Reklama

Aspekty

Zielona Góra: Zainaugurowano XXVIII Warsztaty w Drodze

W kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze 31 lipca zainaugurowano XXVIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców "Warsztaty w Drodze". Mszy św. przewodniczył przewodnik pielgrzymki ks. dr Andrzej Oczachowski.

2020-07-31 21:51

[ TEMATY ]

Warsztaty w Drodze

Karolina Krasowska

Uczestnicy inauguracyjnej Mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej

W tym roku pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę będzie miała znacznie ograniczony wymiar. Jednak pedagodzy wyruszą na pątniczy szlak. Warsztaty tradycyjnie rozpoczęły się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

- W tym roku nie idziemy, jak każdego roku, całej długiej trasy wszyscy razem. Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się na zasadzie sztafety. 10 sierpnia 12 grup przejdzie po 2 -3 osoby te odcinki, które robiliśmy do tej pory całą grupą. Tego dnia nasi pielgrzymi przejdą całą trasę. 11 sierpnia mamy rekolekcje, dzień skupienia w Częstochowie, zaś 12 sierpnia wchodzimy z całą pielgrzymką diecezjalną na Jasną Górę – mówi ks. dr Andrzej Oczachowski.

Reklama

- Przesłanie tegorocznych Warsztatów w Drodze brzmi „Świadkowie Prawdy”. Będziemy rozważali tematy związane z ciekawymi postaciami z historii Polski, z historii Kościoła, którzy bronili prawdy m.in. ze św. Andrzejem Bobolą. My sami tej prawdy chcemy też szukać i ją w naszym życiu obronić – dodaje opiekun Warsztatów w Drodze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty w Drodze wyruszą

2020-07-21 14:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Warsztaty w Drodze

Fb/Warsztaty w Drodze

Powstał plan XXVIII Warsztatów w Drodze. W tym roku pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę będzie maiła znacznie ograniczony wymiar. Jednak pedagodzy wyruszą na pątniczy szlak.

XXVIII WARSZTATY W DRODZE 2020

31 lipca godz.18.00

Msza Święta – Inauguracja XXVIII Warsztatów w Drodze w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze /transmisja on-line/ Serdecznie zapraszamy okolicznych warsztatowców.

1 sierpnia- 9 sierpnia

Msza Święta „we własnym zakresie” (we własnej parafii)

Apel Jasnogórski godz.20.30 /transmisja on-line z kościoła św. Michała Archanioła w Nowej Soli/

10 sierpnia

Dzień pielgrzymowania:

Wychodzimy w kilkuosobowym składzie jednocześnie z każdego etapu naszej trasy pielgrzymkowej; od Zielonej Góry do Częstochowy.

Msza Święta w miejscowości wyjścia

21.00 Apel Jasnogórski w kaplicy sióstr urszulanek

Nocleg: Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej

11 sierpnia

7.00 Pobudka

7.45 Modlitwa poranna; Godzinki

8.30 Śniadanie

9.00 Blok rekolekcyjny

12.00 Msza Święta

13.00 Obiad

13.30-15.00 Czas dla Brata i Siostry

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30- Blok rekolekcyjny

18.00 Kolacja

18.30 Wieczornica pielgrzymkowa

21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Jasnogórskiej

12 sierpnia

7.00 Pobudka

7.30 Modlitwa poranna; Godzinki

8.00 Śniadanie

Przejazd do znaku „Częstochowa”

Przejście do Klasztoru Jasnogórskiego

12.00 Msza Święta w Kaplicy Jasnogórskiej

14.30 Obiad

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30-17.00 Czas dla Brata i Siostry

17.00 Wieczornica pielgrzymkowa

19.00 Kolacja

21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Jasnogórskiej

13 sierpnia

7.00 Pobudka

7.45 Modlitwa poranna

8.00 Śniadanie

9.30 Msza Święta w Kaplicy Różańcowej

Zakończenie XXVIII Warsztatów w Drodze

CZYTAJ DALEJ

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

2020-08-05 07:46

[ TEMATY ]

pilegrzymka

Bp Marek Solarczyk

37. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej wyruszyła

W formie sztafety i duchowo – tak z powodu epidemii będą w tym roku pielgrzymować na Jasną Górę pątnicy ze stolicy. Pierwsi wyszli w środę z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie reprezentanci 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin na czele z bp Markiem Solarczykiem.

W czwartek 6 sierpnia wyjdą również tylko delegacje 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17".

Ci, którzy zostali na miejscu zaproszeni zostali do pielgrzymowania duchowego. Na tę formę w całości zdecydowali się np. uczestnicy 40. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która na pątniczy szlak ruszała 5 sierpnia. Zaproponowali oni pątnikom wydarzenia stacjonarne w stołecznym kościele akademickim św. Anny.

"Pielgrzymka to wyjątkowy, rodzaj rekolekcji w drodze, kiedy człowiek zostawia dotychczasowe przyzwyczajenie, luksus, pozwalając się prowadzić Bogu i Jego opatrzności" – powiedział PAP biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który w tym roku idzie już po raz piętnasty. Przyznał, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie zupełnie inne. "Nie będzie śpiewów, wołania bracie czy siostro. Będziemy iść samotnie w milczeniu. Będzie to okazja do osobistej refleksji i modlitwy" – powiedział hierarcha.

W ramach 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin wraz z biskupem na Jasną Górę będzie szło jeszcze czterech księży. Codziennie będą się wymieniać pokonując po dwóch przeznaczony na dany dzień odcinek trasy.

W ocenie biskupa tegoroczna sytuacja związana z epidemią jest w jakiejś mierze podobna do tej sprzed stu lat, kiedy w tych sierpniowych dniach Warszawa przygotowywała się do obrony przed nacierającą armią bolszewicką.

"Na front nie poszli wszyscy, którzy chcieli, ale tylko mężczyźni w sile wielu oraz młodzież. Natomiast ogromna rzesza ludzi została w swoich domach, co nie znaczy, że im nie zależało. Łączyli się duchowo modląc się w świątyniach, po domach, przygotowując zaopatrzenie dla polskich żołnierzy, opatrując rannych, tych, którzy wracali z pola bitew" – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Zapewnił, że przemierzając kolejne kilometry w drodze na Jasną Górę będzie niósł wraz innymi kapłanami intencje wszystkich, którzy gdyby nie epidemia, podążyliby wraz z nimi. "Będziemy także w modlitwie pamiętali o tych, którzy co roku witali nas po drodze, wspierali, dzielili się tym, co mieli" – powiedział biskup.

Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne również trasa 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin została zmieniona. Będą omijane miejsca, gdzie w ostatnim czasie notowano zakażenia. "Codzienne msze święte będziemy odprawiali na trasie, nie wchodząc do kościołów, ani żadnych kaplic" – poinformował bp Solarczyk.

Resztę pątników zaproszono do duchowego pielgrzymowania. "Jedną z from może być nawiedzanie tzw. kościołów nowennowych w diecezji warszawsko-praskiej, w których codziennie będzie msza święta celebrowane przez któregoś z biskupów, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski – wszystko w ramach przygotowań do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą" – powiedział hierarcha.

Dla tych, którzy potrzebują nieco wysiłku fizycznego zdaniem bp. Solarczyka pewną formą może być pielgrzymowanie piesze do miejscowych sanktuariów. "Na terenie Warszawy jest na przykład konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej, stołeczne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Matki Bożej z Lourdes. W Sulejówku jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, w Loretto koło Wyszkowa - Matki Bożej Loretańskiej, czy w Mińsku Mazowieckim - Matki Bożej Anielskiej nazywanej Hallerowską" – zauważył duchowny.

W ramach duchowego wędrowania uczestnicy 40. WAPM każdego dnia w kościele akademickim św. Anny w Warszawie będą mogli spotykać się na mszach św. o godz. 20. Następnie oprawę do pielgrzymkowego Apelu Jasnogórskiego zapewnią poszczególne grupy pielgrzymkowe – np.: 5 sierpnia grupa czarno-biała, 6 sierpnia - czerwona, a ostatniego dnia (14 sierpnia) - grupa biało-zielona.

"Wszystkim uczestnikom pielgrzymki zostaną zapewnione +Przewodniki duchowe+ oraz inne materiały, które pomogą duchowo przeżyć ten czas" – zapewnił przewodnik i rektor kościoła akademickiego św. Anny ks. Krzysztof Siwek. Dodał, że oprócz transmitowania wydarzeń stacjonarnych każdego dnia będą internetowe transmitowane na żywo, m.in. godzinki, konferencje, różaniec i koronka do miłosierdzia Bożego.

Specjalny program duchowy przygotowała także Warszawska 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza zwana paulińską. W dniach 6-14 sierpnia, pielgrzymi będą łączyć się na codziennej mszy św. w kościele Świętego Ducha w Warszawie. Liturgie z konkretnym przesłaniem na dany dzień będą celebrowane o godz. 9 i 17. Myślą przewodnią rekolekcji, które poprowadzi paulin o. Zbigniew Ptak, będą słowa - "Jak rozkochać się w mszy świętej".

W ramach 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" 6 sierpnia "fizycznie w drogę wyruszą jedynie przewodnicy grup. "Codzienne msz święte w kościołach i sanktuariach na trasie będą transmitowane dla pątników duchowych za pośrednictwem radia PallottiFM oraz w telewizji internetowej PallottiTV" - powiedział przewodnik pallotyn ks. Wojciech Świderski SAC.

Co roku pątnicy idą na Jasną Górę na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję