Reklama

Troszczmy się o rod ziny

Niedziela rzeszowska 52/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Józef Kula: - Jaką rolę spełnia Rada ds. Rodziny przy KEP?

Bp Kazimierz Górny: - Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski ma za zadanie wspomaganie Konferencji w jej pracy i podejmowaniu decyzji odnośnie do problematyki rodziny. Radę tworzą członkowie Rady i konsultorzy. Należą do niej biskupi, kapłani i osoby świeckie, zaangażowane w starania o prawa rodziny. Podstawowym zadaniem jest koordynowanie w realizacji programu pracy. W każdej diecezji odpowiedzialny jest biskup diecezjalny za duszpasterstwo rodzin, a z biskupem współpracuje diecezjalny duszpasterz rodzin.

- Papież Benedykt VI w swoim nauczaniu bardzo mocno akcentuje problematykę rodziny, a zwłaszcza zachęca do modlitwy za współczesne rodziny. Co stanowi inspirację do tak zdecydowanego podjęcia tego tematu przez Ojca Świętego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Troska o życie. Było to świadectwo troski o cywilizację życia i miłości. Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział: „swoim czynię gorący apel papieża Jana Pawła II o odpowiedzialność za wszystkich i za każdego. Wzywam wszystkich odpowiedzialnych za politykę, ekonomię i komunikację społeczną, aby uczynili wszystko, co możliwe, by promować kulturę coraz większego szacunku dla życia ludzkiego, aby troszczyli się o nie, stwarzając warunki sprzyjające przyjęciu i rozwojowi życia ludzkiego”. Papież od początku pontyfikatu, podobnie jak Jan Paweł II, wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęca obronie życia ludzkiego. Przypomina światu, że życie ludzkie jest święte od momentu poczęcia. Panem życia jest Bóg. Człowiek nie ma prawa, w żadnej sytuacji przyznawać sobie tego prawa. Przypomnę choćby wypowiedź Benedykta XVI z Hiszpanii, z ostatniej pielgrzymki, gdzie wzywał „…aby mężczyzna i kobieta, zawierający małżeństwo i tworzący rodzinę, byli zdecydowanie wspierani przez państwo; aby bronić życia dzieci jako świętego i nienaruszalnego od chwili jego poczęcia; aby przekazywanie życia cieszyło się godnością, było doceniane i wspierane prawnie, społecznie i ustawodawczo. Dlatego Kościół sprzeciwia się wszelkim formom odrzucania życia ludzkiego i popiera to wszystko, co wspiera porządek naturalny w środowisku instytucji rodzinnej”.
Równocześnie Ojciec Święty przypomniał nam w ostatnich dniach o potrzebie „jednoznacznego zaangażowania w obronę życia ludzkiego na każdym jego etapie, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, krzewienia stabilnego życia rodzinnego, zgodnie z normami prawa naturalnego i budowania pokoju i sprawiedliwości tam, gdzie jest konflikt”. Wszyscy bądźmy obrońcami życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to dzisiaj najważniejsze zadanie każdego człowieka.

- Adwent i święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, w którym czekamy i radujemy się z narodzin Bożego Dziecięcia, zatem modlitwa w tym okresie w intencji życia ma szczególny wymiar…

- Życie ludzkie jest święte i zawsze winniśmy stawać w jego obronie. Adwent i Boże Narodzenie to rodzinny czas i rodzinne święta. Mówi się, że Boże Narodzenie to święta dzieci. A więc i temat obrony najmniejszych i bezbronnych jest w tym okresie szczególnie ważny. Wzorem jest nam Święta Rodzina. Odkąd nasila się walka z życiem, wyrażająca się obecnie w tendencjach ustanowienia ustawy broniącej in vitro, Kościół tym bardziej wzywa do modlitwy o zgodne z prawem Bożym uchwały w tej sprawie. Nade wszystko wzywa do modlitwy, by ludzie odpowiedzialni za życie, a więc małżonkowie, lekarze, pielęgniarki żyli w prawdzie, że od chwili poczęcia istnieje człowiek, który winien być chroniony. Wiele osób w tym czasie podejmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

- W tym roku 27 listopada był dniem wielkiej ogólnoświatowej modlitwy-czuwania na rzecz życia. Co dalej, jak w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń ma wyglądać troska o życie? Na co mogą liczyć rodziny w naszej diecezji?

- Jako przewodniczący Rady ds. Rodziny podkreślam stale, że nadal brak jest w Polsce polityki prorodzinnej. Rodzina ma prawo oczekiwać na pomoc od państwa, aby mogła wypełnić właściwą sobie misję. Jeśli nie zostanie wprowadzony program polityki prorodzinnej, grozi Polsce kryzys rodziny, a także kryzys demograficzny, co pociągnie za sobą kryzys gospodarczy. Dlatego potrzebna jest wielka troska o rodzinę i troska o życie. Życia winniśmy bronić zawsze i we wszystkich sytuacjach. Jak wspomniałem, życie jest święte. Tu nie ma miejsca na dwuznaczność. Mówiąc o obronie życia, mamy na uwadze życie rozpoczynające się w łonie matki, a więc życie od momentu poczęcia, a także każde życie. Troską ma być objęte małe dziecko, dorosły człowiek i także w sędziwym wieku, ten którego życie „chyli się ku zachodowi”.
Co będziemy czynić? Przede wszystkim musi być modlitwa całego Kościoła.
Istnieje u nas, jak w każdej diecezji, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Poradnictwo Rodzinne, przygotowanie młodzieży do sakramentu małżeństwa. Powinny być cały czas audycje w Radiu Via, prasie katolickiej, w materiałach duszpasterskich. Swoją wymowę ma świętowanie rocznic zawarcia sakramentu małżeństwa, a także uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej. Są środowiska, grupy, które są szczególnie skierowane na troskę o rodziny, np. Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, Adopcja Duchowa, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Ruch Domowego Kościoła, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
W roku liturgicznym i kalendarzowym jest wiele momentów zwracających uwagę na obronę życia, m.in. 25 marca - Dzień Świętości Życia. Tutaj jest cały program działań, łącznie z pielgrzymką na Jasną Górę, jest Dzień Dziecka i Dzień Matki, jest pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę w ostatnią niedzielę września.
Na podkreślenie zasługuje służba Caritas naszej diecezji. Wszystkim potrzebującym rodzinom Caritas niesie pomoc, a szczególną opieką objęte są rodziny wielodzietne.
Ruch Domowy Kościół prowadzi dom w Czarnej Sędziszowskiej, w którym mogą odpocząć, skorzystać z rekolekcji czy dnia skupienia rodziny naszej diecezji, jest także wiele ośrodków dla dzieci i młodzieży przeznaczonych na wakacyjny odpoczynek. Zachęcamy rodziny, by włączały się w program pracy roku liturgicznego. Dla wielu jest wciąż miejsce w grupach parafialnych - zapraszam serdecznie do udziału w nich.
Wszystkim rodzinom naszej diecezji życzę, by wpatrzone w Świętą Rodzinę Jezusa, Maryi i Józefa budowały komunię jedności z Bogiem i wzajemnie między sobą, a także z innymi rodzinami.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. Stanisław Starczyński

2025-01-06 12:00

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Materiały kurialne

Śp. ks. Stanisław Starczyński

Śp. ks. Stanisław Starczyński

5 stycznia 2025, w 90. roku życia i 59. roku kapłaństwa, w szpitalu w Zielonej Górze zmarł śp. ks. kan. Stanisław Starczyński, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ks. Stanisław Starczyński urodził się 8 maja 1935 we wsi Strzałków (pow. Busko-Zdrój, woj. świętokrzyskie). W 1947 roku jego rodzina przeprowadziła się do Róży Wielkiej koło Wałcza. Tam Zmarły ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej w Wałczu. Po zdobyciu zawodu ślusarza podjął pracę w Zakładach Sprzętu Budowlanego w Katowicach, a później w kopalni Gottwald. Po pomyślnym przebyciu doświadczenia ciężkiej choroby postanowił zostać kapłanem. Powrócił do Wałcza i rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. W 1955 roku przerwał naukę i odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Po powrocie z wojska kontynuował naukę i w 1959 roku uzyskał świadectwo dojrzałości.
CZYTAJ DALEJ

Pokłonili się Dzieciątku na Hubskiej

2025-01-06 20:10

Marzena Cyfert

Orszak Trzech Króli w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Orszak Trzech Króli w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Parafialny Orszak Trzech Króli odbył się w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Wzięli w nim udział: dzieci, młodzież, starsi i najstarsi mieszkańcy parafii.

Przeszli ulicami osiedla, dając świadectwo swojej wiary a na koniec wraz z Trzema Królami złożyli pokłon Dzieciątku i spotkali się w sali parafialnej na wspólnym kolędowaniu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję