Reklama

W służbie życiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, przypada Dzień Świętości Życia. W tym dniu rozważamy tajemnicę Wcielenia oraz życia każdego człowieka, które jest najpiękniejszym darem Stwórcy, a także obejmujemy troską życie tych najbardziej bezbronnych, poczętych, ale jeszcze nienarodzonych i modlimy się za nich.
Kościół naucza, że miłość małżeńska jest nastawiona na urodzenie i wychowanie potomstwa. Dzieci bowiem są najcenniejszym darem dla małżonków, przynoszą im dobro i radość. W obecnych czasach rodzicielstwo naturalne napotyka na wiele trudności. Kiedy zabiegi medyczne nie przynoszą pozytywnych rezultatów, a małżonkowie pragną realizować się jako rodzice, myślą o adopcji. Bezpłodność bowiem jest źródłem cierpień, pary bezdzietne niejednokrotnie są smutne i zawiedzione, szukają ostatniej nadziei, ponieważ chcą żyć w pełnej rodzinie.

Mówią rodzice adopcyjni

O macierzyństwie i ojcostwie - które są źródłem prawdziwej radości i ukazują sens życia rodzinnego niezależnie od więzów krwi oraz o drodze do szczęścia - opowiadają Marta i Andrzej, rodzice adopcyjni.
„Leczenie, zabiegi, odbierające nadzieję kolejne diagnozy medyczne, żal i poczucie straty wciąż towarzyszyły nam - opowiada Marta. - Pragnienie rodzicielstwa i obdarzanie miłością były tak silne, że pomyśleliśmy o adopcji. Po długich rozmowach uznaliśmy, że jest to nasza ostatnia nadzieja”. „Dlatego trafiliśmy do katolickiego ośródka adopcyjnego - dodaje Andrzej. - Adopcja to proces, w którym ważne jest zaufanie. Wraz z kandydatami na rodziców adopcyjnych korzystaliśmy z pomocy pedagoga, psychologa, prawnika i lekarza, którzy poszukiwali dla nas najlepszych rozwiązań, pomagali w przeprowadzeniu formalności dotyczących zawiązania rodziny adopcyjnej”. Marta i Andrzej mówią o znaczeniu rozmów z pracownikami ośrodka, które pokazały im, na co się decydują, by była to decyzja świadoma i przemyślana. Podkreślają, że nie do przecenienia są zajęcia grupowe ukazujące sytuację dziecka porzuconego, podpowiadające, jak budować z nim więź, jak mądrze je kochać i prowadzić, uwzględniając różnice między dziećmi wychowującymi się w kochających domach a tymi, które trafiły do placówki, a następnie do adopcji; są to dzieci o specjalnych potrzebach emocjonalnych. Dziś Marta i Andrzej odzyskali nadzieję, cieszą się szczęśliwą rodziną. Nadal uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez ośrodek, np. z okazji Wielkiego Postu. Przyjaźnią się z rodzinami adopcyjnymi i wymieniają doświadczenia.
W diecezji toruńskiej Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy znajduje się przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu, ul. Panny Marii 2, 87-100 Toruń, tel. (56) 652-26-26, e-mail: doao@diecezja.torun.pl; dyżury odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 16.00-18.00, w czwartki w godz. 10.00-12.00.

Duchowa adopcja

W Dniu Świętości Życia myślimy także o rodzicach adopcyjnych i zastępczych, którzy pragną potomstwa, a również o tych, którzy nie chcą, by ich poczęte dziecko urodziło się. W obronie życia zagrożonego zabiciem w łonie matki staje Kościół i proponuje m.in. Duchową Adopcję Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Ruch ten powstał po objawieniach Matki Bożej w Fatimie jako odpowiedź na wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. Jego celem jest zachęcenie do urodzenia dziecka mimo trudności, wątpliwości i obaw oraz kształtowanie postaw prorodzinnych. Dlatego służy budowaniu w rodzinie miłości, bezpieczeństwa i solidarności, mobilizuje do gorliwego życia chrześcijańskiego oraz pogłębia więź z Bogiem.
Duchowa adopcja jest ślubem czasowym i trwa 9 miesięcy. Polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Dodatkowo można dołączyć postanowienia, np. post, uczestniczenie w dodatkowych Mszach św. czy modlitwach. Dotyczy jednego konkretnego dziecka, które nie jest znane osobie modlącej się; nie są też znani rodzice dziecka. Może być podejmowana wielokrotnie, po wypełnieniu poprzedniej. Praktykowanie duchowej adopcji powinno być poprzedzone uroczystym przyrzeczeniem złożonym na ręce kapłana podczas Mszy św. Aby pojąć intencję, dobrze jest wziąć udział w rekolekcjach, dniach skupienia lub przynajmniej pogłębić wiedzę na temat duchowej adopcji.
Osoby zainteresowane duchową adopcją powinny uzyskać zgodę księdza proboszcza na przeprowadzenie przyrzeczeń w kościele. Więcej informacji można uzyskać w odpowienich ośrodkach. Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji znajduje się na Jasnej Górze, ul. o. Augustyna Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa 25, tel. (34) 377-74-15, e-mail: adopcja.duchowa@jasnagora.pl, jest czynny w godz. 9.00-13.00 i 15.00-17.00.

W diecezji toruńskiej Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego znajduje się przy parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie przy ul. Górnej 13, gdzie w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywa się składanie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Dzień Świętości Życia przypomina, że Bóg jest dawcą życia. W tym duchu Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety ratuje dzieci, których matki nie chcą albo nie mogą wychowywać. Dlatego z inicjatywy zgromadzenia na terenie diecezji toruńskiej działają 2 okna życia - im. bł. Marii Merkert w domu sióstr elżbietanek w Grudziądzu przy ul. Mikołaja z Ryńska i im. św. Elżbiety w domu sióstr elżbietanek w Toruniu przy ul. Rabiańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

2025-01-06 15:14

[ TEMATY ]

biskup

Australia

Ks. Jerzy Kołodziej SDS

Magdalena Pijewska

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Ojciec Święty Franciszek mianował polskiego salwatorianina ks. Jerzego Kołodzieja SDS biskupem diecezji Bunbury w Australii - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ur. 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. Droga zakonna ks. Jerzego w Zgromadzeniu Salwatorianów rozpoczęła się 7 września 1987 roku, kiedy to wstąpił do nowicjatu Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie. Profesję wieczystą złożył 8 września 1992 roku w Bagnie, a święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1994 roku w Trzebini z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Jeszcze w tym samym roku został skierowany do Regionu Australijskiego Salwatorianów, gdzie podjął pracę duszpasterską w Archidiecezji Perth oraz Diecezji Bunbury w Zachodniej Australii. 1 stycznia 1996 roku został mianowany wikariuszem w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997 roku rozpoczął pracę jako kapelan w ChisholmCatholic College. 1 grudnia 1999 roku został wybrany wicesuperiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

2025-01-06 15:14

[ TEMATY ]

biskup

Australia

Ks. Jerzy Kołodziej SDS

Magdalena Pijewska

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Ojciec Święty Franciszek mianował polskiego salwatorianina ks. Jerzego Kołodzieja SDS biskupem diecezji Bunbury w Australii - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ur. 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. Droga zakonna ks. Jerzego w Zgromadzeniu Salwatorianów rozpoczęła się 7 września 1987 roku, kiedy to wstąpił do nowicjatu Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie. Profesję wieczystą złożył 8 września 1992 roku w Bagnie, a święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1994 roku w Trzebini z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Jeszcze w tym samym roku został skierowany do Regionu Australijskiego Salwatorianów, gdzie podjął pracę duszpasterską w Archidiecezji Perth oraz Diecezji Bunbury w Zachodniej Australii. 1 stycznia 1996 roku został mianowany wikariuszem w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997 roku rozpoczął pracę jako kapelan w ChisholmCatholic College. 1 grudnia 1999 roku został wybrany wicesuperiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję