Jezus narodził się wbrew logice. Nielogiczne, sprzeczne z racjonalnym rozumieniem świata było Jego poczęcie. Bez udziału męża? Z Ducha Świętego? Wielkie zdziwienie i zaskoczenie każe Maryi wykrzyknąć: „Jakże to?”. A Józef? Na kartach Biblii nie zapisano ani jednego słowa przez niego wypowiedzianego. Może właśnie dlatego, że i Jego obezwładnił Cud, zdziwienie i zaskoczenie odebrało mu mowę...
Jakże ludzkie są uczucia przeżywane przez Świętych Rodziców? I jakże bliskie przeżywanym przez wszystkich rodziców? Mądre wywody lekarzy wyjaśniające biologię powstania nowego człowieka, nie są w stanie pomniejszyć zdziwienia - jak to możliwe, że z dwóch niewidocznych gołym okiem komórek powstaje nowa istota - obdarzona ciałem, umysłem, osobowością? Niby logiczne - plemnik, komórka jajowa, zygota, a jednak niezrozumiałe...
Maryja i Józef zaakceptowali brak logiki, ponieważ wiedzieli, że „od Boga pochodzi to co się poczęło”. Zdziwienie nielogiczną logicznością każdego poczęcia można wytłumaczyć tylko w jeden sposób: „od Boga pochodzi to co się poczęło”.
By z całą mocą wskazać tajemnicę i Boży udział obecne w każdym poczęciu, Episkopat Polski ustanowił Dzień Świętości Życia, wybierając datę nieprzypadkową - 25 marca, uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to odpowiedź na wezwanie zawarte przez Jana Pawła II w encyklice „Evangelium vitae” o budzenie „w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Również polski parlament postanowił włączyć się w działania na rzecz obrony życia i rodziny i w 2004 r. ogłosił 24 marca Narodowym Dniem Życia. Dzień Świętości Życia i Narodowy Dzień Życia to święta tych, którym radość życia zapiera dech w piersi. To także dzień tych, do których nowe życie przyszło w trudnym momencie. Stąd też dwa nurty obchodów - dziękczynienie za każde nowe życie, w tym za życie każdego z nas i modlitwa za tych, których życie jest zagrożone.
W pierwszym z tych nurtów mieści się Rodzinne Święto Życia, obchodzone w tym roku we Wrocławiu 21 marca. - To jest takie „ludzkie”, bardzo „amerykańskie”: robić demonstracje, protestować przed klinikami, czyli „bronić” życia. My zaś od lat staramy się nakreślić dalekie przedpole dla tych „akcji”, czyli budować „kulturę życia” - deklaruje jeden z organizatorów święta Henryk Jarosiewicz i przypomina - w tym roku mija 50 lat od ukazania się książki Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”. Chcemy przypomnieć najważniejsze tezy w niej przedstawione, czyli naukę o sensie czystości w życiu i to głównie w życiu małżeńskim.
Z kolei 25 marca - Dzień Świętości Życia - jest okazją do modlitwy w intencji dzieci, będących w łonie matki, a których życie jest zagrożone. We wrocławskiej katedrze odbędzie się uroczystość, podczas której będzie można dokonać aktu Duchowej Adopcji. Duchowa Adopcja zobowiązuje do odmawiania codziennie, przez dziewięć miesięcy, jednej tajemnicy różańcowej w intencji dziecka i jego rodziny. Do modlitwy można dołączyć dodatkowe zobowiązania - adorację, częstą spowiedź czy post. A wszystko po to, by każda matka, uczestniczka cudu poczęcia życia, potrafiła powiedzieć za Maryją: „Niech mi się stanie według słowa Twego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu