Reklama

Kościół

Białoruś: w Mińsku odbyła się ekumeniczna i międzyreligijna modlitwa za ojczyznę

W mińskim kościele katolickim św. Szymona i św. Heleny, tzw. „Czerwonym”, metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył 18 sierpnia wieczorem modlitwie „Ojcze nasz” w intencji Białorusi z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu. Była to odpowiedź Kościoła katolickiego w tym kraju na wystosowane przez Komitet Wykonawczy Europejskiej Konferencji Komisji „Iustitia et Pax” wezwanie do ogólnokontynentalnej modlitwy za Białoruś.

[ TEMATY ]

ekumenizm

modlitwa

Białoruś

PAP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 19. czasu miejscowego - 18. czasu środkowoeuropejskiego. Witając wszystkich zgromadzonych gospodarz nabożeństwa zwrócił uwagę na ważność Modlitwy Pańskiej, która nie tylko łączy wszystkich chrześcijan, ale podkreśla też wspólnotowy charakter tych, którzy ją odmawiają. „Mówimy bowiem nie Ojcze mój, twój czy ich, ale nasz, bo On jest naszym wspólnym Ojcem” – podkreślił mówca. Prosił też Patronkę kraju – Matkę Bożą Budsławską o dalszą opiekę nad Białorusią.

Potem wszyscy odmówili Modlitwę Pańską, po czym abp Kondrusiewicz jeszcze chwilę rozważał zawarte w niej treści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie krótkie rozważania, nawiązujące do bieżącej sytuacji w kraju i przywołujące różne fragmenty Pisma Świętego, wygłosili przedstawiciele kolejno Kościołów: greckokatolickiego, chrześcijan pełnej wiary ewangelicznej, baptystów, chrześcijan wiary ewangelicznej, Białoruskiego Kościoła Prawosławnego oraz odwołujący się do Tory i Koranu naczelny rabin judaizmu postępowego i przewodniczący Rady Imamów Białorusi a także diakon niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Każdy z mówców podkreślał znaczenie czynnika duchowego i religijnego w życiu społecznym, modlił się o pokój i pomyślność swej ojczyzny zgodnie z zasadami i nauczaniem swego Kościoła i religii.

Reklama

Na zakończenie abp Kondrusiewicz podziękował jeszcze raz wszystkim obecnym, zwłaszcza duchownym, prowadzącym poszczególne modlitwy zgodnie ze swym wyznaniem i religią, po czym udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Przed opuszczeniem miejsca spotkania przypomniał, że dzień dzisiejszym jest liturgicznym wspomnieniem św. Heleny – współpatronki tego kościoła, a zatem jest świętem odpustowym, po czym zaprosił wszystkich do pozostania na Mszy św., która rozpoczęła się wkrótce potem.

Podziel się cytatem

Równolegle, o tej samej godzinie modlono się za Białoruś w wielu miejscach Europy. 17 sierpnia Komitet Wykonawczy Europejskiej Konferencji (krajowych) Komisji „Iustitia et Pax” wydał specjalne oświadczenie nt. bieżącej sytuacji na Białorusi, wzywając jednocześnie katolików naszego kontynentu do wspólnej modlitwy za jej naród.

W dokumencie tym, podpisanym przez przewodniczącego Komitetu bp. Noela Treanora z Irlandii Północnej, potępiono stanowczo „wszelkie formy przemocy i stosowania tortur przez władze białoruskie wobec zatrzymanych demonstrantów”. Wezwano również do „natychmiastowego zwolnienia wszystkich bezpodstawnie aresztowanych”.

Jako formę duchowego wsparcia narodu białoruskiego Komitet zaproponował odmówienie w całej Europie o godz. 18 czasu środkowoeuropejskiego modlitwy Ojcze nasz, aby w tym kraju „zwyciężyły prawda, sprawiedliwość i pokój”.

2020-08-18 20:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsko-niemiecka modlitwa biskupów upamiętni 75. rocznicę II wojny światowej

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

Polska

episkopat

wojna światowa

Niemcy

wojna

Filip Bramorski / pl.wikipedia.org

W najbliższą niedzielę, w wigilię 75-rocznicy wybuchu II wojny światowej przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec będą wspólnie modlić się o pokój w Gliwicach - w miejscu słynnej prowokacji, którą Hitler wykorzystał jako pretekst do rozpoczęcia działań wojennych. 1 września kard. Reinhard Marx odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego i grób ks. Jerzego Popiełuszki w stolicy. Specjalne słowo z okazji rocznicy wybuchu wojny ogłosi też Konferencja Episkopatu Polski.

Przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec wspólnie odprawią Mszę świętą 31 sierpnia o godz. 18 w Gliwicach. Przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, a kazanie wygłosi kard. Reinhard Marx. Będzie to główny punkt wizyty kard. Reinharda Marxa w Polsce, której celem jest m.in. wspólne upamiętnienie przez biskupów polskich i niemieckich 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
CZYTAJ DALEJ

O swoim grobie Franciszek zdecydował w 2022 roku. Pod wpływem Maryi

2025-04-25 21:52

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican News

W maju 2022 roku Papież Franciszek zdecydował, że jego grób ma się znajdować w Bazylice Matki Bożej Większej – powiedział kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor bazyliki Matki Bożej Większej. Podczas spotkania z dziennikarzami ujawnił, w jaki sposób doszło do podjęcia takiej decyzji przez Franciszka w maju 2022 roku.

W Bazylice Matki Bożej Większej pochowanych jest siedmiu papieży, Franciszek będzie ósmym. O wyborze tego miejsca na swój pochówek zadecydowała interwencja Matki Bożej, do której Franciszek miał wyjątkowe nabożeństwo. To właśnie przed znajdującą się w tej Bazylice ikoną Maryi Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) Papież spędzał wiele długich chwil na modlitwie przed kluczowymi wydarzeniami swego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Symfonia Miłosierdzia: Hołd dla Papieża Franciszka i wołanie o pokój

2025-04-26 17:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

hołd

Symfonia Miłosierdzia

wołanie o pokój

Radio Watykańskie

Symfonia Miłosierdzia

Symfonia Miłosierdzia

Wołanie o pokój i miłosierdzie dla świata – tym będzie wielkie wydarzenie muzyczno-religijne Symfonia Miłosierdzia, organizowana 26 kwietnia jednocześnie w Krakowie, Rzymie i na pięciu kontynentach. Organizatorom pobłogosławił jeszcze w lutymOjciec Święty. Teraz Symfonia będzie dziękczynieniem za pontyfikat Franciszka. „To będzie Symfonia dla Ciebie, Drogi nasz Ojcze święty Franciszku!” – mówią organizatorzy.

„Ojciec Święty Franciszek poruszył nasze serca i wezwał nas do działania. Jego świadectwo Miłosierdzia stało się dla nas inspiracją, aby w Roku Jubileuszu Nadziei odpowiedzieć na nie modlitwą - Symfonią Miłosierdzia” – mówi Jan Mrowca, główny organizator Symfonii Miłosierdzia, która o godzinie 17.00 rozpocznie się na wielkiej scenie przy sanktuarium w Łagiewnikach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję