Jak poinformował Henrique Joaquim z katolickiej organizacji Życie i Pokój, jednym z głównych celów w działaniach społecznych jest całkowite wyeliminowanie zjawiska bezdomności. Zaznaczył, że realizacja tego zadania w całym kraju jest możliwa do 2023 r. Przypomniał, że w ramach wspólnych inicjatyw Kościoła i państwa w okresie epidemii koronawirusa w Portugalii udało się uruchomić 21 noclegowni dla bezdomnych w różnych częściach kraju.
W czwartek premier Portugalii Antonio Costa poinformował, że w kraju poszerza się zjawisko ubóstwa, a od połowy marca do drugiej połowy maja na skutek epidemii koronawirusa zniknęło 100 tys. miejsc pracy. Przypomniał, że podejmowane przez jego administrację w ciągu ostatnich 5 lat, do marca 2020 r., działania doprowadziły w Portugalii do powstania 350 tys. nowych etatów, a poziom bezrobocia spadł z 12 do 6 proc. Szef rządu wyjaśnił, że od początku epidemii w Portugalii państwo w ramach rozmaitych form pomocy wsparło 1,2 mln pracowników.
Rząd Costy spodziewa się, że epidemia koronawirusa doprowadzi w Portugalii do wzrostu bezrobocia z obecnych 7 proc. do 9,6 proc. w grudniu 2020 r. W 2021 r. jego poziom, według oczekiwań rządu, ma wynieść 8,7 proc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu