Reklama

Tętniąca życiem jubilatka

Parafia pw. św. Anny w Sokołowie obchodziła 3 lata temu jubileusz swojego 600-lecia, erygował ją bowiem 1405 r. bp Jakub z Korzkwi z fundacji właściciela wsi Stanisława Grada, wojewody płockiego. Przy zmianie granic diecezji w 1444 r. prawa parafialne zostały potwierdzone. Pierwotny kościół, fundowany przez Stanisława Grada, przetrwał niedługo. Modrzewiowy kościół, znacznie większy od poprzedniego, wystawiono z fundacji właściciela Sokołowa Feliksa Szreńskiego ok. 1535 r. Konsekrował go bp Andrzej Krzycki

Niedziela płocka 49/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akta wizytacyjne z 1598 r. opisują, że patronom - św. Stanisławowi i św. Annie - były poświęcone boczne ołtarze. Pod koniec XVIII wieku przeprowadzono remont kościoła, wymieniając ściany i podłogę; gruntowny remont miał też miejsce w roku 1843. Napraw i renowacji dokonywano również w latach 30. XX wieku.
W czasie okupacji, po aresztowaniu w 1940 r. ks. Józefa Szczepkowskiego, świątynia była zamknięta. Parafianie, którzy pamiętają czasy II wojny światowej, wspominają, że pod koniec wojny Niemcy zamknęli w kościele ludzi, chcąc ich podpalić wraz ze świątynią; na szczęście nie pozwoliła na to interwencja armii wyzwoleńczej. Pierwszym powojennym proboszczem został mianowany ks. Jerzy Michalski, obecnie od prawie 3 lat proboszczem jest ks. dr Dariusz Rojek.

Duszpasterstwo

Sokołów to parafia wiejska, skupiająca ok. 1450 mieszkańców, a jej ludność - jak mówi ksiądz proboszcz - wywodzi się z różnych środowisk: jest wiele osób bezrobotnych, utrzymujących się z zasiłków i okazjonalnie podejmowanej pracy. Wiele osób cierpi z powodu rozłąki z mężem, żoną, ojcem lub matką, wyjeżdżającymi za granicę, by zarobić na utrzymanie.
„Mamy wśród nas kilka rodzin, które wyznają inny światopogląd, kilka rodzin praktycznie niemających żadnego związku z Panem Bogiem, część osób z problemem alkoholowym - mówi duszpasterz wspólnoty, dodając: - Na szczęście mamy wiele rodzin nastawionych otwarcie, życzliwie do Pana Boga, do Kościoła, do bliźnich”. W niedzielnej Eucharystii regularnie uczestniczy ok. 30% parafian, ale jeśli odliczy się dzieci, chorych i starszych, którzy nie mogą przyjść do kościoła, to widać, że odsetek ludzi zaangażowanych w życie parafialne jest dużo większy.
Wierni licznie uczęszczają też na nabożeństwa okresowe: Roraty, Drogę Krzyżową, „Gorzkie żale”, nabożeństwo majowe (w wielu miejscach odprawiane przy kapliczkach), czerwcowe czy Różaniec, nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, adoracje w pierwsze piątki i soboty miesiąca. Chętnie przychodzą też na Apele Jasnogórskie podczas trwania pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Parafianie co roku godnie przyjmują pielgrzymów, zatrzymujących się w Sokołowie na nocleg. Uroczyście jest obchodzony Dzień Papieski i rocznica śmierci Jana Pawła II.
Na terenie parafii jest szkoła podstawowa, do gimnazjum zaś młodzi dojeżdżają do Gostynina lub do Białotarska (diecezja włocławska), co - jak mówi ksiądz proboszcz - utrudnia kontakt z młodzieżą; rekompensują to w jakiś sposób spotkania z przygotowującymi się do bierzmowania w czasie trzyletniego cyklu.
W parafii jest prowadzona katecheza chrzcielna dla rodziców, proboszcz stara się rozbudzać życie eucharystyczne przez zachęcanie młodych małżonków do uczestnictwa we Mszy św. w ich intencji, organizuje też rocznice i jubileusze małżeńskie.
O życiu religijnym parafii dobrze świadczą wspólnoty - jedne działające od dawna, inne - założone już z inicjatywy nowego proboszcza.
Parafialna rada gospodarcza i duszpasterska liczy razem 18 osób. „W parafii, która istnieje ponad 600 lat, my, obecnie żyjący, jesteśmy małym wycinkiem tej wielkiej historii. Ale staramy się być żywą cząstką tej wspólnoty” - mówił jej przedstawiciel, z dumą prezentując Księdzu Biskupowi dokonania wspólnoty parafialnej, zwłaszcza gospodarcze.
W parafii istnieją 4 koła Żywego Różańca: jedno we wsi Zaborów Stary, pozostałe tworzą osoby mieszkające w różnych wioskach parafii.
W parafialnym kole Caritas kilka osób działa na stałe, inni zaś włączają się w organizację przeprowadzanych akcji. „Parafia jest wiejska, wiele biedy, ubogich nie brakuje” - mówiła przedstawicielka grupy, wyliczając sposoby jej działania, jak np. organizacja doraźnej pomocy dla potrzebujących, przygotowanie paczek dla rodzin z okazji świąt, organizacja dnia chorego czy uczestnictwo w akcjach charytatywnych na szczeblu diecezjalnym czy ogólnopolskim.
W trosce o sprawy rodziny grupa 8 osób zapoczątkowała w parafii istnienie kręgu Domowego Kościoła - Oazy Rodzin, potem zaś - już w poszerzonym gronie 17 osób - zawiązał się oddział Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Grupa organizuje festyny rodzinne i doraźną pomoc dla rodzin, zamierza też prowadzić szeroko zakrojoną działalność na polu edukacyjnym, pomocowym, formacyjnym.
Ministrantów jest w parafii 31. Najstarszy, pracujący już, liczy 26 lat, najmłodszy - 9 lat. Do wstąpienia w szeregi ministranckie przygotowuje się 8 kandydatów. W przygotowaniu liturgii wspierają ich zespoły liturgiczne - dziecięcy i młodzieżowy. Liturgię Mszy św. ubogaca śpiewem schola parafialna. Modlitwą wspierają Kościół dwa Dziecięce Koła Różańcowe. Nowością jest powstały w parafii Parafialny Klub Rozwoju, gdzie młodzież może realizować swoje zainteresowania w różnych sekcjach.
W Sokołowie działa dziecięca i młodzieżowa grupa oazowa. „Dzięki wyjazdom na wakacyjne oazy rozumiemy głębiej, co to znaczy działać w grupie i na rzecz parafii. Włączamy się aktywnie w: czytanie Pisma Świętego na Mszach św., przygotowywanie całej liturgii Mszy św. i nabożeństw, przygotowywanie dorocznych jasełek i okolicznościowych programów słowno-muzycznych” - mówiła jej przedstawicielka.
Co tydzień w parafialnej świetlicy spotyka się grupa Anonimowych Alkoholików. „Problem nadużywania alkoholu jest ogromny w naszej parafii - mówi ksiądz proboszcz. - Ci, którzy się tu spotykają, to ludzie, którym się udało, którzy byli w tragicznej sytuacji, ale potrafili przy pomocy innych pomóc sobie i teraz pomagają kolejnym osobom, towarzyszą im”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W ciągu ostatnich niespełna 3 lat, od kiedy proboszczem jest ks. Dariusz Rojek, wiele udało się zmienić w parafii pod względem materialnym. Największym dokonaniem było wymalowanie wnętrza kościoła po 40 latach. Powierzchnię 450 m˛ należało najpierw przygotować, usuwając wiele warstw starej złuszczonej farby i spróchniałe deski. Kościołowi przywrócono piękny pierwotny wygląd, odtwarzając ornamentykę wykonaną niegdyś przez znanych w diecezji artystów - rodzinę Drapiewskich. „Razem, ramię w ramię z księdzem proboszczem i specjalistami odnawialiśmy wnętrze świątyni” - mówił z dumą przedstawiciel rady parafialnej. Po stwierdzeniu przez konserwatora zabytków, że główny ołtarz uległ degradacji i jest zagrożony przewróceniem, podjęto jego remont: została zbudowana całkowicie nowa konstrukcja ołtarza i położona malatura, prace zwieńczyło położenie na wszystkie rzeźby ołtarzowe złocenia z 23-karatowego złota. Odnowione też zostało tabernakulum ze złoceniami oraz znajdujące się w ołtarzu obrazy.
Aby lepiej chronić kościół, została zainstalowana nowa instalacja przeciwwłamaniowa i przeciwpożarowa. Została także wycyklinowana i wylakierowana podłoga w całym kościele (ok. 300 m˛). Odnowiono także ołtarz boczny: położono nową malaturę, odnowiono i pozłocono wszystkie rzeźby i antepedium, a przy okazji renowacji odkryto namalowany na desce obraz, przedstawiający scenę śmierci patrona kościoła św. Stanisława BM. Główne żyrandole w kościele również zostały odnowione i zrekonstruowane, wymieniono przy nich instalację elektryczną i zakupiono dwa nowe.
Podjęto również remont plebanii, by naprawić skutki wilgoci i związanego z nią zagrzybienia: budynek został ocieplony, wymieniono okna, wyremontowano również łazienkę i instalację grzewczą. Z parafialnego cmentarza zostało usunięte kilka spróchniałych i pochylających się drzew, położono też ok.140 m˛ chodnika. Dumą proboszcza jest także odnowiona świetlica parafialna, w której można spotkać się przy kominku.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa w parafii rozpoczęła się od spotkania z dziećmi i gronem pedagogicznym w szkole podstawowej. Biskup Piotr odwiedził także chorą parafiankę. O godz. 15 w wyremontowanej świetlicy parafialnej Pasterz diecezji spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich, po czym udał się wraz z parafianami na cmentarz, by tam modlić się za członków wspólnoty, którzy już odeszli do wieczności. Zwieńczeniem wizyty była uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży.

Parafia pw. św. Anny w Sokołowie

Patron parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława BM
Dekanat: gostyniński
Miejscowości: Antoniewo, Belno, Huta Zaborowska, Jastrzębia Nowa, Jastrzębia Stara, Niecki, Osiny, Pomarzanki, Ruszków, Sokołów, Stanisławów, Zaborów Nowy, Zaborów Stary
Proboszcz parafii: ks. dr Dariusz Rojek
Organista: Paweł Pilichowicz
Zakrystian: Andrzej Wójcik
Msze św. w niedzielę: 9, 11.30

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

sługa Boża Stanisława Leszczyńska

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br., w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Podczas uroczystości odbyło się zaprzysiężenie ks. dr. Łukasza Burcharda, który – jako portator akt diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego został zobligowany do dostarczenia zebranych dokumentów procesowych do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. - Ja ks. Łukasz Burchard, mianowany przez jego eminencję kardynała Grzegorza Rysia poratorem akt dochodzenia diecezjalnego w procesje beatyfikacyjnym Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej do Stolicy Apostolskiej przysięgam – że w najbliższym czasie doręczę je do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wraz z załączonymi listami polecającymi. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, której dotykam moimi rękami – mówił podczas przysięgi ks. Burchard. 

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję