Reklama

Francja

Kard. Poupard kończy dziś 90 lat

Kard. Paul Poupard to jedna z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego ostatnich czasów. Ten francuski duchowny ma rodzinne korzenie w Wandei, a Jacques Cathelineau, który w 1793 r. rozpoczął bunt przeciwko republikanom, był przodkiem jego cioci.

[ TEMATY ]

Francja

urodziny

kard. Paul Poupard

Włodzimierz Rędzioch

Paul Joseph Jean Poupard urodził się 30 sierpnia 1930 r. w Bouzillé. Przygotowywał się do kapłaństwa w seminariach w Beaupréau i Angers, studiował także na paryskiej Sorbonie (teologia i historia). Przyjął święcenia kapłańskie 18 grudnia 1954 r. W latach 1972-1980 był rektorem Instytutu Katolickiego w Paryżu, a od 1979 do 1980 był także biskupem pomocniczym Paryża. Jan Paweł II sprowadził go do Watykanu w 1980 r., gdzie był przewodniczącym sekretariatu ds. niewierzących a następnie przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury (1988–2007). W marcu 2006 r. dodatkowo objął funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 25 maja 1985 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej, a w styczniu 1996 r. został podniesiony do rangi kardynała-prezbitera. W 2007 r. przeszedł na emeryturę a w 2010 r. utracił prawo do udziału w konklawe. Dziś, 30 sierpnia, kończy 90 lat.

Grzegorz Gałązka

Poznałem kard. Pouparda na początku lat 80-tych dzięki naszemu wspólnemu znajomemu Alainowi Galichonowi, szefowi francuskiego wydania L’Osservatore Romano. Ale szczególną okazją do zaprzyjaźnienia się z Kardynałem były obchody Roku Maryjnego (1987 – 1988), który został ustanowiony przez Jana Pawła II po opublikowaniu Encykliki „Redemptoris Mater”. Pracowałem wówczas w L’Osservatore Romano i śledząc planowane wydarzenia Roku Maryjnego w Rzymie stwierdziłem, że nie było żadnych polskich akcentów. W tamtym czasie byłem w ciągłym kontakcie z Adamem Bujakiem i od niego dowiedziałem się, że jego żona Ewa maluje obrazy na szkle, głównie polskie Madonny. Pomyślałem, że możnaby je pokazać w Rzymie. Ale sprawa nie była łatwa, gdyż nie miałem środków na wynajęcie specjalnego lokalu czy galerii. Z pomocą przyszedł mi ks. Gino Belleri, dyrektor księgarni Leoniana (Libreria Leoniana), która znajduje się tuż obok Watykanu. Oczywiście było to szczególne miejsce na wystawę, gdyż nie można było zawiesić obrazów na ścianach pokrytych regałami – zawiesiliśmy je nad stołami z książkami. Na otwarcie wystawy zaprosiłem właśnie kard. Pouparda, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury – byłem mile zdziwiony, gdy Kardynał przystał na moją propozycję. Inauguracja wystawy „Madonne Polacche dipinte su verto” Ewy Chmielnickiej-Bujak odbyła się 18 czerwca 1988 r. W swym przemówieniu kardynał, który tyle co wrócił z podróży do Polski, mówił czym dla Polaków jest Matka Boża, podkreślając, że wystawa świadczy o żywotności sztuki religijnej, zwłaszcza ikonografii maryjnej. Cieszyłem się, że wśród gości, którzy przybyli na inaugurację był również ks. prof. Janusz Pasierb, wybitny historyk i znawca sztuki i kultury. Zdjęcia podczas uroczystości robił Grzegorz Gałązka, który zaczynał wówczas w Rzymie swoją karierę fotografa papieskiego.

Grzegorz Gałązka

Od tamtego czasu spotykałem się wielokrotnie z francuskim Purpuratem, już jako współpracownik „Niedzieli” – przeprowadziłem z nim wiele wywiadów, z których te z ostatnich lat są dostępne również w internecie. Oto pięć z nich, które znajdują się na stronie tygodnika „Niedziela” począwszy od wywiadu o pontyfikacie Jana Pawła II z 2002 r. W ten sposób chciałbym uczcić sędziwego Kardynała, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który obchodzi dziś swe 90. urodziny.

2020-08-30 18:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości w 100. rocznicę urodzin Brata Rogera

[ TEMATY ]

Taize

Francja

pl.wikipedia.org

Wnętrze kościoła w Taizé

Wnętrze kościoła w Taizé

Nabożeństwem ekumenicznym i świętem młodzieży Kościoły chrześcijańskie we Francji uczciły 100. rocznicę urodzin założyciela Wspólnoty z Taizé, brata Rogera Schutza (1915-2005). Nabożeństwo w kościele Pojednania w Taizé prowadzili: następca brata Rogera – przeor Wspólnoty, brat Alois, katoliccy biskupi: Benoît Riviere (Autun) i Hervé Giraud ( Sens-Auxerre) oraz przewodniczący Federacji Protestanckiej Francji, pastor François Clavairoly.

Pod hasłem „Na drodze do nowej solidarności” Wspólnota z Taizé rozpoczęła niedawno uroczysty rok, który potrwa do stycznia 2016. W tym czasie wspominana będzie 100. rocznica urodzin jej założyciela (12 maja), 10. rocznica jego śmierci (16 sierpnia) oraz 75. rocznica założenia Wspólnoty w 1940 roku (20 sierpnia). Brat Roger był także inicjatorem corocznych spotkań młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję