Reklama

Wiadomości

Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie "Balladyny"

"Balladyna" Juliusza Słowackiego jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy - powiedział w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda inaugurując razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą 9. edycję Narodowego Czytania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Czytamy wielkie dzieła polskiej literatury, dzisiaj +Balladyna+ Juliusza Słowackiego czytana przez artystów tutaj, w Ogrodzie Saskim, czytana przez artystów w różnych miejscach, ale czytana też przez dzieci, dorosłych, babcie, rodziców, dziadków, czytana w różnych miejscach, przez nauczycieli, pewnie także przez polityków lokalnych, a czasem i tych na najwyższych szczeblach władzy, ale mam nadzieję, że po prostu czytana przez wszystkich" - mówił prezydent.

Reklama

Ocenił, że jest to literatura, która "głęboko jest zakorzeniona w naszej polskiej historii, mentalności". "Literatura, która mogę śmiało powiedzieć jest absolutnie elementem naszej tożsamości, naszej polskiej kultury i polskiej duszy. Przecież to jest także i lektura szkolna, więc to narodowe czytanie przyda się również i szkolnej młodzieży. Mam nadzieję, że jak najwięcej z nich będzie tutaj zgromadzonej" - podkreślił prezydent.

Podziel się cytatem

Wskazał, że w "Balladynie" jest "wiele treści uniwersalnych, które budują postawy, które uczą, które pokazują", bo Słowacki "nie tylko marzył i pokazywał to, co chciałby, żeby było piękne, ale także potrafił wytykać Polakom ich przywary, uczyć, aby tak nie działać, wspominając wszystko to, co kiedyś do upadku Rzeczypospolitej doprowadziło".

"To, co było złe. To, co chciał, żebyśmy z naszej mentalności wyplenili, może właśnie dlatego by tak bardzo ceniony przez tych, którzy o niepodległą Polskę walczyli, jak choćby przez marszałka Józefa Piłsudskiego" - dodał prezydent.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oceniła, że utwór Słowackiego należy do "najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu". "I choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak +Makbet+, +Sen nocy letniej+ czy +Król Lear+, to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, interesujących bohaterów, jak tytułowa Balladyna i jej siostra Alina, Goplana, Kirkor czy Skierka, ale też polskiej, słowiańskiej scenerii" - zwróciła uwagę Kornhauser-Duda.

Reklama

"Trzeba powiedzieć, że +Balladyna+ to także utwór historiozoficzny, opowiadający o regułach rządzących dziejami, o tragedii narodu. Występuje w niej wygnany prawowity władca, a także król uzurpator, który sprawuje krwawe rządy i gnębi swój lub. Występuje w niej także krytyka władzy autorytarnej i tak właśnie +Balladynę+ czytała carska cenzura, która wpisała +Balladynę+ na listę dzieł zakazanych, ale w +Balladynie+ występują również elementy groteski, utwór skrzy się żartem, humorem i ironią" - wskazała pierwsza dama.

"Balladyna" czytana w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie tak licznej obsady nie miała nigdy w historii - w każdym z pięciu aktów dzieła Juliusza Słowackiego zobaczymy inny zestaw aktorów. W IX odsłonie Narodowego Czytania udział bierze ponad 60 aktorów m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ krap/

2020-09-05 13:26

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stambuł: prezydent Duda spotkał się z patriarchą Bartłomiejem

[ TEMATY ]

Turcja

Andrzej Duda

patriarcha

para prezydencka

Agata Kornhauser‑Duda

PAP/Leszek Szymański

Podczas drugiego dnia wizyty w Turcji Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Stambule z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Złożyła też wizytę w miejscowej katedrze św. Jerzego.

– Patriarcha jest symbolem i latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego i Kościołów wschodnich, także w naszej ojczyźnie, w Polsce – mówił Prezydent RP podczas spotkania. – My, z małżonką, jesteśmy wiernymi Kościoła katolickiego, ale wizyta u naszych braci jest dla nas wielkim przeżyciem, zarówno duchowym, jak i przeżyciem przyjaźni.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży

2025-03-12 17:30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

episkopat Polski

Episkopat News/flickr.com

Duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży - uważa bp Andrzej Przybylski, przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, który przedstawił tę tematykę na 400. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie. Biskupów zachęcił do tworzenia i rozwoju ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach.

W rozmowie z KAI bp Andrzej Przybylski zaznaczył, że duszpasterstwo powołań nie ogranicza się do rekrutacji do diecezjalnego seminarium duchownego czy nowicjatu zakonnego. Jest to bowiem stała troska Kościoła o towarzyszenie ludziom w wyborze różnych dróg życiowych, w tym także w służbie Panu Bogu, czyli powołania do życia konsekrowanego czy kapłaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny dzień skupienia pracowników Caritas

2025-03-13 10:25

Caritas AP

Zajęcia prowadził ks. prof. Stanisław Haręzga

Zajęcia prowadził ks. prof. Stanisław Haręzga

Rozpoczęty okres wielkiego postu, dla chrześcijan jest szczególnym czasem refleksji i zadumy. Przez najbliższe dni i tygodnie wielu z nas przygotowywać się będzie do obchodów Świąt Wielkanocnych. Pomocą w odkrywaniu znaczenia i istoty tajemnic naszej wiary są, m.in. nabożeństwa wielkopostne (droga krzyżowa, gorzkie żale), rekolekcje, dni skupienia oraz udział w sakramentach (pokuta, msza święta). Na te wyjątkowe dni, wielu chrześcijan podejmuje także różne formy umartwienia, czyni postanowienia czy wyrzeczenia. Wszystkie te praktyki mają zasadniczo na celu umocnienie wiary, odnowienie relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, odkrywanie sensu życia oraz prawdy o zbawieniu.

Od wielu lat, dobrą okazją do głębszego odkrywania znaczenia tego okresu jest organizowany dla pracowników przemyskiej Caritas, coroczny wielkopostny dzień skupienia. Odbywa się on już tradycyjnie w pierwszą sobotę po środzie popielcowej i organizowany jest w różnych częściach naszej archidiecezji. W tym roku miał on miejsce 8 marca w Przemyślu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję