Reklama

Pod patronatem Jana Długosza

Tegoroczne - IX Dni Długoszowskie już za nami. I choć następne, jubileuszowe, dopiero za rok, warto przyjrzeć się z bliska organizatorom tej ogólnopolskiej imprezy, którymi są Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” i Zespół Szkół nr 2 im. ks. Jana Długosza w Kłobucku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek działalności Stowarzyszenia związany jest z osobą prof. Andrzeja Chwalby - historyka, eseisty, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. To on wpadł na pomysł powołania PSE „Wieniawa”, którego głównym założeniem jest popularyzacja i kultywowanie pamięci o ks. Janie Długoszu. Bezpośrednią przyczyną powstania Stowarzyszenia było nadanie Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Kłobucku imienia księdza Jana Długosza. Uroczystość ta odbyła się 14 października 2000 r. Po kilkumiesięcznych staraniach, 21 stycznia 2001 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Warto podkreślić, że od początku PSE „Wieniawa” miało poparcie abp. Stanisława Nowaka metropolity częstochowskiego. W nazwie umieszczono zawołanie herbowe, aby tym bardziej podkreślić związki Kronikarza z Kłobuckiem i oddać mu należny szacunek. Na czele Stowarzyszenia stoi mgr Andrzej Sękiewicz - nauczyciel, katecheta Zespołu Szkół nr 2 noszącego imię ks. Jana Długosza, wielkiego Dziejopisa.
Działalność Stowarzyszenia jest bardzo szeroka. Oprócz promowania historii i osoby ks. Jana Długosza PSE „Wieniawa” zajmuje się także edukacją. W ramach Wszechnicy Długoszowej (powstałej w 2005 r.) odbywają się wykłady, prowadzone przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki. W tym roku między innymi z wykładami gościli w Kłobucku: prof. Piotr Sztompka - socjolog, prof. Władysław Stróżewski - filozof oraz prof. Andrzej Zoll - prawnik.
Jednak do najbardziej popularnych przedsięwzięć Stowarzyszenia należą Dni Długoszowskie, które organizowane są od roku 2001. Ich celem jest promocja historii, ale także miasta, z którym ks. Jan Długosz był związany przez kilkanaście lat.
W tym roku, obok licznych imprez sportowo-kulturalnych, znalazła się także ogólnopolska sesja naukowa w formie wykładów uniwersyteckich. Tygodniowe Dni Długoszowskie zakończyła Msza św., którą sprawował proboszcz parafii pw. św. Marcina - ks. płk dr Wiesław Korpeta, a homilię wygłosił ks. inf. prof. dr hab. Jan Kowalski dr h.c. PWT we Wrocławiu, wykładowca na wielu uczelniach. „Historia nauczycielką życia. Ksiądz Jan Długosz, historyk, mąż stanu, kapłan, który żył przed pięciuset laty, uczy. I dobrze uczy. A ziemia brzeźnicko-kłobucka ma się czym chlubić i od kogo brać wzór” - mówił w homilii Ksiądz Profesor.
Na zakończenie Zarząd PSE „Wieniawa” wręczył Księdzu Infułatowi Statuetkę Długosza, która jest przyznawana honorowym i najbardziej zasłużonym osobom dla Stowarzyszenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od kilku lat współorganizatorem Długossianów jest również parafia św. Marcina na czele z ks. kan. W. Korpetą.
PSE „Wieniawa” na stałe wpisało się w życie kulturalno-oświatowe nie tylko miasta, ale i całego kraju. I choć napotyka ono wiele trudności, miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie rozwijało swoją działalność i przyczyni się do lepszego poznania osoby ks. Jana Długosza, proboszcza, dyplomaty, kronikarza i miejsc z nim związanych.

ud

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skrytka dla Nowaka, milczenie Tuska

2025-09-24 08:48

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Sprawa Sławomira Nowaka to gotowy scenariusz na serial polityczno-kryminalny. Mamy bowiem i pieniądze w skrytkach, i tajemnicze notatki, i nagrania, które nagle znikają ze stron Prokuratury Krajowej. A w tle – Donald Tusk, jego polityczne otoczenie oraz rząd, który dziś z jednej strony mówi o poszanowaniu niezależnych instytucji, a z drugiej sam decyduje, które sprawy mają być badane, a które zamiatane pod dywan.

Śledczy nie mieli wątpliwości: setki tysięcy euro, dolarów i złotych znalezione w mieszkaniu Jacka P. miały należeć do byłego ministra transportu. Dodatkowo w rękach prokuratury znalazły się notatki – z wyliczeniami sum, nieruchomości, przepływów gotówkowych. Biegli grafologowie jednoznacznie wskazali: to pismo Sławomira N. I choć wydawałoby się, że taki materiał dowodowy nie pozostawia złudzeń, dziś próżno go szukać na oficjalnych stronach państwowych. Zniknął – dokładnie tak, jak zniknęły polityczne kłopoty Donalda Tuska, gdy jego dawny współpracownik stał się oficjalnie „więźniem politycznym”.
CZYTAJ DALEJ

ONZ/ Nawrocki: Rosja musi zakończyć wojnę i przyjąć za nią pełną odpowiedzialność

2025-09-24 07:11

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki podkreślił podczas debaty w ONZ, że Rosja musi zakończyć wojnę i przyjąć za nią pełną odpowiedzialność. Zaznaczył, że sprawcy wszystkich zbrodni międzynarodowych muszą być sądzeni przed właściwymi sądami.

Prezydent ocenił, że obecne działania Rosji nie wskazują na gotowość do prawdziwego pokoju. - Deklaracjom o dialogu towarzyszą ofensywy militarne i ataki na ukraińskie miasta, których ofiarami są cywile, w tym dzieci. Kiedy Moskwa mówi „pokój”, w praktyce ma na myśli kapitulację Ukrainy. Rozmowy pokojowe muszą obejmować udział władz Ukrainy i mieć mandat jej obywateli - podkreślił Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

„O jedynym takim wydarzeniu, które jest cudem codziennym” – jasnogórskie rekolekcje o Eucharystii wznowione

2025-09-24 17:56

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

BP KEP

Co wydarza się między ołtarzem a niebem, a co pomiędzy mną a ołtarzem? Jak przeżywam Eucharystię, jaka jest moja odpowiedź na miłość Chrystusa? Czy widzę cud czy zjawisko socjologiczne, kościelny rytuał? Na wiele pytań związanych z Mszą św. po raz kolejny można szukać odpowiedzi podczas Jasnogórskich „Rekolekcji o uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Powakacyjna edycja rozpocznie się już w najbliższy piątek, 26 września.

Wrześniowe spotkanie rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 w piątek, a zakończy w niedzielę, 28 września, Eucharystią o godz. 13.00 w Bazylice. Konferencjom w całości poświęcona jest sobota, zaplanowano ich sześć.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję