Reklama

Posługa kapłańska - dekanat szczecin-słoneczne (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentujemy kolejne parafie dekanatu Szczecin-Słoneczne.

Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP na os. Słonecznym w Szczecinie

14 stycznia 1985 r. została erygowana parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym w Szczecinie. Jej pierwszym proboszczem został ks. Jan Cichy. Podjął on trud organizacji parafii oraz sanktuarium Matki Bożej. Rozpoczął budowę sanktuarium oraz z wielkim zapałem rozwijał kult maryjny. Po wybudowaniu sanktuarium zadbał o wyposażenie kościoła. Kolejnym proboszczem w 1999 r. został ks. Ireneusz Pastryk, który podjął i kontynuował dzieło rozpoczęte przez poprzednika. Zajął się również budową kościoła parafialnego. W 2008 r. na tym urzędzie zastąpił go ks. kan. Henryk Silko, kapłan emanujący radością i życzliwością. Z wielkim zaangażowaniem podjął starania poprzedników. W sanktuarium przeprowadził remont generalny oraz zajął się wykończeniem kościoła parafialnego. Jest odpowiedzialny za Centrum Duchowości Fatimskiej przy sanktuarium Pani Fatimskiej. Księdza kustosza w posłudze wspierają: ks. Sebastian Kazimierski, ks. Piotr Madejski, ks. Tomasz Ceniuch. Na terenie parafii mieszka ks. Robert Kos, kapelan Okręgowy Służby Więziennej, kapelan Więziennictwa Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, kapelan Aresztu Śledczego w Szczecinie oraz duszpasterz Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy. Pomimo tak krótkiej historii posługa kapłańska w tej parafii wydała liczne owoce, którymi są powołania: ks. Sławomir Burakowski TChr, o. Jerzy Norel OFM, o. Dariusz Śmiałek OFM, ks. Grzegorz Podlaski, ks. Andrzej Galant, ks. Dominik Zakrzewski, s. Mariola Leszak OP, s. Elżbieta Ciesielczuk OCD.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie-Żydowcach

W Boże Narodzenie 1987 r. została erygowana parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Żydowcach. Parafię obsługują księża chrystusowcy. Pierwszym proboszczem został ks. Zbigniew Rakiej TChr, który w ostatnich latach pełnił posługę wikariusza generalnego zgromadzenia. Podjął się zadania organizacji parafii. W 1989 r. został poświęcony kościół parafialny. Posługę proboszcza pełnił do 1992 r. W latach 1992-2001 proboszczem był ks. Janusz Mękarski TChr, wspominany już wcześniej w parafii w Zdrojach. Zaangażował się w duszpasterstwo i kontynuował dzieło poprzednika. W 2001 r. urząd proboszcza objął ks. Mirosław Czerwiński TChr, który dynamicznie zaangażował się w posługę w parafii, podejmując wiele ważnych inicjatyw. Posługa kapłańska w tej parafii zaowocowała nowymi powołaniami: s. Ewa Witicz MChr, s. Agnieszka Jaszke SIC, s. Dorota Dąbkowska MChr.

Reklama

Parafia pw. Opatrzności Bożej na os. Majowym w Szczecinie

Jedną z młodszych parafii dekanatu jest parafia pw. Opatrzności Bożej w Szczecinie. Została erygowana 1 lipca 1992 r. Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. Tadeusz Szponar, który tę posługę pełni do dziś. Z wielkim zapałem zaangażował się w tworzenie parafii. Dzięki jego staraniom został wybudowany kościół parafialny oraz plebania. Ksiądz proboszcz zadbał również o wzrost Kościoła duchowego. Zainicjował powstanie wielu grup duszpasterskich, m.in. Żywego Różańca, Odnowy w Duchu Świętym oraz Oazy Rodzin. W parafii rozwija się kult św. Ojca Pio. W posłudze pasterskiej księdza proboszcza wspiera wikariusz ks. Krzysztof Okrzyński. Z parafii wywodzą się: s. Katarzyna Wilczewska CSFN oraz s. Anna Rybicka.

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Szczecinie-Kijewie

1 lipca 1997 r. został powołana parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Szczecinie-Kijewie. Pierwszym proboszczem parafii został ks. kan. Emanuel Lose, który podjął się dzieła tworzenia parafii. Dzięki jego staraniom już w grudniu 1997 r. został wybudowany i poświęcony kościół parafialny. Ksiądz Emanuel zatroszczył się również o dobro duchowe parafian, podejmując wiele cennych inicjatyw duszpasterskich. Z parafii pochodzi s. Małgorzata Kuziak MChr.

Parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na os. Bukowym w Szczecinie

Ostatnią parafią, którą nawiedzamy, jest najmłodsza wspólnota dekanatu pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na os. Bukowym w Szczecinie. Pierwszym proboszczem odpowiedzialnym za organizację parafii został ks. prał. Andrzej Pastuszak. Z wielkim zaangażowaniem zabrał się do wybudowania i wykończenia kościoła parafialnego. Podjął również budowę domu parafialnego. Dzięki jego staraniom przy kościele poświęcony został przez kard. Józefa Glempa pomnik Jana Pawła II. W parafii obecne jest również dynamiczne duszpasterstwo skupiające w różnych grupach dzieci, młodzież i starszych. W posłudze księdza proboszcza wspiera wikariusz ks. Tomasz Worobec.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję