Reklama

Diecezja, która umiłowała Maryję

- Matka Jezusa narodzona ongiś na ziemi, narodziła się potem dla nieba. Jest Ona i będzie do końca Matką Kościoła, Matką nas wszystkich, Matką, która nigdy się nie starzeje i nigdy nam nie umrze. Dziękujemy Bogu za Jej narodzenie - mówi biskup świdnicki Ignacy Dec, któremu przyszło być pasterzem diecezji, która w szczególny sposób umiłowała Matkę Bożą.

Niedziela świdnicka 6/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Dnia 11 lutego Kościół wspomina Najświętszą Maryję Pannę z Loudres - Madonnę z jednego z najsłynniejszych sanktuariów na świecie. Warto przy tej okazji przypomnieć, że diecezja świdnicka jest miejscem, w którym szczególnie mocno rozwinął się kult maryjny.
- To prawda, że w wielu wspólnotach parafialnych otacza się szczególną czcią wizerunki Matki Bożej - mówi bp Adam Bałabuch. - Większość z nas z pewnością słyszała o otaczanych kultem figurkach Madonn z Wambierzyc (Matka Boża Królowa Rodzin), Śnieżnika (Matka Boża Przyczyna naszej Radości, zwana też Matką Bożą Śnieżną) czy w Bardzie (Matka Boża Strażniczka Wiary). Jednak w wielu mniejszych kościołach i parafiach wielbi się Maryję. Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów, Stary Wielisław, Kiełczyn, Bobolice... Tych miejsc jest tak wiele, że nic dziwnego, że nasz biskup diecezjalny często nazywa diecezję świdnicką Krajem Maryi.
Sam biskup pomocniczy także w szczególny sposób związany jest z Matką Bożą. Jego dewizą jest sentencja: „Totus Christi et Mariae” (Cały Chrystusa i Maryi). Wyraża ona całkowite oddanie się w posłudze pasterskiej Chrystusowi i Maryi.
- Maryja jest dla mnie bardzo ważna - opowiada biskup Adam. - Jest nam dana przez Jezusa Chrystusa za Matkę i dlatego wpisuje się w naszą pobożność. Sługa Boży Jan Paweł II, z którego beatyfikacji będziemy cieszyć się 1 maja tego roku, pokazał nam bardzo wyraźnie, jak ważna jest rola Maryi w Kościele: nie tylko poprzez motto swojego pontyfikatu „Totus Tuus” (Cały Twój), ale również poprzez zawierzenie Jej swego życia i posługi. Tak samo i ja - wzorem Papieża Polaka - swoje życie i posługę zawierzyłem Chrystusowi i Maryi.
- Maryja jest Matką i zarazem Uczennicą Chrystusa. To Ona pierwsza przyjęła i wypełniła najlepiej z ludzi nowe przykazanie miłości ogłoszone przez Jezusa. Tak jak jesteśmy pewni miłości Chrystusa do nas, tak również jesteśmy przekonani o Jej miłości do każdej i każdego z nas - podkreśla bp Ignacy Dec. - Z Maryją idziemy przez życie, z Maryją przeżywamy nie tylko poszczególne etapy naszego życia, ale i etapy roku kalendarzowego.

Góra Wszystkich Świętych

Maryjność naszej diecezji można mierzyć choćby liczbą sanktuariów. Najwięcej chyba jest tych, poświęconych Matce Bożej Bolesnej. Jedno z nich, całkiem kameralne i w porównaniu z resztą sanktuariów młode, niedaleko Wambierzyc, usadowiło się na przepięknie położonej wśród lasów Górze Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.) nieopodal Nowej Rudy i Słupca. Znajdująca się w nim figurka Madonny błagalnie składa ręce, a w serce ma wbity miecz. Można tu uczestniczyć w coniedzielnej Mszy św. o godz. 15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stary Wielisław

Równie wartą odwiedzenia, urokliwą świątynią jest średniowieczne sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu niedaleko Polanicy-Zdroju z cudowną figurką, którą wyrzeźbił w 1274 r. mieszkaniec wioski. I o tym miejscu mówi się, że zatrzymał się tu św. Wojciech. To jedna z tzw. świątyń warownych, otoczonych murem z otworami strzelniczymi i basztami, w której mogła schronić się w czasie najazdu wroga okoliczna ludność. Szczególne łaski sprawiają, ze pielgrzymują tu nie tylko Polacy, lecz również Czesi i Węgrzy.

Bobolice

Reklama

Jeszcze inne sanktuarium Matki Bożej Bolesnej można znaleźć w niewielkich Bobolicach k. Ząbkowic Śląskich. To sanktuarium o charakterze lokalnym, ale żyje dzięki Pieszej Pielgrzymce Świdnickiej na Jasną Górę, która przechodzi przez Bobolice i zatrzymuje się w sanktuarium na Eucharystię. Tamtejsza figurka przedstawia Matkę Bożą ze zdjętym z krzyża Chrystusem na kolanach.

Wałbrzych

Matka Boża Bolesna jest także patronką Wałbrzycha, gdzie znajdujemy kolejne sanktuarium maryjne. Jest to najstarszy udokumentowany zabytek tego miasta, związany z legendą o rycerzu, który dziękując Matce Bożej za uratowanie życia, postawił kaplicę. Za ołtarzem wypływało źródełko, którego woda cudownie uzdrawiała, głównie oczy.

Góra Igliczna

Jedno z najsłynniejszych sanktuariów znajduje się na szczycie góry Igliczna niedaleko Międzygórza. Nosi ono wezwanie Matki Bożej Śnieżnej, Przyczyny Naszej Radości. Kopię figurki słynnej Madonny z Mariazell przyniesiono tu, gdy ziemię kłodzką włączono do Prus. Tu także za wstawiennictwem Matki Bożej stwierdzono liczne przypadki uzdrowień.

Wambierzyce

Najpopularniejszym sanktuarium naszego regionu są z pewnością Wambierzyce - „Śląska Jerozolima”. Wchodząc po 57 schodach, w monumentalnej bazylice ujrzeć można cudowną figurkę Matki Bożej Królowej Rodzin z Jezusem, na którego rączce siedzi wyrzeźbiony niewielki gołąbek. Z inicjatywy starosty kłodzkiego i na wniosek Zarządu Powiatu Kłodzkiego w styczniu 2009 r. została złożona na ręce bp. Ignacego Deca prośba o wszczęcie procedury nadania tytułu Patronki Ziemi Kłodzkiej. Dokonało sie to 15 sierpnia 2009 r.

Bardo

Maryja króluje również w Bardzie. W tamtejszej bazylice można pomodlić się przed wizerunkiem Matki Bożej Bardzkiej, której cudowna figurka z XII wieku umieszczona jest w głównym ołtarzu przepięknego, barokowego kościoła. Po II wojnie światowej nowi mieszkańcy Dolnego Śląska licznie pielgrzymowali do Barda, aby prosić Maryję o wsparcie, gdy groziła Polakom utrata wiary pod naporem ateizmu. Wielkim wydarzeniem w historii bardzkiego sanktuarium był przyjazd do Barda 15 sierpnia 1959 r. na uroczystości Wniebowzięcia NMP kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem znanego ze swej nieugiętości i odwadze Księdza Kardynała zgromadziło się ok. 150 tys. wiernych. Podczas kazania Prymas Polski zwrócił uwagę na znaczenie Barda dla chrześcijańskich dziejów Polski. Największym wydarzeniem w powojennej historii bardzkiego sanktuarium była koronacja od wieków słynącej łaskami figurki Matki Bożej. Miała ona miejsce w roku milenijnym, 3 lipca 1966 r. W ten sposób ówczesny metropolita wrocławski abp Bolesław Kominek chciał podkreślić znaczenie Barda dla krzewienia wiary oraz jego związek z początkami chrześcijaństwa w Polsce. Po dokonaniu koronacji zawierzył on całą ówczesną archidiecezję wrocławską Najświętszej Maryi Pannie w szczególną niewolę miłości.

Dzierżoniów

Wizerunki Madonn czci się również w Dzierżoniowie. W 2009 r. po blisko 200 latach odsłonięto fresk Matki Bożej z Dzieciątkiem, zakryty do tej pory za ołtarzem w południowej nawie kościoła pw. św. Jerzego. Pochodzi on prawdopodobnie z początku XVI wieku. Na uwagę zasługuje niespotykany ubiór przedstawionych postaci. Podczas styczniowych uroczystości odsłonięcia wizerunku przywrócono wizerunkowi tytuł Matki Bożej Dzierżoniowskiej - Matki Miłosierdzia.
W Strzegomiu czci się Matkę Bożą Szkaplerzną, w Kłodzku Matkę Bożą Łaskawą, w świdnickiej katedrze - Matkę Bożą Świdnicką. Takich przykładów można by mnożyć wiele.
- Kult maryjny bardzo ubogaca i ożywia wspólnoty parafialne - przekonuje bp Adam Bałabuch. - Matka Boża wspomaga wiernych, z Jej życia możemy też czerpać niejeden przykład dla naszego postępowania.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

[ TEMATY ]

krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Pracownicy i wolontariusze Źródełka z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Nową wyremontowaną siedzibę poświęcił bp Jacek Kiciński. – To bardzo ważne miejsce dla wszystkich dzieci, które przychodziły kiedyś i będą tu jeszcze przychodzić. Pięknie wyremontowane pomieszczenia na pewno zachęcają, ale tym, co tworzy największą wartość tego miejsca są ludzie: opiekunowie i same dzieci – mówił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję