Reklama

Kielanówka - najmłodsza parafia w diecezji

W święto Matki Kościoła, 24 maja br. społeczność wiernych podrzeszowskiej Kielanówki otrzymała dar własnej parafii. To wydarzenie połączone zostało z odpustem ku czci św. Urszuli Ledóchowskiej, patronki tutejszej kaplicy, a obecnie kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość miała miejsce w części rozbudowywanej świątyni, która przygotowana jest obecnie do sprawiania Mszy św.
Bp Kazimierz Górny, na mocy władzy Kościoła, erygował parafię w Kielanówce. W obecności dziekana dekanatu Boguchwała - ks. dr. Jana Koca, ks. Ryszarda Kołodzieja - proboszcza parafii Zabierzów, z której to wydzielona została nowa wspólnota, oraz ogromnej rzeszy wiernych odbyło się także objęcie urzędu proboszcza przez dotychczasowego wikariusza parafii Zabierzów, od 10 lat pracującego w Kielanówce, ks. Marka Buchmana. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił szczególną uwagę na św. patronkę Urszulę Ledóchowską, dostrzegając jej pobożność, zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży, a także pogodę ducha, którą, jak wierzyła, wlewa w jej serce sam Chrystus. Biskup Ordynariusz wyraził ogromną radość z faktu, że w pobliżu Rzeszowa wzrasta kościół pod jej wezwaniem.
Tutejsi wierni od lat tęsknili za świątynią, za parafią i w tej tęsknocie niosła im wsparcie św. Urszula. Należąc bowiem do erygowanej w 1409 r. wspólnoty parafialnej w Zabierzowie, przemierzali daleką drogę do widocznego na racławowskim wzgórzu kościoła pw. Wszystkich Świętych. Od 1983 r., kiedy to za sprawą starań śp. ks. Stanisława Rejmana i ofiarności mieszkańców, w środku wioski stanął punkt katechetyczny z kaplicą na piętrze, można już było cieszyć się niedzielną Eucharystią bliżej domu. W 2000 r. Ksiądz Biskup skierował do tej filii ks. Marka Buchmana, jako wikariusza parafii Zabierzów z zamieszkaniem w Kielanówce. Był to moment wyjątkowy dla tutejszych mieszkańców, bo otrzymali dar kapłana, a przez niego łaskę codziennej Mszy św. i innych sakramentów. Dziś parafia zrzesza ok. 1100 wiernych zamieszkałych w Kielanówce, w części Racławówki, oraz tzw. Starej Trelówce, obecnie już dzielnica Rzeszowa.

Kaplica w centrum wsi

W wyjątkowo malowniczym miejscu, na wzniesieniu, skąd roztacza się piękna panorama wiosek, lasów, pagórków, pośrodku wsi znalazło się miejsce dla Boga. Na malutkiej działce, w bardzo trudnych dla Kościoła czasach, pozwolono wybudować punkt, gdzie dzieci z pobliskich domostw mogły zbierać się na katechezę. Tego nie można było zostawić bez echa. Budowa szła bardzo szybko i na Boże Narodzenie 1983 r. okoliczni mieszkańcy uczestniczyli tu w Pasterce. Powstała kaplica, gdzie w każdą niedzielę i jeden dzień w tygodniu odprawiana była Msza św. Nie można było od razu wybudować większej świątyni, bo nie było na to zgody. Poza tym plac był bardzo mały. Przez lata ks. Rejman starał się, by wykupić działki wokół, wierząc, że kiedyś stanie tu kościół, a obok niego plebania. Sam nie zdążył tego zrealizować, ale wspierał ks. Buchmana, który podjął się rozbudowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Patronka

W całej diecezji są tylko dwa kościoły pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej: w Ropczycach i w Kielanówce. Dlaczego ta właśnie święta została patronką kaplicy filialnej parafii Zabierzów? „To brzmi trochę jak żart, ale kiedy zapytałem o to ks. Rejmana powiedział, że nasza Urszula ma jeszcze małą kolejkę proszących, więc z gorliwością będzie wysłuchiwać tych, którzy obrali ją za patronkę”. Warto wspomnieć, że Sługa Boży Jan Paweł II beatyfikował Urszulę Ledóchowską w czerwcu 1983 r., czyli wtedy, kiedy podjęto dzieło budowy punktu katechetycznego z kaplicą, zaś jej kanonizacja miała miejsce w tym samym czasie, co decyzja o rozbudowie świątyni. W głównym ołtarzu znajdują się relikwie św. Urszuli, a sami wierni nazywają ją „swoją”, bo tak się już do niej przywiązali. Wiedzą, że mogą liczyć na jej wstawiennictwo.

Tym ludziom trzeba większej świątyni

„Gdy zostałem skierowany do Kielanówki w 2000 r., chciałem się dowiedzieć, jak najwięcej o ludziach, wśród których przyszło mi pracować. Widziałem, że w kaplicy jest ciasno, duszno, wielu nie może wspiąć się po stromych schodach, a tak chcieliby być na Eucharystii. Zacząłem rozmawiać o tym z ks. kan. Stanisławem Rejmanem, budowniczym kaplicy i wieloletnim proboszczem w Zabierzowie. Odpowiedział: Buduj! Ludzie Ci pomogą, mają dobre serca!” - opowiada Ksiądz Proboszcz. Rozbudowa kaplicy wymagała jakiegoś pomysłu, bo ta dotychczasowa mieściła się na piętrze, była mała, za mała jak na podrzeszowską miejscowość, w której ciągle przybywa mieszkańców. Żeby zaradzić wszystkim dylematom, stworzono projekt rozbudowy zakładający odwrócenie prezbiterium tak, aby wejście do kościoła było wygodniejsze, szczególnie dla chorych. Nowa świątynia będzie cztery razy większa, z dodatkowymi kilkudziesięcioma miejscami na chórze, i dwukrotnie wyższa od kaplicy. Jest jeszcze dużo pracy, ale parafia żyje nadzieją, że może już na Boże Narodzenie będzie gotowa.

Młoda parafia ma już wiele tradycji

Najprężniej działającą grupą jest Komitet Budowy Kościoła. Pośród innych duszpasterstw Ksiądz Proboszcz wymienia 25-osobową Liturgiczną Służbę Ołtarza z lektorami i animatorami LSO, scholę, Dziecięce Koło Caritas, kilkanaście Róż Różańcowych, Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym oraz zaangażowane w życie parafii poprzez organizowanie różnorodnych pielgrzymek Koło Gospodyń Wiejskich. „Modlimy się o powołania z naszych rodzin, obecnie na pierwszym roku WSD w Rzeszowie jest kleryk z Kielanówki” - dodaje z radością ks. Buchman. Nie można nie wspomnieć o wyjątkowym przedsięwzięciu, które znane jest już w okolicy, a nawet w regionie i ludziach tworzących je każdego roku. Mowa o Szopce Bożonarodzeniowej, największej w diecezji, bo budowanej na szerokości całego prezbiterium. Tego dzieła podjął się, wraz z grupą mężczyzn, Augustyn Inglot, mieszkaniec Kielanówki, który cały rok powoli udoskonala ten nieodzowny element tradycji Świąt Bożego Narodzenia. „Na razie stała w starej, mniejszej kaplicy, w tym roku szopka już była szersza, a kiedy nowy kościół zostanie otwarty, na pewno budowniczy sprostają i temu zadaniu” - zaznacza Ksiądz Proboszcz.
Najbliższym ważnym wydarzeniem dla młodziutkiej parafii będzie konsekracja rozbudowanej świątyni. Jeszcze dużo pracy przed Księdzem Proboszczem i wiernymi, ale nie brakuje też zapału, modlitwy, pomysłów oraz ufności, że śp. ks. Stanisław Rejman, którego marzeniem było to, co dzieje się tu teraz, wyprasza łaski dla swoich owieczek już przed obliczem Boga.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Siejba Słowa na Peryferiach. Głos prawdy w erze dezinformacji

2024-04-29 08:46

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

siejba słowa na peryferiach

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siejba słowa na peryferiach

Siejba słowa na peryferiach

"Życzę, aby Czytelnicy tych codziennych sentencji znaleźli coś dla siebie, co ich przybliży do Pana Boga i drugiego człowieka" – napisał bp Ignacy Dec w siódmym tomiku Siejby Słowa na Peryferiach.

W najnowszej publikacji bp Ignacy Dec zbiera swoje refleksje i myśli, które regularnie publikuje w przestrzeni medialnej, głównie na popularnej Platformie X, dawniej znanej jako Twitter. Siódmy już tom serii prezentuje Twitty z roku 2023, ukazujące się w postaci cyfrowej, a teraz zebrane i opublikowane w wersji papierowej.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję