Reklama

Kościół

Papież: kult maryjny istotnym dziedzictwem

„Pobożność maryjna jest dziedzictwem religijnokulturowym, które należy zachować w oryginalnej czystości” - napisał Franciszek.

[ TEMATY ]

Franciszek

Maryja

L'Oservatorre Romano

Ojciec Święty skierował przesłanie do prezesa Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej, o. Stefano Cecchina OFM w związku z planowaną na 18 września konferencją na temat powiązań religijności i przestępczości. W dokumencie datowanym 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, Franciszek apeluje o wyzwolenie pobożności maryjnej z „dodatków, władzy czy uwarunkowań, które nie spełniają ewangelicznych kryteriów sprawiedliwości, wolności, uczciwości i solidarności". Donosi o tym dzisiejsze wydanie włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”.

Dziennikarze, Filippo Rizzi i Enrico Lenzi zauważają, że papieskie przesłanie dotyczy wykorzystywania wydarzeń religijnych przez kręgi przestępczości zorganizowanej. Chodzi zwłaszcza o procesje i odpusty, aby zamanifestować swoją obecność na danym na terytorium, a także zyskać aprobatę społeczeństwa, wykorzystując w tym celu pobożność ludową. W minionych latach często media donosiły o „ukłonach” figur Matki Bożej czy świętego patrona przed domem szefa lokalnej mafii, będące znakiem hołdu a jednocześnie potwierdzeniem jego władzy na danym terytorium.

W tym kontekście Ojciec Święty podkreśla, że styl pobożności maryjnej musi być zgodny z orędziem ewangelicznym i nauczaniem Kościoła. Zaznacza, że jednym z tego kryteriów jest świadectwo życia uczestników tych uroczystości, poprzez przylgnięcie do Chrystusa i wielkoduszne dawanie siebie braciom, zawłaszcza najuboższym. Franciszek apeluje do wspólnot lokalnych, by czuwały nad właściwym przebiegiem świąt patronalnych, a poszczególni wierni przyjmowali postawy, które wykluczają fałszywą religijność, krzewiąc wiarę właściwie rozumianą i przeżywaną. Papież zachęca rektorów sanktuariów maryjnych, by stawały się one coraz bardziej „twierdzami modlitwy, ośrodkami oddziaływania Ewangelii, miejscami nawrócenia, fortecami pobożności maryjnej, ku którym z wiarą spoglądają wszyscy poszukujący prawdy zbawczej”.

Jednoczenie Ojciec Święty wyraził zadowolenie, że Papieska Międzynarodowa Akademia Mariologiczna postanowiła utworzyć departament analiz, studiów i monitorowania zagadnień powiązania religijności i przestępczości, w którym pracować będą także eksperci zewnętrzni: przedstawiciele sędziów, sił porządkowych i społeczeństwa obywatelskiego.

2020-08-20 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grupa teologów zarzuca papieżowi herezje i apeluje o skorygowanie błędów

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Z zarzutami propagowania herezji i apelem o skorygowanie błędów zwróciła się do papieża Franciszka grupa 62 duchownych i świeckich w liczącym 25 stron dokumencie zatytułowanym „Correctio Filialis de haeresibus propagatis”[Synowska korekta dotycząca szerzenia herezji]. W gronie jego sygnatariuszy znajduje się przełożony pozostającego poza jednością z Rzymem Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp Bernard Fellay.

Zdaniem autorów apelu papież w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, a także w innych związanych z nią wypowiedzi podtrzymuje siedem "stwierdzeń heretyckich" odnośnie do małżeństwa, życia moralnego i przyjmowania sakramentów oraz, że spowodował on szerzenie się tych "heretyckich opinii" w Kościele katolickim. Te 7 herezji wyrażono w języku łacińskim. Zarzuty dotyczą punktów od 298-305 oraz 308 i 311 "Amoris laetitia" a także między innymi braku odpowiedzi na wątpliwości wyrażone przez kardynałów Burke’a, Caffarry, Brandmüllera i Meisnera oraz odpowiedzi skierowanej do biskupów argentyńskich na temat stosowania "Amoris laetitia".

CZYTAJ DALEJ

Targi Wydawców Katolickich: przyznano nagrody Feniks

2022-09-29 13:52

[ TEMATY ]

Feniks

Biblista ks. prof. Roman Bartnicki nagrodzony został Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2022. Przyznano również FENIKSY Specjalne – m.in. dla bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, serii „Biblia Impulsy” pod redakcją naukową ks. dra hab. Janusza Wilka czy książki „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku” (Mińsk, Białoruś). Przyznano także nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach konkursowych. Ogłoszenie laureatów tych nagród, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, nastąpiło tuż po otwarciu XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się 29 września do 2 października w Warszawie.

Uroczysta gala wręczenia Nagród odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję