie klasy II i IV przystąpili do Komunii św., chociaż jest niepokojąco niska liczba dzieci w parafii: w tym roku sakrament ten przyjęło sześcioro dzieci, a do uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przystąpiło jedenaścioro.
Księdza Proboszcza w realizowaniu pracy duszpasterskiej w kobylnickiej wspólnocie wspierają działające na jej terenie stowarzyszenia i grupy parafialne.
Przysłowiową prawą ręką proboszcza jest licząca 22 osoby brać ministrancka. Ministranci podczas spotkań proszą Pana Jezusa o wzrost wiary i pobożności. Dziękują Bogu przede wszystkim za łaskę powołania ministranckiego. „Staramy się wypełniać czynności liturgiczne gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra naszej wspólnoty parafialnej” - podkreślał w swoim sprawozdaniu przedstawiciel ministrantów.
Dziesięcioosobowa grupa liturgiczna pomaga wiernym podczas niedzielnych Eucharystii zrozumieć jak najlepiej i owocniej Słowo Boże, odczytując czytania mszalne. Członkowie grupy wykonują też śpiewy międzylekcyjne.
Najbardziej potrzebującym parafianom pomoc niosą przez różne działania zarówno materialne, jak i duchowe członkowie parafialnego koła charytatywnego. Zespół, który tworzy 8 osób, działa od 2001 r. Oprócz zbiórek w okresie świąt, członkowie koła rozprowadzają chlebki miłości i świece Caritas. Swoją formację przygotowującą ich do tak trudnej misji pogłębiają przez uczestnictwo w szkoleniach w Zakroczymiu
Od kilkunastu lat istnieje w parafii koło Żywego Różańca, które skupia ok. 50 osób. Członkinie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca modlą się o wszelkie łaski dla całej wspólnoty parafialnej. W ciągu roku ks. Pergół odprawia 4 Msze św. w intencji członkiń koła i ich rodzin, by starczało im sił w kontynuowaniu tej pięknej modlitwy, jaką jest modlitwa na różańcu.
Głosem doradczym i opiniotwórczym przy podejmowanych przez Księdza Proboszcza różnorakich przedsięwzięciach jest parafialna rada gospodarczo-duszpasterska. Podczas spotkań członków Rady ze swoim duszpasterzem wspólnie są rozwiązywane problemy parafii oraz omawiane i podejmowane decyzje, dotyczące wykonywania kolejnych prac.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Obecny proboszcz przejął troskę o parafię 13 stycznia 2002 r. „Pomimo problemów życia codziennego wiele rodzin angażuje się w sprawy Kościoła. Jest jednak grupa ludzi w ogóle niechodzących do kościoła, obojętnych, ale dużo mówiących krytycznie o tym, co się dzieje w parafii” - zaznaczył w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym duszpasterz. Zwrócił jednak uwagę na to, że dzięki zaangażowaniu wielu osób w ciągu 6 lat, jakie upłynęły od ostatniej wizytacji, udało się przeprowadzić konkretne prace.
Została zakupiona dębina, a z niej wykonane meble w prezbiterium. Zamontowano nowe głośniki i w całości wymieniono nagłośnienie w kościele, umieszczając również tuby na zewnątrz kościoła. W miejsce starego, idącego w ruinę budynku parafialnego został postawiony na podwórzu plebańskim budynek z garażem. Przeprowadzono wycinkę drzew na cmentarzu i położono chodnik przed bramą cmentarną.
W kościele na ławkach pojawiły się nowe poszycia, dające poczucie większego komfortu i ciepła zwłaszcza zimą. Przy głównej bramie kościoła zostały założone nowe poręcze. Zamiast drewnianej podłogi w zakrystii i na korytarzu położono nową podłogę ze specjalnie dobranych do stylu świątyni płytek. Zakupiono wiele paramentów liturgicznych i ornatów.
Ze starobruku został ułożony podjazd koło plebanii i chodnik koło figury Matki Bożej. Po kradzieży miedzianych rynien z kościoła założono plastikowe. Zamontowano zewnętrzne oświetlenie świątyni, działające całą noc. Jak podkreślał w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, wiele z tych prac wykonali jako dar dla parafii jej mieszkańcy oraz ofiarodawcy spoza parafii, np. z Płońska czy Wyszogrodu; przy oświetleniu świątyni z pomocą przyszedł burmistrz Wyszogrodu Henryk Klusiewicz.

Przebieg wizytacji

Parafię wizytował 5 czerwca bp Piotr Libera. Wizyta rozpoczęła się o godz. 11.30 spotkaniem z uczniami i gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach. Po obiedzie Ksiądz Biskup udał się na cmentarz, by tam wraz z wiernymi modlić się za zmarłych. O godz. 16 Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami grup parafialnych, którzy składali sprawozdania ze swej działalności. Spotkanie przerodziło się w ożywioną dyskusję na temat parafialnych problemów. Zwieńczeniem wizyty pasterskiej była uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Biskup Piotr udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.

Parafia pw. św. Anny w Kobylnikach

Patron parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. św. Anny
Dekanat: wyszogrodzki
Miejscowości: Bielice, Bitkowice, Glenice, Główczyn, Gródkowo, Kobylniki, Murkowo, Osiek, Raszewo, Rostkowice
Proboszcz parafii: ks. mgr Dariusz Pergół
Organista: mgr Maciej Jarosław Dąbrowa
Zakrystian: Henryk Marciniak
W parafii działają: ministranci, lektorzy, parafialne zespół charytatywny, koła Żywego Różańca, parafialna rada gospodarczo-duszpasterska
Współpraca: OSP Kobylniki, OSP Raszewo
Msze św. w niedzielę: 9, 11.30

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”

2024-05-17 14:19

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Mat. prasowy

Dziecięce spojrzenie na Ojca Świętego pokazują prace uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

620 prac ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Ukrainy i Polski napłynęło na IX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „PAPIEŻ FRANCISZEK W OCZACH DZIECI”. Konkurs organizowany został przez Fundację „Pro Arte Christiana”. Celem konkursu było popularyzowanie postaci Papież Franciszka wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz motywowanie do pracy twórczej, rozwijanie wyobraźni artystycznej i zainteresowań w zakresie sztuk plastycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję