Reklama

Temat tygodnia

Chwałą Boga jest żyjący człowiek

Niedziela częstochowska 4/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zapowiedzi mojego programu w Radiu Fiat w Częstochowie jest jedno wezwanie: „Pytajcie o Niedzielę”. Zakończył się rok 2009, ważny do podsumowania, jak i ważne jest to stwierdzenie, które winno nam towarzyszyć w obecnym 2010 r. Pamiętamy, jak magowie pytali o gwiazdę betlejemską. W życiu trzeba o coś pytać, a pytania dotyczą rzeczy ważnych. „Niedziela” jest pismem katolickim i choć daleko jej do gwiazdy betlejemskiej, jest ona jakimś wyzwaniem. Mamy wielu czytelników w kraju i za granicą, którzy oczekują na każdy numer, którzy są ciekawi nowych tekstów. „Niedziela” jest zatem „małą gwiazdą przewodnią”.
Życie człowieka powinno być czymś ożywiane. Dobrze, że są święta, trwają do nich przygotowania, że wysyłamy życzenia, ale jest też czas i miejsce do pewnych rozliczeń, podsumowań. Łatwiej wtedy o pewną syntezę życia.
Gdy przychodzi koniec roku dokonujemy pewnych podsumowań. Jest to cenne także w skali światowej. Dokonują tego instytucje państwowe, międzynarodowe przekazując wynik tych podsumowań do wiadomości publicznej. Jest to potrzebne dla zobrazowania globalnego. Zauważmy, jak Ojciec Święty Benedykt XVI podsumowuje w swoich listach apostolskich (np. orędzie na Dzień Pokoju) w sposób globalny rzeczywistości, mówiąc, że człowiek winien stać na straży dzieła stworzenia jako wielkiej całości. I stawia człowieka, który ma swoją misję i zadanie wobec dzieła stwórczego Boga i pokazuje miejsce człowieka na ziemi, będącego Jego obrazem, stworzonego na Jego podobieństwo. To pokazanie, że nade wszystko jest Bóg i misja człowieka, którą wyznaczył mu Bóg.
W syntezie stworzonej przez Boga uczestniczymy, jesteśmy jej świadkami. Na jej bazie człowiek pokazuje swój los, byt, możliwości, osiągnięcia, klęski, obawy. Tę rzeczywistość trzeba rozeznawać, świadomie rozpoznawać. Działanie ludzkiego umysłu staje się większe, piękniejsze, pogłębione. Człowiek może radować się swoją obecnością związaną z Bogiem. Powiedział On o sobie: Jestem Tym, którym jestem. Bo do istoty Boga należy być - być obecnym w dziejach, w rzeczywistości. Jak wielkim grzechem jest odrzucenie Boga - wtedy wszystko jest skończone, nie ma nic.
W naszych refleksjach i podsumowaniach trzeba widzieć obecność Boga i Jego stwórczą moc. Podejdźmy z wielką nadzieją i rozwagą do Boga Stwórcy wszechświata, który utrzymuje świat w istnieniu. To continuatio mundi - continuatio creatio. Utrzymanie świata w istnieniu jest ciągłym stwarzaniem, dodawaniem energii i mocy i siły. Bóg był, jest i będzie i człowiek jest określany jako istota żyjąca, jak powiedział św. Ireneusz: Gloria Dei vivens homo - Chwałą Boga jest żyjący człowiek. Oby kolejne dni nowego roku były dla nas tą chwałą Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świat bez Boga? Niemieccy biskupi sprzeciwiają się pesymizmowi

2025-09-24 11:04

[ TEMATY ]

sprzeciw

pesymizm

niemieccy biskupi

świat bez Boga

Adobe Stock

Biskupi apelują, by nie popadać w rezygnację lub pesymizm kulturowy

Biskupi apelują, by nie popadać w rezygnację lub pesymizm kulturowy

Według biskupa Moguncji Petera Kohlgrafa Kościół katolicki nie może się poddawać - nawet jeśli coraz więcej ludzi w Niemczech żyje bez Kościoła i religii. Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego Konferencji Biskupów Niemiec w Fuldzie bp Kohlgraf powiedział: „Znajdujemy się w samym środku głębokich zmian, którym musimy stawić czoła - i to bez popadania w rezygnację lub pesymizm kulturowy, ani wycofywania się z życia społecznego w gniewie”.

Również znany czeski teolog ks. Tomas Halik, który we wtorek był gościem zgromadzenia biskupów, dostrzega fundamentalne przemiany zachodzące w społeczeństwach zachodnich.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Weigel wdzięczny biskupowi za wyjaśnienia dotyczące ideologii gender

2025-09-24 20:20

[ TEMATY ]

gender

ideologia gender

Adobe Stock

„Ten przemyślany, pięknie ilustrowany i dokładnie udokumentowany tekst należy przeczytać w całości” - pisze o dokumencie The Body Reveals the Person: A Catholic Response to the Challenges of Gender Ideology (Ciało ujawnia osobę: katolicka odpowiedź na wyzwania związane z ideologią gender) wydanym pod koniec sierpnia przez biskupa Daniela E. Thomas z Toledo w stanie Ohio prof. George Weigel.

Znany amerykański intelektualista katolicki zapewnia, że przeczytanie tego dokumentu zajmuje mniej więcej od pół godziny do czterdziestu pięciu minut. Zaznacza, że jest to głos łączący przekonanie z współczuciem w reakcji na cierpienie i udrękę. Przytacza pierwszy akapit tekstu:
CZYTAJ DALEJ

MŚ w wioślarstwie - brązowy medal czwórki podwójnej

2025-09-25 09:43

[ TEMATY ]

mistrzostwa świata

pixabay.com

Polscy wioślarze w składzie: Dominik Czaja, Piotr Płomiński, Konrad Domański i Jakub Woźniak zdobyli brązowy medal w konkurencji czwórek podwójnych w mistrzostwach świata rozgrywanych w Szanghaju. Triumfowali Włosi przed Brytyjczykami.

Biało-czerwoni uzyskali czas 5.51,34 i do Włochów stracili 3,26 s.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję