Reklama

Warszawski Kościół 2009

Był to rok ważnych rocznic i jubileuszy. Warszawa zyskała nowego świętego. Na pl. Piłsudskiego stanął wreszcie krzyż upamiętniający papieską pielgrzymkę w 1979 r., a Świątynia Opatrzności Bożej coraz bardziej pnie się w górę. Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele warszawskim w minionym roku

Niedziela warszawska 1/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz drugi w czerwcu, przy budującym się Centrum Opatrzności Bożej obchodzony był Dzień Dziękczynienia. W trakcie Mszy św. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ofiarował Warszawie czerwony płaszcz Jana Pawła II.
Ojciec Święty miał go na sobie podczas Mszy św. na pl. Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r. Teraz będzie to niezwykła pamiątka w powstającym przy Centrum Opatrzności Muzeum Jana Pawła II.
Dzień wcześniej na pl. Piłsudskiego stanął 9-metrowy krzyż upamiętniający papieską pielgrzymkę do Polski w 1979 r. Krzyż poświęcił i ucałował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Przypomniał słowa wypowiedziane w tym miejscu przez Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. - Była to wielka, zdumiewająca prośba w kraju, gdzie system komunistyczny trwał od wielu lat, a Jan Paweł II modlił się w obecności ponad pół miliona zgromadzonych, a jego słowa dotarły do Gdańska, Szczecina, Nowej Huty i całej Polski. Słowa modlitwy, która wypłynęła z głębokiego pragnienia, dały początek pokoleniu przełomu. I choć ich marzenia nie spełniły się całkowicie, dziś spotykamy się pod krzyżem, który pozostanie na zawsze - mówił abp Nycz.
Podczas ogólnopolskiej zbiórki w trakcie II Dnia Dziękczynienia udało się zebrać prawie 5,5 mln zł. Pieniądze zasilą dalszą budowę Centrum Opatrzności Bożej. Obecnie na budowie są prowadzone prace przy budowie kopuły, która ma być gotowa w stanie surowym we wrześniu przyszłego roku. A ukończenie całości budowy planowane jest na 2012 r. Ale jest to uzależnione od ofiarodawców i sponsorów.
Od października wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego przy Centrum Opatrzności. Znajdzie się na wysokości 26 metrów, a zwiedzający wjadą tam windą. Główną osią muzeum będą cztery kluczowe dla narodu i Kościoła historyczne symbole: pl. Zwycięstwa 1979, „Solidarność” 1980, Millennium Chrztu Polski 1966 oraz Jubileusz Roku 2000. Elementy te zostaną wplecione w strukturę chronologicznej narracji wystawy, która rozpocznie się w chwili narodzin Stefana Wyszyńskiego w 1901 r., a zakończy w momencie śmierci Jana Pawła II w 2005 r. Pierwsi zwiedzający mają obejrzeć ekspozycję pod koniec 2011 r.
Wielkim wydarzeniem dla Kościoła warszawskiego była październikowa kanonizacja Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego w czasie powstania styczniowego. - Abp Feliński uczy nas głębokiej pobożności, wielkiej mądrości. Jest patronem, który potrafi przeciwstawić się złu, wiedząc, że czeka go za to cierpienie i wygnanie - mówił abp Nycz w archikatedrze warszawskiej w trakcie Mszy św. dziękczynnej za kanonizację. W trakcie Eucharystii kard. Franciszek Macharski w imieniu archidiecezji krakowskiej przekazał abp. Nyczowi paliusz i pastorał, z którego na wygnaniu korzystał abp Feliński. Odczytano także słowa, które skierował przy tej okazji kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski napisał, że przekazane archidiecezji warszawskiej pastorał i paliusz abp. Felińskiego powinny odtąd przypominać mieszkańcom stolicy „postać świętego biskupa, dobrego pasterza, duchowego mocarza i patriotę, którego kres ziemskiego życia dokonał się w Domu Arcybiskupów Krakowskich”.

Reklama

Modlitwa za posłów

Miniony rok był w parlamencie czasem dyskusji o kształtowaniu się ustawodawstwa bioetycznego. Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser zaapelował na wrześniowym spotkaniu z proboszczami swojej diecezji o objęcie modlitwą posłów decydujących o przyszłym kształcie uregulowań prawnych dotyczących bioetyki. Zaproponował, by modlitwę w tej intencji odmawiać każdego dnia po zakończeniu Mszy św.
Również abp Kazimierz Nycz wezwał wiernych do wytężonej modlitwy w obronie życia. „W obliczu licznych zagrożeń życia ludzkiego i trwającej debaty publicznej zmierzającej do ustanowienia prawa porządkującego kwestie bioetyczne (in vitro) pragnę, aby w Kościele warszawskim trwało modlitewne czuwanie będące wsparciem ludzi dobrej woli, zabiegających o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Wszystkich wiernych proszę, aby w powyższych intencjach ofiarowali swoje prywatne modlitwy i wyrzeczenia” - napisał w specjalnym liście do wiernych metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Za furtą seminarium

Pierwszy raz w historii wszyscy chętni mogli w kwietniu wejść do budynku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu i obejrzeć pomieszczenia, w których młodzi ludzie przygotowują się do kapłaństwa. Liczba chętnych do zwiedzania przerosła najśmielsze oczekiwania. Kolejka kończyła się przy Pałacu Prezydenckim. Kto dotarł już do drzwi, mógł obejrzeć seminaryjne korytarze, kaplice, jadalnię z freskami Michała Anioła Palloniego, bibliotekę ze starodrukami, sale wykładowe, barokowy wirydarz, piękny ogród, a nawet kleryckie pokoje. W tych zabytkowych miejscach we wrześniu nowy rok akademicki rozpoczęło 122 kleryków, w tym na pierwszym roku 25.
Oprócz tradycyjnych, wiosennych święceń kapłańskich w obu warszawskich diecezjach miniony rok przyniósł jeszcze inne, niezwykłe święcenia. W sierpniu w Magdalence znany dziennikarz telewizyjny Bogdan Sadowski został wyświęcony na pierwszego diakona stałego w archidiecezji warszawskiej. - Potrzebujemy pomocników, także spośród ludzi świeckich, którzy będąc w środku świata, mając rodzinę i pracę, będą służyli przy ołtarzu. Chcemy pokazać, że jest w Kościele miejsce do pracy duszpasterskiej także dla diakonów stałych - mówił podczas uroczystości abp Kazimierz Nycz, który udzielił święceń.
Diakon Bogdan Sadowski od 30 lat jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Jako diakon może chrzcić, błogosławić małżeństwa, przewodniczyć pogrzebom, głosić kazania, udzielać Komunii św. Nie może natomiast odprawiać Mszy św. ani spowiadać. - W Kościele, podobnie jak w szpitalu, są potrzebni zarówno lekarze od duszy, jak i pielęgniarki. A diakon stały jest właśnie taką pielęgniarką. Choć sam operacji nie przeprowadzi i Mszy św. nie odprawi, ale jakiś opatrunek na duszę może założyć - podkreślił pierwszy diakon stały archidiecezji warszawskiej.
Inną niecodzienną uroczystością było wyznanie wiary nowych proboszczów archidiecezji warszawskiej, które złożyli przed ordynariuszem miejsca. Uroczystość odbyła się we wrześniu w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich i była ewenementem, gdyż do tej pory każdy z nowych proboszczów składał wyznanie wiary osobno, w trakcie przejmowania przez siebie urzędu w parafii. Teraz, na zaproszenie abp. Nycza, księża zgromadzili się w jednym miejscu i wspólnie wyznali wiarę. Następnie każdy z proboszczów podpisane przez siebie wyznanie wiary złożył na ręce arcybiskupa. Wyznanie złożyło 16 księży diecezjalnych i 4 zakonnych.
Metropolita warszawski poprosił nowych proboszczów, aby szanowali pracę poprzedników, nie dokonywali zbyt szybko radykalnych zmian i dali wiernym czas na przyzwyczajenie się do nowego stylu duszpasterzowania. Zaznaczył także, że biskup, mianując proboszcza, daje tego księdza parafii. - A nie parafię księdzu. Bo to byłoby myślenie karierowiczowskie - mówił abp Nycz.
Warszawskie jubileusze

Reklama

W 2009 r. nie zabrakło różnych ważnych jubileuszy i związanych z nimi uroczystości. W październiku minęło 25 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości jak zwykle odbyły się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. - Ks. Popiełuszko uczył nas, jak zło dobrem zwyciężać, i to był testament jego życia - mówił abp Nycz.
Pośmiertnie ks. Jerzy został uhonorowany Orderem Orła Białego. Grób kapelana „Solidarności” odwiedziło już ponad 18 mln osób.
400 lat działalności w Warszawie obchodzili Ojcowie Jezuici. Główne uroczystości odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Z tej okazji odsłonięto nowe drzwi do sanktuarium, wykonane przez Igora Mitoraja. Poświęcił je bp Tadeusz Pikus. Wysokie na cztery metry wrota to artystyczna wizja Zwiastowania. W nieruchomej części nad drzwiami znajduje się postać Matki Bożej. Niżej umieszczono dwa anioły. Są to postacie duże, zachowują naturalne proporcje. Stwarzają wrażenie, jakby chciały uwolnić się od drzwi, wyjść do ludzi. - Dzięki temu Matka Boża i wskazujący na Nią aniołowie zapraszają przechodniów do kościoła - mówi o. Adam Schulz SJ, rektor kościoła.
10. rocznicę istnienia obchodził Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W październiku nowy rok akademicki rozpoczęło na tej uczelni 17 tys. studentów. Kształcą się na dziewięciu wydziałach. Kadrę stanowi ponad 800 pracowników naukowo-dydaktycznych.
Z kolei 20 lat istnieje już Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Uroczystość jubileuszowa zgromadziła ponad 20 księży, a także pracowników i wolontariuszy Caritas oraz wielu przedstawicieli parafialnych kół tej organizacji, których w archidiecezji jest 127.

Z żałobnej karty

Niestety, oprócz radosnych jubileuszy miniony rok przyniósł bolesne straty. Zmarli ludzie, którzy ofiarnie służyli Kościołowi w obydwu warszawskich diecezjach, m.in. wielu zasłużonych księży. W redakcji „Niedzieli w Warszawie” szczególnie boleśnie przyjęliśmy śmierć naszego Współpracownika - Ryszarda Rzepeckiego, wybitnego dokumentalisty życia Kościoła, fotografującego posługę Prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz Papieża Jana Pawła II.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Tytułowym bohaterem jego napisanej w języku katalońskim powieści był Blanquerna, który zmagając się z różnymi problemami i pokusami dąży do chrześcijańskiej doskonałości. Zostaje też papieżem i reformuje Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Podczas prezentacji programu 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbędzie się w Trieście w dniach od 3 do 7 lipca, ogłoszono niektóre szczegóły programu wizyty papieża Franciszka. Ma on przybyć do Triestu 7 lipca. Wcześniej włoscy biskupi i wierni spędzą w Trieście cały tydzień pod hasłem: "W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością" i będą wspólnie dyskutować o rozwoju kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję